Slovenský Dr. House v lidském provedení

dr_ludsky_rentgenRECENZE – Ve změti reality-show, talentových show, nekonečně nudných seriálů a dalších nesmyslů už někdo konečně musel udělat pořádek. Bohužel to není žádná tuzemská televize, nýbrž slovenská komerční stanice JOJ. Ta dlouhodobě přichází s originálními seriálovými koncepty. Letos v samém závěru zimy přináší po deset večerů velice zajímavý seriál Dr. Ludský.

Už vás nebaví nudné vztahové seriály? Ano, jistě ne úplně všechny seriály „každý-s-každým“ jsou zcela bez nápadu, někde najdeme poskrovnu i trošku toho děje. Přesto v české kotlině chybí kus invence k tomu uvést nějaké zajímavější a snad i odvážnější dílko. Mezi průměrem v poslední době snad vyčnívá jen Kriminálka Staré Město, Kriminálka Anděl nebo Okresní přebor. Slovenská komerční dvojka TV Joj je však nápaditá a často experimentuje i ne zcela všedními náměty.

Vzpomeňme například na trojdílnou sérií Odsouzené (vysílala i TV Barrandov), ale i celou řadu více-méně povedených sitcomů (Profesionálové, Mafstory, Kutil s.r.o.). TV Joj se podařilo vytvořit i „nejdražší seriál v novodobé slovenské historii“ s názvem „Keby bolo keby“ (v České republice vysílala opět TV Barrandov s pod názvem „Nikdy neříkej nikdy“), jejíž druhá série se chystá na druhou polovinu března a s chutí doporučuji. Aktuálně vysílá vždy v úterý a ve čtvrtek v 21:15 (tedy aspoň dle programových plánů, ve skutečnosti startuje až těsně před půl desátou) seriál Dr. Ludský.

JARO NA ČESKÝCH OBRAZOVKÁCH:
Šéfka, první reality show, která vás bude nudit
Videostop se zaskvěl, Šéfka pod průměrem
Nova prožívá nepříjemné jaro, SuperStar zatím nefunguje
Přehnaně sebevědomá Nova a vstřícnější ale zajímavá Prima

Seriál se sice odehrává v lékařském prostředí, rozhodně neodradí ani muže. Přimícháte-li totiž k „divácky nejatraktivnějšímu prostředí“ ještě kriminální zápletku, nebudete se nudit. Rozhodně se nabízí srovnání s americkým seriálem stanice FOX s názvem Dr. Housem. Zatímco americký nerudný doktor nesnáší pacienty, protože podle něj všichni simulují, a milý není ani na své okolí, slovenský MUDr. Daniel Ludský nemá jednoduše rád jenom všechny doktory. Jeho prací je totiž přezkoumávání sporných lékařských rozhodnutí, je soudním znalcem, lékařem, patologem a policii pomáhá objasňovat kriminální zločiny.

dr_ludsky_banner

Tomáš Maštalír je slovenský exlékař z růžové ordinace, ale rovněž všemi ženy milovaný herec. Rozhodně od něj nečekejte přeslazený herecký výkon. Naopak vás překvapí jeho drsný ironický humor (ano, není jeho, ale přeci jen této postavě vdechnul život). Seriál nepostrádá dynamiku, vtipné dialogy (ale skutečně vtipné!) a ještě vtipnější scénky (nebudu prozrazovat, podívejte se sami v archivu www.joj.sk).

Pro televizi JOJ seriál vyrobila produkční společnost DNA, která má na svém kontě seriály jako již zmíněné Odsouzené nebo Ako som prežil (opět vysílala TV Barrandov). Seriálová novinka vede na první pohled překvapivě u mužů. Ale i ženy dávají přednost Dr. Ludskému před Ordinací na Markíze. Seriál je dokonce nejsledovanějším pořadem celého týdne TV JOJ.

Seriál Dr. Ludský rozhodně nepůsobí dojmem chudého příbuzného, vkusně je zasazen do slovenských reáliích. Přesto stále působí moderně a nápaditě – počínaje úvodní znělkou, závěrečnými titulkami konče. Rovněž přechody mezi jednotlivými obrazy jsou prolínány nevšedně. Televizi JOJ se navíc daří vytvářet ke svým původním seriálům písňové hity, závěrečné titulky doprovodil svým zpěvem přední česko-slovenský interpret Richard Müller.

Patrně největším překvapením je fakt, že seriál sledují dokonce lidé, kteří jakýkoli současný seriál odmítají. Pokusil jsem se přemluvit několik známých, aby vyzkoušeli aspoň jeden-dva díly (jsou to skutečně zapřísáhlí odpůrci prakticky čehokoli na pokračování natočené v současné době, nekonečné seriály nezvládají sledovat ani v rámci upoutávek). Reakce byly nesmírně zajímavé a všem se nový počin líbil. Dokonce mě pobavily i komentáře na různých fórech.

dr_ludsky_banner_002

V prvních třech dílech schytá Daniel Ludský několik ran, nezřídka vyjde se zlomenými žebry a monokly patří do jeho pravidelné sbírky. Jeden čtenář ve fóru poznamenal něco v tom smyslu, že se na tento seriál dívá už jen proto, že herec Maštalír dostane „nakládačku“ v každém díle. Sexsymbol Ordinace v růžové zahradě ve formě fackovacího panáka zabodoval, ženy se o něj nemusí bát. Autoři už jej v dalších dílech o něco více šetří.

Nemluvme ale jen o kladných stránkách. Během jednotlivých dílů vnímavé (z laického pohledu i rýpavé) oko znalce jistě spočine na několika nedostatcích, jistě seriál není z lékařského hlediska dokonalý a nějakých přešlapů se zajisté seriáloví tvůrci dopustili. Obyčejný divák je snad ani nepostřehne a rozhodně neubírají na dynamickém a poutavém ději. Ačkoli se jedná většinou o fiktivní příběhy, podle tvůrců mají poklad v reálném životě.

Největším negativem celého seriálu je jeden dosti zásadní fakt, tvůrci napsali a televize natočila pouho pouhých deset dílů. Navíc je TV JOJ nasazuje hned dvakrát týdně, čili epizody Dr.Ludského zhlédneme pouze po dobu pěti týdnů. Na druhou stranu je to možná velká výhoda. Raději deset kvalitních epizod s dějem, než několik desítek rozplizlých epizod, na které se nikdo nechce dívat. Snad můžeme doufat v druhou sérii… výsledky sledovanosti proti tomuto faktu nehovoří.

Neškodila by trocha invence též do českých seriálových luhů a hájů. Televize Prima se chopila jednoho námětu televize JOJ. Ta natočila seriál z právnického prostředí s názvem Aféry, měl jsem možnost zhlédnout několik dílů a rovněž mě oslovily. Od pátku 18. března uvidíme stejnojmenný seriál právě na Primě, v hlavní roli s Pavlem Křížem. Uvidíme, zda mu změna z postu ředitele věznice na pozici soukromého právníka vydaří,

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .