HD vysílání v Česku: Kdo chce, ten si ho dnes najde

kavky2 Novým impulsem pro zvýšení pozvolna se rozšiřujícího zájmu veřejnosti o televizní vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV) je spuštění vysílání kanálu ČT HD. Datum startu klepe na dveře – netrpěliví zájemci si ho budou moci naladit již příští týden v pondělí 31.srpna. Jaká je další nabídka programů v HD na českém trhu? Objevují se v placené nabídce satelitního operátora Skylink, některých kabelových a IPTV sítích, tři kanály vysílají volně na satelitu Astra. V největších tuzemských městech zkušebně vysílá ve vysokém rozlišení pozemní multiplex 4.

Díky silné pozornosti médií v souvislosti se zahájením vysílání ČT HD se dá očekávat znatelné zvýšení zájmu české veřejnosti o technologickou novinku, která se do domácností většiny diváků ještě neměla šanci dostat. Přitom v nabídce některých satelitních operátorů i v pozemním digitálním vysílání (DVB-T) se první vlaštovky (u jedné ze satelitních společností dokonce malé hejno) dají najít a vyzkoušet již nyní.

Veřejnoprávní HD kanál bude šířen prostřednictvím satelitu Astra na pozici 23,5°E. „Nejprve z Astry 1E ve standardu DVB-S, na jaře 2010 přejde na novou Astru 3B a zároveň také do modernějšího standardu DVB-S2,“ upřesnil Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT. Signál bude kódován v MPEG – 4. Naladíte jej na kmitočtu 10,803 GHz, polarizace horizontální, SR 22000, FEC 5/6. Volnému vysílání z družice brání autorská práva, která má Česká televize u akvizic zakoupena pouze pro vysílání na území České republiky. Podobně jako u digitálního satelitního vysílání ČT1, ČT2 a ČT4 z družice Astra 3A bude na odblokování pro zdejší teritorium používán systém CryptoWorks.

A jaké jsou programové záměry s kanálem ČT HD? Od počátku jeho existence po dobu zhruba pěti měsíců bude na něm vysílán souběžný program s veřejnoprávní ČT1. Většina pořadů bude pro potřeby ČT HD převedena z klasického SD formátu (standartní rozlišení). Některé relace z podzimního schématu však již budou vyráběny přímo HD technologií. Jednou z nich bude podzimní vlajková loď veřejnoprávní zábavy – pěvecká show Duety … když hvězdy zpívají. Česká televize při jeho natáčení použije přenosový vůz, který je schopen signál nabírat v HD kvalitě a jež zakoupila loni na podzim. Změna v programové náplni nastane v únoru příštího roku, kdy se na ČT HD místo paraelního vysílání pořadů z ČT1 objeví přenosy ze zimní olympiády z kanadského Vancouveru. Po dvoutýdenních sportovních hodech dojde k dalšímu střihu ve schématu: „Po skončení her budeme uvádět pořady dostupné v HD rozlišení vždy ve stejnou dobu, kdy budou ve standardním SD rozlišení vysílány na programech ČT1, ČT2 nebo ČT4. Mezi těmito programy bude ČT HD přepínat. ČT HD tedy nebude samostatným programem, ale společnou distribuční cestou pro vysílání Jedničky, Dvojky a sportovní Čtyřky ve vysokém rozlišení,“ vysvětlil Janda.

Česká televize se zahájením vysílání ve vysokém rozlišení prostřednictvím satelitu připojuje po jedenácti měsících k českému lídrovi v této oblasti – televizi Nova. Ta svůj HD kanál spustila v říjnu loňského roku. Uvedení nové technologie tehdy Nova výrazně promovala i v souvislosti se zavedením nového zpravodajského studia. Ostatně zpravodajství nebo i úspěšný seriál Pojišťovna štěstí byly prvními formáty, které tato komerční stanice natáčela v HD kvalitě již od roku 2004. Novou technologii vyzkoušela dříve i TV Prima, která v ní v roce 2005 vyrobila seriál Bazén.

K signálu Novy HD se diváci dostanou prostřednictvím přístupových karet k satelitním platformám Skylink či CS Link. V některých regionech je dostupná i ve službě IPTV od společnosti Telefonica O2 a v digitálních paketech některých kabelových operátorů.

Širokou nabídku i dalších kanálů ve vysokém rozlišení nabízí satelitní operátor Skylink. Objednáte-li si balíček HD plus, dostanete se k signálu nejen již zmíněné NOVA HD, ale i k dalším stanicím: Eurosport HD, Discovery HD, Histroy Channel HD, FILMBOX HD, Brava HDTV. K dispozici jsou i nekódované programy ANIXE HD, ARTE HD a ASTRA HD. Balíček HD plus si nově předplácejí stovky zákazníků měsíčně. V nedávném rozhovoru pro server Digizone.cz to potvrdil Jaromír Glisník, výkonný šéf společnosti TradeTec, která je provozovatelem služby Skylink. Uvedl také, že společnost jedná s dalšími třemi stanicemi o zařazení jejich kanálů ve vysokém rozlišení do své nabídky. Posílila by se tak pozice Skylinku jako nejsilnějšího operátora v oblasti vysílání v HD. Jeho konkurent – CS Link má odlišnou koncepci tvorby svého programového portfolia a tak svým zákazníkům nabízí zatím ve vysokém rozlišení pouze Novu HD a od 1.září i ČT HD.

U dalších dvou placených satelitních platforem Digi TV a UPC direct jejich abonenti nenajdou žádné placené HD programy. Prostřednictvím UPC direct lze naladit volně vysílající Anixe HD, Astra HD a Arte HD. Na lepší časy by se však u UPC direct mělo blýskat v druhé polovině příštího roku. Souvisí to s plánovaným přestěhováním této platformy z družice Astra na satelit Thor. Po tomto přesunu je pravděpodobné navázání spolupráce s dalšími vysílateli, kteří jsou přítomni na této pozici. Jak uvádí server Parabola.cz , týkat by se to mělo skandinávské Canal Digital, která šíří HD programy, které lze vysílat i na našem trhu – patří mezi ně Eurosport HD, Discovery HD, Animal Planet HD, History HD, National Geographic HD a Voom HD.

Pro úplnost musíme zmínit, že programy ve vysokém rozlišení mohou zájemci naladit i prostřednictvím pozemního digitálního vysílání (DVB-T). V multiplexu 4, který provozuje společnost Telefonica O2, jsou v testovacím režimu k dipozici kanály Nova HD a ČT 1 HD a promo kanál O2 info. Tato digitální síť v současnosti vysílá v Praze, Brně a Ostravě.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .