Sledovanost 52/2007: Skokanem loňského roku jsou malé televizní stanice

radiotv-archiv35Malé televizní stanice ukončily loňský rok s rekordními hodnotami svého sharu, naopak celodenní podíl Primy se propadl na své loňské dno. Meziročně si vedle Primy nejvíce pohoršila i Nova, share poklesl i kanálu ČT2.

Co se týče televizní sledovanosti, jsou poslední týdny v roce vždy určitou anomálií. S tím, jak televizní stanice přizpůsobují svůj program svátečním dnům a odlišnému dennímu rytmu svých diváků, mění se i jejich sledovanost. Poslední týden roku 2007 nebyl výjimkou.

Malé televizní stanice, které jsou v tv metrovém výzkumu společnosti Mediaresearch sledovány souhrnně jako Ostatní uzavřely loňský rok ve velkém stylu. Jejich podílové ukazatele se posunuly na nová historická maxima – share v prime timu vzrostl z 10,18% na 11,73% a jejich podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 13,89% na 14,8%. Před rokem činily hodnoty těchto ukazatelů 6,42% respektive 8,55%. Meziročně si významně polepšily na úkor všech „velkých“ kanálů, především pak Novy a celodenního podílu Primy. Malé televize tak mají za sebou úspěšný rok a díky pokračující digitalizací i velmi dobré vyhlídky na další růst v letošním roce.

Shary Novy: Jeden hot a druhý čehý
Nejednoznačným směrem se vydaly podílové ukazatele Novy. Zatímco podíl na celodenní sledovanosti se zvýšil z 37,88% na 39,05%, share v prime timu poklesl z 41,05% na 40,88%. Z nabídky Novy vypadla celá řada (amerických) seriálů, takže její sledovanost táhly především Televizní noviny, Ulice (1,3 mil. – 1,4 mil. diváků) a filmy – Shrekoleda (1,8 mil. diváků), Smím prosit (1,7 mil. diváků), Pretty Woman (1,9 mil. diváků), Postřižiny (1,2 mil. diváků), Mrazík (1,8 mil. diváků) či Muž se železnou maskou nebo Marečku, podejte mi pero (oba 1,3 mil. diváků). K úternímu dílu Ordinace v růžové zahradě si našlo cestu 1,9 mil. diváků. Nejsledovanějším pořadem českých obrazovek uplynulého týdne se stalo středeční vydání Televizních novin (2,6 mil. diváků).

Na ČT1 lákaly především pohádky a zábava
Oproti předchozímu týdnu si kanál ČT1 pohoršil, když jeho podíl na celodenní sledovanosti poklesl z 22,82% na 21,26% a jeho share v prime timu se snížil z 26,53% na 24,58%. První program České televize zůstává nadále oslaben v pátek, kdy jeho nejsledovanější pořad, talk show Uvolněte se, prosím, zaujal „pouze“ 1,4 mil. diváků, 13. komnata spadla dokonce na 1 mil. Relativní úspěch zaznamenaly tradiční vánoční pohádky Tři životy (1,5 mil. diváků), Tři srdce (1,2 mil. diváků) a Křišťálek meč (1,2 mil. diváků). Seriály Hraběnky a Hercule Poirot přilákaly milion diváků, Bylo nás pět jen 900 tis. V sobotu naopak zaujaly Trapasy (1,4 mil. diváků) a Manéž Boleslava Polívky (1,2 mil.diváků).

Více než milion diváků sledovalo 1. zprávy
Rozporuplného výsledku dosáhla Prima. Zatímco její podíl na celodenní sledovanosti klesl na loňskou nejnižší hodnotu 17,59%, její share v prime timu se vyšplhal na v posledních týdnech nevídaných 18,82%. K tomuto výsledku ji vedle tradičních opor jejího programu – Velmi křehké vztahy (1 mil. a 1,2 mil. diváků), Ber nebo neber! (800 tis. diváků), Hádej, kdo jsem! (1 mil. diváků) – pomohly i 1. zprávy, jejichž sledovanost překročila v sobotu úroveň 1 mil. diváků a v ostatních dnech se držela v pásmu 800 tis. – 900 tis. diváků. Královny muzikálů zhlédlo ve čtvrtek 800 tis. diváků a k Příšerné tchýni si v úterý našlo cestu 1,1 mil. diváků.

ČT2 lákal diváky na tradiční novoroční sportovní podniky
Fotbalové fanoušky vystřídali před obrazovkami ČT2 příznivci zimních sportů. Nejsledovanějšími pořady tohoto kanálu se staly přenosy z Turné čtyř můstků a Tour de Ski (oba 500 tis. diváků). Stejný počet diváků přilákal i střihový pořad Kam zmizel ten starý song, Počesku či Neklid v Antarktidě. Necelý půlmilion diváků zhlédl rovněž nekrolog zdravím kypícího Miloše Zemana. Především přes den vysílané sportovní přenosy vylepšily podíl ČT2 na celodenní sledovanosti, který vzrostl ze 6,51% na 7,3%. Share v prime timu se naopak snížil z 5,25% na 4,29%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .