Začíná Olympiáda – největší zážitky zprostředkuje přes internet

vancouver-perexDnes v noci odstartuje největší sportovní zážitek pro fanoušky zimních sportů. Ve Vancouveru bude slavnostně zahájena 21. Zimní olympiáda. Na tuto událost se obzvláště připravují televizní společnosti. Český divák bude mít na internetu přístup k obrovskému počtu obrazových a zvukových materiálů, a bude moci sledovat několik sportovních přenosů současně včetně HD rozlišení. Podívejme se na možnosti podrobněji.

Olympiáda ve znamení nových technologií

Olympiáda ve Vancouveru bude vůbec první, která bude kompletně produkována v nativním vysokém rozlišení. Díky tomu mají televizní společnosti na celém světě k dispozici přenosy, které můžou svým divákům přinést v HD. Že jde o komerčně lukrativní zboží svědčí i fakt, že některé televizní stanice zřizují po dobu olympiády speciální HD kanály. Podobným způsobem se vydává například Česká televize, která odedneška zahajuje ostrý provoz svého HD vysílání na satelitu a v kabelových rozvodech případně v DVB-T multiplexu společnosti Telefónica O2.

Vysoké rozlišení nabídne divákům na satelitu a v pozemním vysílání i Slovenská televize, která spouští HD verzi svého třetího programu podobně jako tomu bylo v době vysílání letních olympijských her 2008 z Pekingu. STV bude šířit Trojku v HD na stejné satelitní pozici jako Česká televize (23,5 st. východně), ale nabídne ji v podstatně větším měřítku i v zemském DVB-T multiplexu. Zatímco HD vysílání České televize uvidí přes pozemní vysílače jen diváci v Praze, Brně a Ostravě, na Slovensku bude HD vysílání Trojky pozemní cestou dostupné pro více než 50 procent diváků – pokud si pořídí vhodný DVB-T přijímač.

KOMENTÁŘ K TÉMATU: Svoboda výběru je pro evropského diváka stále omezena

vancouver01Ukázka z oficiální videohry k olympiádě Vancouver 2010. Screenshot: SEGA

Česká televize – 6 programů a HD kanál

Nejen satelit, kabelové a IPTV společnosti nebo zemské multiplexy zprostředkují divákovi „dokonalý“ obrazový zážitek. Většina světových televizí se rozhodla zpřístupnit vysílání i přes internet. Téměř na každém teritoriu, kde je dostatečná penetrace internetu, tak televizní společnosti nabídnou minimálně jeden stream. Česká televize ale jde podstatně dál – prostřednictvím webstránky ZOH.cz nabídne divákům až šest samostatných streamů přímo z místa dění ve standardním rozlišení, a jeden stream ve vysokém rozlišení. Divák tak bude moci sledovat přímé přenosové trasy z Vancouveru (tzv. feedy) a bude si moct vybrat, kterou soutěž chce v jisté chvíli sledovat. V jednom momentu bude mít k dispozici až šest různých zdrojů, a sportovní fajnšmekři si tak opravdu přijdou na své.

Česká televize navíc nabídne i podrobné obrazové a textové zpravodajství, blogy sportovců a komentátorů, interaktivní chat a další vychytávky v rámci svého webového projektu. Nejatraktivnější části ale bude nepochybně streaming, který bude k dispozici bezplatně. Právě investice do infrastruktury pro streaming tvoří jednu z nejvýznamnějších položek, které musely televizní společnosti vynaložit aby uspokojily poptávku diváků na internetu. Zda dokážou nabídnout i nerušený zážitek ze streamingu (tedy zda mají dostatečné kapacity pro uspokojení všech diváků), to uvidíme až po začátku olympiády. Zatěžkávací zkouškou bude už první duel českých a slovenských hokejistů, který odehrají společně, a vzájemné derby může i v ranních hodinách přilákat tisíce diváků na internet.

vancouver02Oficiální videohra k olympiádě je ještě ve vývoji. Screenshot: SEGA

Slovenská televize – 4 streamy

Atraktivitu a sílu streamu objevila i veřejnoprávní Slovenská televize. Ta svým divákům nabídne živé vysílání programů Dvojka a Trojka a k tomu ještě dva bonusové streamy, které budou obsahovat kombinaci všech živých přenosů z Vancouveru v jednom momentu. Na rozdíl od ČT ale nenabídne HD stream z důvodu vyšších technologických nároků. Streaming bude součástí webového speciálu, který STV spouští na adrese stv.sk/vancouver. Podobné speciály nabídla Slovenská televize i v době olympiády v Pekingu. Vysoký zájem diváků o streamovaný obsah ale způsoboval technické problémy a výpadky webu.

Kromě toho televize nabídla tehdy i premiéru olympiády ve vysokém rozlišení na svém programu Trojka, který dočasně vysílal v HD v době svého startu. Kromě satelitního přijmu si jeden z IPTV operátorů udělal i promo v bratislavském multiplexe Palace Cinemas, kde nabídl HD vysílání Slovenské televize v jednom z kinosálů. Vstup na veškeré promítání byl volný, program v kině běžel v době standardních otevíracích hodin ačkoliv samotná STV Trojka vysílala v době olympiády nepřetržitě. V době olympiády ve Vancouveru se podobná atrakce nechystá, nicméně dostupnost HD vysílání Trojky bude podstatně širší než byla v dobách olympiády v Pekingu. Nebudou ji však moci přijímat čeští diváci a to ani prostřednictvím oficiálních přístupových karet CS Link a Skylink. Provozovatelé obou platforem omezili dostupnost českých i slovenských veřejnoprávních programů striktně na teritorium, na které je karta registrovaná. Jde o zvýšenou ochranu, kterou vyžadují vysílatelé zejména v době olympiády.

Eurosport – jeden stream za poplatek

Jediným panevropským sportovním programem, který bude oficiálně vysílat olympijský program i pro české diváky jak ve standardní tak streamované podobě, je Eurosport. Ten ale nabídne olympijský servis pouze na svém hlavním programu a zaměří se především na ty disciplíny, jež ve vysílání běžně dominují. I Eurosport nabídne českým a slovenským divákům oficiální možnost sledovat svůj program na internetu prostřednictvím tzv. Eurosport Playeru na adrese www.eurosport.cz, ale jen po předchozí registraci a uhrazení měsíčního poplatku ve výši 3.90 EUR nebo ročního poplatku 34.90 EUR. Za tento poplatek získá divák i přístup k lokální verzi programu Eurosport 2 a mezinárodní verzi Eurosport News. Tyto programy ale nebudou přenášet olympiádu.

vancouver03Připravovaná videohra má cit pro detail. Screenshot: SEGA

Územní omezení má významnou roli

Výrazná pozornost se v této době soustřeďuje i na geografickou ochranu přístupnosti jednotlivých streamů. Čeští a slovenští diváci tak budou mít striktně omezený přístup pouze k těm streamům, které provozuje držitel práv pro dané teritorium. Streamované vysílání musí navíc opatřit svým logem a investovat výrazné prostředky do ochrany před přístupem z jiného teritoria. Podle informací serveru RadioTV jsou některé mechanizmy výrazně náročné na investice a snižují tak počet diváků, které daná televize může obsloužit v jednom momentu. I přesto se dá předpokládat, že část diváků se dostane i k určitým nelegálním streamům v rámci peer to peer sítí, a tudíž přehnané investice do geoochrany ani nejsou potřeba. Vyžaduje je však agentura, která zmíněný streaming licencuje.

Čeští diváci by však měli mít přístup nejen ke streamům České televize ale i zmíněného Eurosportu. Budou se však muset spokojit s tím, že neuvidí vysílání pro slovenské diváky, a podobně to bude i na Slovensku, kde bude omezený přístup nejen k webovým streamům České televize ale i k satelitnímu vysílání programů ČT4 a ČT HD.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .