Česká televize spustila zpravodajský kanál ČT24

radiotv-archivDnes ve 13 hodin odstartovala Česká televize vysílání vlastního zpravodajského kanálu ČT 24. V současnosti je možné jej příjmat ze satelitu Eurobird 1, v kabelové síti UPC a nebo přes internet. Společně s novým kanálem nasadila Česká televize do zpravodajství zbrusu novou grafiku. „Vnímám to jako historický zlom, podobně jako byla v roce 1970 dvojka a v roce 1973 barva,“ uvedl při představení stanice generální ředitel České televize Jiří Janeček.

„Zpravodajský program ČT 24 vychází z dlouhodobé koncepce ČT směřující k rozšiřování kvalitního kontinuálního zpravodajství. Zároveň jde o první realizovaný projekt programu digitalizace ČT. Česká televize se může opřít o množství informačních zdrojů z České republiky i ze zahraničí, technologickou základnu a především o práci vysoce kvalifikovaných profesionálů. A právě tyto faktory se staly východiskem pro přípravu a spuštění vysílání kanálu ČT 24,“ říká tiskový mluvčí České televize Martin Krafl.

Zpravodajský kanál ČT 24 nabídne divákům televizní zprávy každou celou hodinu, v krátkém přehledu vždy v půl, a především umožní aktuálně zpravodajsky reagovat podle potřeby. Nabídne živé vstupy a přímé přenosy z důležitých a zajímavých událostí a akcí, přinese rychlejší a podrobnější informace a analýzy, specializované informace z politiky, ekonomiky, kultury, Evropské unie atd., a konečně poskytne i více prostoru regionům.

ČT 24 bude zpočátku vysílat pouze 18 hodin ve všední den a 16 hodin o víkendu. Nepřetržité vysílání je plánováno na podzim. Některé pořady bude ČT 24 sdílet s prvním programem ČT, například Dobré ráno či večerní hlavní zpravodajský blok od 19:15 do 20:00. ČT 24 také ve všedních dnech nabídne přímý přenos Interview BBC Václava Moravce z pražského studia BBC. Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal řekl, že v ČT24 uvažuje i o každodenních souhrnech zpráv v anglickém jazyce pro cizince žijící v České republice.

ČT 24 nebude vůbec vysílat reklamu, ale v blocích, kde bude vysílání společné s ČT1, nahradí reklamní čas selfpromotion ČT 24. „My to chápeme jako rozšíření veřejné služby, ne jako léčku, jak navýšit čas na reklamu. Nechceme diváka obtěžovat reklamou,“ řekl autor projektu Zdeněk Šámal. Náklady na zprovoznění kanálu prozradit nechtěl s tím, že ji oznámil Radě ČT. „Částku říkat nebudu, zná ji Rada České televize. Já tvrdím, že je závratně nízká,“ konstatoval ředitel zpravodajství.

Jak naladit ČT 24?

Od počátku vysílání lze zpravodajský kanál ČT 24 naladit třemi způsoby. Jednak na satelitu Eurobird 1 (na pozici 28,5 st. východně), v paketu Czechlink. Parametry pro naladění na individuálních satelitních kompletech jsou podle serveru satCentrum.com následující: tr. F3S, frq. 12,607 H, SR 27500, FEC 3/4, SID 6, PIDy 165/100. Vysílání nebude kódováno.

ČT 24 hned od třinácté hodiny figuruje také v kabelových sítích UPC a třetí možností je internetové vysílání. Uživatele s dostatečně rychlým připojením mohou využít internetovou adresu www.ct24.cz. Tato adresa byla zprovozněna ve 13 hodin, ale pravděpodobně kvůli velkému zájmu nebylo dlouho možné internetové vysílání spustit. Na výběr jsou streamy ve formátu Windows Media a Real Player v kvalitách 20-100 a 100-400 kbps.

O vysílání kanálu ČT 24 má zájem také kabelový operátor Karneval, ten se však zatím s Českou televizí nedohodl. „Karneval stále intenzivně jedná s vedením České televize o podmínkách zařazení ČT 24 do programové nabídky společnosti. Podle výsledku jednání bude ČT 24 zařazeno buďto do základní programové nabídky MINI, rozšířené
nabídky KOMPLET či do programového balíčku digitálního vysílání, které Karneval plánuje spustit v polovině letošního roku,“
řekl RadioTV obchodní ředitel Karnevalu Dušan Jelínek.

V brzké době se počítá také se zařazením ČT 24 do satelitní platformy UPC Direct, která využívá družici Astra. Stěžejní ovšem bude do budoucna pro ČT 24 digitální vysílání. V nejbližší době by měla být stanice zařazena do experimentálního vysílání a naladíte ji v Praze a okolí na 25. kanálu v multiplexu A Českých radiokomunikací. Podle Martina Roztočila, ředitele úseku vysílání ČRa, televize již 25. dubna písemně požádala o zařazení zpravodajského kanálu ČT 24 do experimentálního vysílání. „Na základě tohoto dopisu budou zahájena jednání obou stran. Rovněž je ale nezbytné projednat tuto skutečnost s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a televizními společnostmi, které jsou v současné době v rámci tohoto experimentu ČRa, a.s. šířeny, a to vzhledem k tomu, že stávající datový tok je maximálně vyčerpán a tudíž tento nový kanál by nahradil jeden ze stávajících,“ řekl Roztočil magazínu ČRo Digital.

Autor článku:

Komentáře (7)

  1. Shaman

    Tak musím uznat, že hudební výběr je skutečně good! Ovšem předevčírem večer byl moderátorský výstup nic moc:-( Chyběla tomu energie, trocha studentského nadšení. Jsem si vědom, že jsou to většinou nováčci, proto věřím ve výrazné zlepšení. Nechápu také, co je to za módní vlnu dávat za moderátorky Slovenky. Na E2, na Expresrádiu, teď už je máme i v Brně:-/
    Technické přehmaty se dají prozatím také odpustit, ale rozhodně to chce zajímavější a svižnější obal! Doufám, že nedostatky v co nejkratší době odstraní a budou skutečne nej v Brně! Každopádně už teď mají nejzajímavější playlist…

  2. Anonym

    Ano, Kunderova basen odpoledne a Kocickovske Damy a panove, chlapci a devcata, to je veru moderni program pro nas studenty. Az to zacnou pretrhavat reklamou, bude to klasicky radio a ukazte mi jednoho kdo nezpopovatel))

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .