Startuje nová česká retro televize. Co nabídne?

retromusic-logoV úterý začala vysílat nová česká hudební stanice Retro Music Television od zakladatelů zatím nejúspěšnější tuzemské hudební televize Óčko. Slibuje program plný hudebních klipů z období 60. – 90. let, a specializované hudební pořady. První měsíc bude vysílat pro satelitní diváky, pak se stane součástí placených satelitních platforem a nabídek kabelových společností.

Přichází „Óčko Classic“?

Nová hudební stanice prozatím spustila vysílání jen v satelitní platformě Skylink na pozici 23,5 stupně východně. Postupně jedná s kabelovými operátory o zařazení do jejich nabídek. Formátově ji lze přirovnat k mladšímu klonu stanice VH1, která nabízí odnož VH1 Classic, jež je populární i u českých diváků, a můžete ji sledovat v mnoha restauracích a pubech. Kromě toho, právě tento kanál vyšel z průzkumů satelitní platformy Skylink mezi prodejci jako jeden z nejžádanějších, o jaký by měli čeští abonenti zájem. Vznik české Retro Music Television je tak do jisté míry logickým krokem, ke kterému se navíc odhodlali původní zakladatelé hudební televize Óčko.

retromusic-predelTelevizi vede někdejší generální a pozdější technický ředitel Óčka Jiří Němeček. Program je postaven na hudebních blocích, měl by být čistě o hudbě, na rozdíl od Óčka bude působit méně interaktivně. „Oproti ostatním hudebním televizím nabízíme unikátní program. Těžištěm vysílání jsou hity od počátku šedesátých let až do první poloviny devadesátých let 20. století. Navíc podíl českých a slovenských klipů bude značný, v podstatě maximálně možný,“ říká jeden ze zakladatelů Pavel Attel v tiskové zprávě. „V našem vysílání se také nesetkáte s interaktivními smskami či aplikacemi typu chaty, sms melodie a další, hlavní roli hraje hudba,“ dodává Jiří Němeček.

První měsíc nekódovaně, pak za poplatek

Nová hudební televize vysílá prostřednictvím satelitní platformy Skylink na pozici 23,5 stupně východně. Je to prozatím jediný způsob jak ji naladit. V prvním měsíci plánuje nabízet svůj program nekódovaně v režimu free-to-air, a tedy bude dostupná úplně všem satelitním divákům, kteří přijímají vysílání z této pozice. Začátkem května by mělo dojít k zavedení podmíněného přístupu jen pro držitele karty Skylink, televize pak bude součástí placené nabídky Multi. Zde může být její nevýhoda vůči Óčku, které na satelitu vysílá v režimu FTA, a tudíž není placené. Má tak výraznou konkurenční výhodu jak vůči české verzi MTV, tak i vůči Retro Music Television.

Nová stanice se ale může uživit i jako placený kanál. Produkce obsahu, který je postaven na hudebních klipech, není tak nákladná jako produkce moderovaného programu u konkurenčních hudebních kanálů, a tak může tato televize být za jistých okolností profitabilní, pokud se ji podaří proniknout do většího počtu domácností a získat od kabelových a satelitních operátorů pravidelné poplatky na provoz.

Obraz působí hodně „retro“

Nová televize vysílá ve standardním poměru stran 4:3 ve standardním rozlišení, většina klipů je staršího data, a tudíž je vidět i určitá snížená kvalita. S jistou nadsázkou se dá říct, že obraz působí hodně „retro“. V této souvislosti nutno dodat, že potíže s kvalitou obrazu měla v prvních letech vysílání i televize Óčko. Předěly Retro Music Television působí jednoduše, jde vesměs o černobílé animace a stanice je zařazuje přibližně po každém třetím klipu. Titulky ke skladbám jsou rovněž v černobílé kombinaci, stanice se tak do jisté míry podobá své největší konkurenci v místním segmentu – hudební stanici VH1 Classic.

retromusic-tyzdenProgramová struktura Retro Music Television od pondělí do pátku

Stanice má šanci prorazit, bude to mít těžké

Retro Music Television má šanci vyplnit existující mezeru na trhu zejména v satelitních platformách, které měly zájem zařadit oldies hudební kanál do svých nabídek. U kabelových operátorů to ale bude horší protože mnozí šíří podobně zaměřenou stanici VH1 Classic, a pokud by ji chtěli nahradit českou Retro Music, zřejmě by přišli i o některé další programy z rodiny MTV a VH1.

Dá se rovněž očekávat, že sama MTV v rukou Novy se bude snažit co nejvíc ztížit startovací pozici své nové konkurenci, a tak je případný úspěch Retro Music Television především otázkou jednání a přijetí ze strany operátorů. Pokud nová televize využije blízkost k českému divákovi ve svůj prospěch, může v nabídkách kabelových společností fungovat i vedle VH1 Classic. Čeká ji ale nelehký běh na dlouhou trať.

Autor článku:

Komentáře (24)

  1. juko

   Víkendová struktura se nevešla do článku tak aby byla čitelná.

 1. Pavel RŮŽIČKA

  Vznik této stanice jsem velice uvítal, mám rád hudbu od řekněme 60.-90.let, kterou sleduji na stanicích VH1 a VH1 Classics, ale bohužel na těchto stanicích chybí česká a slovenská hudba. Takže jednoznačně palec nahoru! Jediné co bych zatím mohl kritizovat je kvalita obrazu, která si myslím je příšerná, řekněme na starou CRT televizi. Je mi jasný, že vše je o penězích a stanice teprve začíná, ale v tomto směru by to chtělo malinko zlepšit.

  Jinak držím palce RMT, ať se daří!

 2. Jose

  Vidím to osobně trochu jinak. Přidívám se ke kritice kvality obrazu. Ta je otřesná. Ale přidám i kritiku spojenou s českou a slovenskou hudbou. Tedy, zaplať pán bůh, za to, že nic takového na VH1 a VH1 Classic není a právě, z tohoto důvodu. Dám jednoznačně přednost jim. Pokusím se toto počínání vysvětlit. Nedávno jsem to zde definoval na adresu některých rádiá v tom směru, že nejde ani tak o to, jak krásnou věc umí odehrát, jak spíše o to, jaký hnus umí odehrát. Tedy, když mi nějaká písnička vadí, tak to prostě vypnu. Pokud se objeví jedna, za den, tak to ještě mohu tolerovat, pokud jedna, co 15 minut, tak takové rádio nebudu ani pouštět. Tak a stejné je to zde. Tedy zde to myslí asi vážně s tím, že pustí Karla Kryla a po něm Jaromíra Nohavicu, který ho udával Statní bezpečnosti. Že pustí Petra Jandu, který s nimi kolaboroval a po té Vladimíra Mišíka, kterému zakazovali vystupovat. Čili, jak to napsal jiný čtenář, na jiném serveru, cituji: ,,Lump nebo hrdina, všichni jsme stejná rodina. Ovšem pokud někdo, k tomuto své diváky, zcela záměrně vychovává. Pak se nelze ani trochu divit, že stejní diváci, pouhých 20 let po revoluci pohlíží na KSČM, jako na legální demokratickou stranu. Což je samozřejmě jednak pohled neobjektivní, jednak nebezpečný. Takže, já to samozřejmě u sebe, jako posluchač diferencuji, prostě, někdo byl s nimi, někdo byl proti nim a někdo byl neutrální. Ale nelze je všechny naházet do jednoho pytle. Takže, když odvysílají Martu Kubišovou nebo Synkopy 61 zajásám. Když odvysílají Olympic, tak to prostě vypnu. Tak to je. Nyní záleží, čeho bude kolik. Ale, když by tam tzv. československá písnička nebyla vůbec, bylo by mi to 100x milejší, protože pak by mne tam nenasralo nic a nemusel bych to vypínat. Takto mne to nijak netěší a tu to paušalizaci nevítám. Prostě někdo s nimi byl a jiný s nimi nebyl a to je pro mne obrovský rozdíl. Jednoho poslouchat mohu a druhého poslouchat nemohu, protože, jen ho vidím, udělá se mi zle. A to se mi na VH1 ani VH1 Classic, nestane.

  1. SETI72

   Pokud by tato stanice nevysílala i tuzemskou hudbu, nemusela by vysílat vůbec.

   Z tvých příspěvků Jose dosávám pocit, že každý umělec který se i třeba jen na chvilku objevil v letech 68 – 89 na obrazovce, spolupracoval s režimem :-D
   To víš, já v tom takový přehled nemám…

  2. Jose

   No oni hlavně ti, co nespolupracovali se tam neobjevili ani tehdy, což se není celkem čemu divit, ale oni se tam neobjevují ani dnes, čemuž se divit lze a čemuž se divím velmi a denně, už jen proto, že jde v naprosté většině o lepší a zajímavější muzikanty, nežli o ty, z těch komunistických obrazovek. Ovšem logicky to ekonomicky zdůvodnitelné je, tedy tím, že ty druhé nikdo nezná mimo pár nedšenců, tudíž by se nezachytili u větší veřejnosti a větší veřejnost chce ty bolševiky ověřené, patřičně projeté cenzurou. Ovšem je záhadou a přičítám to pouze korupci a rudým mafiím, že to nikdo za 20 let nezměnil, tedy nedokázal dostat do pravidelného vysílání i ty slušné. To považuji za největší průser, co se tady stal. Někde jsem viděl seznam CZ umělců, které má retro vysílat a te´d to hledám a nemohu to najít, nic méně slušní tam jsou, jen na které si vzpomenu Radim Hladík a Modrý Efekt, Synkopy 61, Vladimír Mišík, Michal Prokop, Marta Kubišová, Karel Kryl, Matadors… No bohužel není to čisté. Je mezi tím i hodně neslušných a to mi prostě vadí, protože stejně jako jsem je neposlouchal tehdy nebudu je poslouchat ani dnes. Naopak, když by se hledalo, dalo by se najít 3x tolik těch slušných. Ovšem oni se nehledají. Takže je nikdo znát nebude, stejně jako se o to aby je nikdo neznal starali bolševici. Takže je to v podstatě takové nenápadné, mírné pokračování. Prostě trochu jako do toho kapitalismu, ale ten bolševik to stejně v pozadí řídí všechno dál.

  3. Barka

   Jenom by mě zajímalo , kdo by umělce filtroval. Co já vím , kdo byl bolševik. Někteří
   si zase třeba Vondráčkovou, či koho poslechnou. Já nesnáším extrémní metal a co mám dělat, když ho někomu hrají na přání. Narozdíl od strašlivého Óčka se bude hrát česky.
   Konečně, v té záplavě amerického děsu bylo načase.

  4. Jose

   No, tak ono by v podstatě stačilo aby se tam v dostatečné míře dostali ti, co něco umí, třeba Janota, Chadima, Dunaj, Bittová, Andrtova-Voňková atd. atd. A oni by se ti, co se tam dostali přes stanu, vyfiltrovali svojí neschopnosti sami… Jenže to by tam musel chtít někdo, ty kvalitní narvat, zatím snad jediná česká TV, která se tímhle zabývala je ČT 2.

  5. Barka

   Ono, když si přečteš program, tak to tam odlišují, Hudební produkty normalizace,
   nebo něco pro romantiky. Já si myslím , že by to mohlo být dobré. Koneckonců, já bych
   se na normalizátory velice rád kvůli švandě podíval. Jenom je tam zase rock narvaný
   na půlnoc. Kromě čtvrtka, kde cosi hodili odpoledne.

  6. Jose

   Jo, to jsi napsal DOST ZÁSADNÍ VĚC, tedy v podstatně nejzásadnější. Já když to pustil šli tam Kiss a pak Miro Žbiro, tak jsem šel od toho a zkritizoval to, kde se dalo… Pak jsem to pustil po druhé a byla tam nějaká discotéková šaškárna a po ní Schellinger, takže to mne odradilo taky a tím jsem s tím skončil s tím, že je to nejedlý guláš… Jenomže pak jsem si přečetl, že tam jiní viděli Lou Reeda a přečetl jsem si, co tam vše má být za kapely a zase znovu jsem o to získal celkem zájem. Ale ta KVALITA je fakt strašná. Takže jsem se zatím neodhodla to pustit po třetí. Ale už jsem pochopil, že to asi budou odlišovat a že tam mohou být hodiny, které bych i nejen snesl, ale i třeba uvitál a v ty ostatní to prostě pouštět nebudu. Takhle by to bylo dobré a takto by to fungovat mohlo. Ale ta kvalita jako bitráte mě zatím odrazuje nejvíc, to je obraz pod psa. No asi je nechám chvilku vyřádit a tak za měsíc, to testnu, jestli už to k něčemu, vypadá. Pokud je tam ale big beat zase někdy večer nebo v noci, tak mi mohou vlézt na záda, tak jako tak.

  7. SETI72

   U obrazu zvedli bitrate, teď to jde na 2,5 Mbit/s a je to znát.

  8. Barka

   Ono ty cesty rádií a TV mají nějaké prazvláštní touhy pořád něco mixovat. Jak může
   někdo hrát Žbirku a potom Kiss je podivuhodné. Já jsem si ráno pustil E2 a hráli Red
   hot ch..a potom Lady gaga. Je k tomu potřeba komentář?

  9. xsc

   Jose: Vidím jeden zásadní problém v tom, jak tam ty dobré dostat. Je to retro televize, závislá na věcech, které byly kdysi natočeny. V podstatě celá produkce po roce 1969 byla bolševikem totálně cenzurovaná a sehnat nějaké další klipy není kde – v 70. a 80. letech měl málokdo možnost soukromě něco natočit ve vysílatelné podobě.

  10. Barka

   Mě teď překvapili hned dvakrát , a to touhle směsí: Queen, Dylan, Matuška, Erasure,
   Nirvana. No a za druhé: podíl českých a slovenských klipů byl v té chvíli opravdu
   značný.

  11. Jose

   @xsc – to je pravda. Nic méně jaden můj kamarád natáčel třeba na profesionální videokameru celý festival Lipnice. Vyšly asi 3 videomagaziny Vokna, kde byly třeba kapely jako: Stará dobrá ruční práce. Byl koncert pro Chartu 77 s MC Bandem, do dnes ho mám na VHS, kolovala Hudba 85, průvodcem Josef ,,Zub“ Vlček a tam spousty zajímavých českých kapel, z té doby. Takže je toho málo, ale zase není pravda, že není nic.
   @Barka – ano, s příspěvkem zcela souhlasím, obávám se, že z toho nic nebude, tedy z této televize. I když samozřejmě, rád bych se mýlil, že…

 3. Angelic

  Pokud nejsou rádia nebo i televize vyloženě jednožánrově zaměřeny, nevidím absolutně nic divného na tom, že zahrají např. RHCHP a poté Lady Gaga (případ Evropy 2), jak tu bylo zmíněno. Lidí, kteří poslouchají pouze jeden hudební žánr, není zas tolik a navíc se nevylučuje, že když někdo poslouchá například dechovku, nemůže se mu líbit Rihanna (když to přeženu) a podobně. Playlisty rádií a stejně tak i televizí jsou dobře vyprofilované a kombinace mnoha hudebních žánrů je jistě mnohem lepší, pestřejší a především žádanější. A hrát videoklipy od umělců podle toho, jestli se nesnášejí nebo podobně, by bylo taky dost uhozený a v mnoha případech nemožný a navíc pochybuju, že někdo něco takového řeší.

  1. Jose

   To je samozřejmě naprostá blbost, to, co jsi napsal, nejde pustit dechovku na to techno na to metal na to soc pop na to vážnou hudbu a do toho jazz, to může udělat jen naprostý debil nebo psychopat…Samozřejmě to dělá většina českých rádií, ale obvyklé to není a dělat to nelze, takže nejen, že to není žádané, ale naopak to potrácí zcela všechny slyšící posluchače, protože jednoho odradí to, jiného něco jiného…prostě je to naprosté kravina, samozřejmě tomu, kdo to má jen na zprávy nebo na ohlášení času, to může být jedno, tak, když skončí zprávy, tak to většinou vypne, proto sice stanice, naše rozhlasové, sice mají poslechovost xy, ale už neuvedou, že průměr jejich poslechu je 15 minut, zatím co vyprofilovaný Beat má 4 hodiny v kuse, takže ten lidi poslouchají a nepouští si ho jen na přehled zpráv ! A to je dost zásadní rozdíl. Na mišmaše, prostě kašle pes. Ale jde to samozřejmě obejít, tedy udělat kompromis, tedy být i mišmaš i profil a to tím způsobem, že se dají vyprofilovat jednotlivé pořady, tedy mít hodinu dechovky, po té hodinu metalu a pak třeba hodinu techna, to jde. To je systém, které používá třeba ČRo, že jednotlivé hodiny nebo dvou hodiny věnuje tomu nebo onomu, to lze. Ale profil o kočkopsovského českého komerčního rádia ? Nechtěj si nechat vysmát ! 70% českých rádií nic takového nemá a patlají a matlají několik nesmyslných sraček, jak je zrovna napadne, pěkně děkuji a dobrou chuť k takovému nějakému Čapkovo kočičkovskopejskovskému dortu. Opravdu pošušňáníčko. Doslova na zeblití se.

  2. Barka

   To je naprosto přesné. jestliže si někdo pustí rádio při úklidu garáže, tak prosím.
   Ale vyprofilovanost Času, E2 a většiny dalších neexistuje. Dám příklad, Rock max má
   pár dobrých pořadů , ale celkově může jít jako rockové rádio do kopru. A to tím, že
   pustí nějakou zběsilost a pak Queen. To není pravé rockové rádio. Tím je Beat.
   To samé je přes den na popových rádiích, Linkin Park a hned na to bzučení soustruhu.
   Playlist vymýšlí nevzdělanci a amatéři přes hudbu. Včera jsem si Retro pustil a za
   půl hodiny jsem neslyšel českou skladbu. Doufal jsem, že budae tato TV dobrá, ale asi
   se brzo přiřadí k Óčku. Jenom poznámka, to že na popovkách bývá večer pořad o hudbě,
   kterou ze svého zaměření mají hrát , nic neřeší. Protože lidé poslouchají 24 hodin.
   U Beatu tohle, co ho poslouchám, nenastalo. Pořád vzorně dodržují to , že jedou lajnu
   rocku.

 4. Angelic

  Cituji, co jsem psal:“Lidí, kteří poslouchají pouze jeden hudební žánr, není zas tolik a navíc se nevylučuje, že když někdo poslouchá například dechovku, nemůže se mu líbit Rihanna (když to přeženu) a podobně.“ Myslel jsem to tak, že posluchači mohou mít rádi více hudebních stylů najednou a ne tak, že rádia by snad měly hrát dechovku a poté techno a podobné šílenosti, to by těžko fungovalo. Navíc kapely jako Red Hot Chili Peppers nebo Linkin Park rozhodně nemají posluchačskou základnu jen mezi rockery, také proto, že patří k komerčnějším rockovým kapelám, jejichž melodické písničky si rádia jako Evropa 2 mohou dovolit hrát. Tím samozřejmě nemyslím téměř všechny skladby těchto dvou konkrétních kapel, zvláště v případě RHCHP.

  1. Jose

   No, dobře… Evropa 2 je snad do té míry profesionální, že nějaké ty nejšílenější excesy nedělá… Ale jsem alergický na všechny takové ty lokální, malé kočkopsy, kde to poslouchat, prostě nejde… Nezapomenu na nějaký mix RCL, kde pustili King Crimson a na to Vondráčkovou, nebo Dobrý den, kde pustili Vondráčkovou a pak AC/DC pak Karla Kryla. To je guláš jako prase, to nejde unést. Nejde. A pokud Retro TV hodlá maxivat kapelu Kiss a Miro Žbiro, je to stejná kategorie, neslučitelného. Mimochodem třeba až nepřijemně mě zarazil nesmyslný mix třeba na Radiu Kiss Délta, kde jsem si myslel, že už jsou trochu větší a zavedenější stanicí a měli by mít rozum. Neměli, furt jsou Kiss Radia kočkopes ať si říká, kdo chce, co chce. A o Hitrádií nemá smysl hovořit, To je prostě mixáš hnusu, páté přes deváté ani trochu neladící k sobě.

  2. Barka

   Já mám dost rádií naposlouchaných a to co přinášejí během dne , je něco úplně strašného. Kiss,Fajn,Hitrádia,E2, teď jsem dával pozor na Rubi a velmi se zlepšili.
   Stav rádií není kvůli tomu , že hrají mix, ale kvůli tomu , že nehrají to, co hrát
   mají. Nevím proč Na Kisshády serou rockové skladby. Nebo snad mají poprock? To je
   guláš s velkým G.Co to je za vola , který nasere do popového rádia rock nebo oldies.
   Právě , že rádia budou hrát to , co se od nich žádá až se vyprofilují. Mladí si
   raději pustí hudbu přes mp3 jku, kterou naládují potřebným. ,protože v rádii se toho
   nedočkají. Myslím , že tato debata je zbytečná. Kvalitních rádií je 5-6, jinak sračky,
   které hrají ze zapnuté míchačky.

  3. Jose

   Tak to jsem tolerantnější, já bych jich našel tak 14-15, ale souhlasím s tím, že ostatních 60 jsou sračky, a těch i třeba 15 je mi houby platných, namátkou třeba Classic FM, Ethno rádio, Radio 1 atd. Protože je prostě na FM nechytím. Tam chytím jednu. Tj. Beat. Alespoň, že tak.

  4. Barka

   Já chytnu jednu hudební , která svůj profil dodržuje na sto procent. Slovenské
   Jemné melódie. Pro mne není , ale co říkají , to hrají.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .