X Factor skončil vítězstvím Jiřího Zonygy

radiotv-archiv40Čtyřměsíční hledání prvního českého vítěze pěvecké soutěže X Factor má televize Nova za sebou. Titulem vítěze X Faktoru se od neděle 1. června pyšní třiačtyřicetiletý řidič kamionu Jiří Zonyga. Kromě nahrávací smlouvy obdržel rocker také šek v hodnotě jednoho milionu korun českých.

Těžko ale zhodnotit úspěšnost soutěže. Nova si v před samotným vysílání přála dosáhnout úspěchů první řady soutěže Česko hledá Superstar (průměrná sledovanost 2,7 milionu; finále zhlédlo 3,4 milionu). Finále X Factoru si nenechal ujít relativně malý počet diváků, konkrétně 1,64 milionu, vyhlášení výsledků s podtitulem Kdo s koho? pak zhruba o 100 tisíc více. Generální ředitel TV Nova Petr Dvořák není nakonec výsledky zklamán: „Se sledovaností X Factoru jsme spokojeni. Dosáhl u nás stejných a v některých cílových skupinách dokonce ještě lepších výsledků než v zahraničí.“ Dodejme, že průměrně sledovalo X Factor kolem 1,5 milionu; nejsledovanější epizodou bylo čtvrté finálové kolo – 1,8 mil.

Vraťme se zpět k samotnému průběhu soutěže. Téměř sedm tisíc lidí se rozhodlo zúčastnit se soutěže, která se od Superstar v jistých ohledech lišila. Tentokrát soutěž nebyla omezena horní věkovou hranicí a nabídla zbrusu novou kategorii pěveckých skupin. Mimo zpěváků se mezi sebou v celém klání utkala i samotná porota, každému ze tří porotců byla svěřena právě jedna z kategorií: 15-24 (Ondřej Soukup), 25+ (Gábina Osvaldová) a skupiny (Petr Janda). Z počátku favorizovaná kategorie 15-24 skončila celkově až na posledním místě. Naopak svěřenci Gábiny Osvaldové považováni za outsidery soutěž dobyli.

Už při prvních konkurzech na sebe upozornila šestičlenná skupina brněnských herců All X (původně Al-Xajda, po doporučení se přejmenovali). Sázkové kanceláře je považovali za favority. Postupem času na sebe ale začal upozorňovat Jiří Zonyga a šance All X klesaly. Soutěž nabídla také zajímavější způsob vyřazování. Vždy po jedenácté večer přišel na řadu pořad Kdo s koho?, v němž se utkaly dva soutěží s nejnižším počtem hlasů od diváků, porota následně jednoho z nich vyhodila. Dělo se tak do doby, kdy v soutěži zůstali jen 4 soutěžící. V druhé polovině soutěže se All X staly spíše zpestřením soutěže. O tom, že se do finále dostanou Ondřej Ruml a Jiří Zonyga (oba kategorie 25+), se ke konci snad ani nepochybovalo.

Soutěžní večer zahájil Ondřej Ruml s písní Grace Kelly od Miky, tu mu vybrali internetoví fanoušci. Dále se výborně zhostil písně od Karla Gotta (Stokrát chválím), své působení završil hitem Somebody To Love od Queen. Jiřímu Zonygovi byla diváky přidělena píseň Morituri te salutant Karla Kryla, následovala píseň Nothing Else Mathers (Metallica), na konec Husličky Vlasty Redla. Šance na výhru obou finalistů byly vyrovnané, přesto 90% lidí sázelo, že vyhraje Ondřej Ruml. Vítězství Zonygy tak bylo podle bookmakerů velkým překvapením. Z celkového počtu 643 922 příchozích hlasů získal šestadvacetiletý Ondřej Ruml slušných 40 procent. Počet hlasů doručených v průběhu finálového večera byl o 300 tisíc vyšší než v případě poslední řady Superstar. Množství hlasů zaslaných během celého klání X Factor převýšil poslední Superstar zhruba o 100 tisíc.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .