Zacelí Sport5 díru v nabídce sportovních kanálů?

radiotv-archiv3Již brzy se na satelitu a u kabelových operátorů objeví nový televizní kanál Sport5. Jak název vypovídá, půjde o ryze sportovní vysílání. Tvůrci stanice však jdou ještě dál a obsah vysílání bude zaměřen velice konkrétně – na motorismus a vše, co se kolem něj točí.

O skutečnosti, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila 11. března letošního roku licenci na satelitní vysílání nové, na sportumilovné diváky orientované, stanice Sport5, jsme vás již dříve informovali zde. U zrodu této stanice stojí nejznámější český podnikatel v oblasti motorizmu Antonín Charouz. A ještě v roce 2004, kdy se o této stanici začalo mluvit poprvé, bylo zamýšlené zaměření Sport5 obecné a stanice se měla věnovat všem možným druhům sportů. Současnost je ale jiná a Sport5 se pokusí obstát s ryze motoristickým obsahem.

Program kanálu Sport5 chce pojmout svět řvoucích motorů opravdu komplexně. V jeho vysílání nemají chybět pořady o historii motorizmu a nemá chybět ani aktuální dopravní zpravodajství. Hlavním tahákem mají být přímé přenosy závodů a kvalifikací DTM, Euroserie F3, NASCAR Sprint Cup Series a Porsche Carrera Cup. Dále by se ve vysílání měly objevit sestřihy zajímavých momentů soutěží American Le Mans Series, Grand-Am, Super Serie FFSA, Belcar, European GT4, ADAC GT Master a Seat Leon Super Copa.

Bude velmi zajímavé sledovat, zda takto úzce vyprofilovaná stanice obstojí na českém televizním trhu. Nejdéle na našem území funguje televize Galaxie Sport, která divákům nabízí přímé přenosy vrcholných zámořských lig hokeje (NHL), basketbalu (NBA), baseballu (MLB) a amerického fotbalu (NFL). Toto jsou hlavní klenoty jejího vysílání. Kromě těchto zápasů nabízí Galaxie Sport také přenosy tenisových turnajů, sezónních sportů a velké množství fotbalových utkání ze současné nejlepší ligy světa Premier League. Té se také věnuje TV Prima, která si u sportovních fanoušků projde při přenosech zápasů letošního fotbalového Eura velkou zkouškou. Červen bude u této stanice pod kritickým drobnohledem diváků, jež jsou „namlsaní“ vyčerpávajícím vysíláním velkých sportovních akcí v podání České televize.

10. února 2006 i náš veřejnoprávní subjekt rozjel svůj sportovní kanál ČT4 Sport. Stalo se tak u příležitosti Zimních olympijských her v Turíně. „Čtyřka“ pokrývá sportovní dění velmi široce a v rámci své služby veřejnosti se věnuje i okrajovým a minoritním druhům sportů. Ve vysílání se také objevují o jednotlivých sportech odborné magazíny (např. pořad Spurt o cyklistice).
Nepočítám-li českou mutaci Eurosportu, tak posledním českým kanálem zaměřeným na sport je Sport 1. Jeho hlavním tahounem jsou přenosy zápasů předních evropských fotbalových lig. Dále také nabízí NHL (ovšem v menším rozsahu), box, rugby a nebo originální bitvy v pokeru. Na, jazykově velmi blízkém Slovensku odstartuje 8. srpna (v den zahájení Letních olympijských her v Pekingu) STV 3 Sport, jejíž náplň bude také čistě sportovní, i když její příjem pro české diváky by měl být omezen.

Z uvedeného výčtu je zřejmé, že kromě ČT4 Sport a někdy i Galaxie Sport, se motorizmem u nás žádná televizní stanice nezaobírá. Rozhodně ne v takové míře, v jaké to plánují na Sport5. Soustředit se na jeden konkrétní druh sportu je u nás krokem průkopnickým, ale v rostoucí nabídce televizních stanic, bude specializace cestou, jak si vybudovat životně důležitou základnu skalních příznivců.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .