Sledovanost 35/2007: Dobří holubi se vracejí

Minulý týden byl ve znamení razantního nástupu podzimních novinek. Na ČT1 začala nová řada Četnických humoresek, na Nově nové příběhy z Ordinace v růžové zahradě a Ztracených, na Primě zase reality show VyVolení – Noví hrdinové a nová řada seriálu Letiště. Pro velkou část diváků jistě dobrý důvod vrátit se před osiřelé obrazovky svých televizorů.

Poslední srpnový týden odstartoval český televizní podzim. V průběhu několik příštích týdnů se sice přidají ještě nějaké opožděné premiéry, ale základní podoba vysílacího schématu se od toho, který jsme mohli sledovat minulý týden, příliš lišit nebude. Všední dny budou i nadále ve znamení souboje českých seriálů v osm večer, po deváté budou spolu soupeřit VyVolení a americké seriály. O své diváky se v pravidelných intervalech přihlásí i kanál ČT2, kde bude po letech opět možné zhlédnout zápasy českého zástupce ve fotbalové Lize mistrů. Nevyzpytatelné víkendové večery budou věnovány projekcím známých nejen hollywoodských filmů.


Velmi dobrý vstup na scénu se podařil nové řadě Četnických humoresek na ČT1. Bezmála 2 miliony diváků je vynesly na místo nejsledovanějšího nezpravodajského pořadu českých obrazovek minulého týdne. Tento výsledek je potvrzením výborné pozice ČT1, kterou si v pátek večer udržuje již po dlouhé měsíce.


Po repríze starších dílů Pojišťovny štěstí, odstartovala na Nově i nová řada seriálu Ordinace v růžové zahradě. Byť úroveň 2 mil. diváků, kterou před prázdninami hravě překonával, zatím nedosáhl, je jeho přínos pro celkovou sledovanost Novy klíčový. Ambici výrazným způsobem promluvit do nedělní sledovanosti budou mít i nové díly seriálu Ztraceni.


Na Primě začala očekávaná třetí série reality show VyVolení – Noví hrdinové. Po slibném startu kolem 700 tis. diváků však její sledovanost poklesla k hladině 500 tis. diváků. Na Primě ale jistě neházejí flintu do žita – vila se teprve zaplňuje a show se pomalu rozjíždí. Rovněž začala nová řada seriálu Letiště, jeho sledovanost si zatím drží úroveň předchozí řady.


Že není radno zapomínat na čtvrtého vzadu ukázal kanál ČT2. Jeho share jako jediný vzrostl. O tento nárůst se tentokrát nezasloužily jen sportovní pořady – sledovanost hned několika dalších filmů a dokumentů se přiblížila nebo dokonce překonala hranici 500 tis. diváků.


Podzimní vysílací schéma velkých terestrických TV stanic zatím příliš neovlivnilo sledovanost menších televizí, monitorovaných v tv metrovém výzkumu společnosti Mediaresearch jako Ostatní. Jejich share v prime timu sice mírně poklesl z 8,58% na 8,53%, ale jejich souhrnný celodenní podíl na sledovanosti se zvýšil z 10,45% na 10,94%. Sledovanost těchto kanálů se tak stále drží na hodnotách velmi blízkých letošnímu maximu.Na Nově se zase ordinuje
Sledovanost nové řady Ordinace v růžové zahradě (1,9 mil. a 1,8 mil. diváků) sice nedosahuje úrovně starších dílů, ale význam tohoto seriálu pro sledovanost Novy je nesporný. Mimo jiné i proto, že část jeho diváků setrvává u obrazovek i u následující Kriminálky Miami (1,4 mil. diváků) a Kriminálky Las Vegas (1,3 mil. diváků). Dobrou sledovaností se s prime timem rozloučila Hospoda (900 tis. – 1 mil. diváků), o poznání hůře dopadla derniéra soutěžní hry Jsi chytřejší než páťák? (500 tis. diváků). Vyšší sledovanost podpořil v neděli pilotní díl nové série daily soap opery Ulice (1,9 mil. diváků) stejně jako nová řada seriálu Ztraceni (1,2 mil. diváků) a Střepiny (1 mil. diváků). V pátek se příliš se nedařilo Obecné škole (800 tis. diváků), zato Shrekovi (1,1 mil. diváků) se úroveň jednoho milionu diváků překonat povedlo. Repríza dílů seriálu Pojišťovna štěstí (1,2 mil. diváků a 1,1 mil. diváků) zdaleleka nedosahuje premiérové sledovanosti. Ani uvedené novinky však nezabránily poklesu podílu Novy na sledovanosti – share v prime timu jí poklesl z 41,09% na 40,33% a její podíl na celodenní sledovanosti se snížil z 38,9% na 37,26%. Nejsledovanějším pořadem českých obrazovek se stalo nedělní vydání Televizních novin (2,5 mil. diváků).ČT1: Sledovanost pod ochranou četníků
Dokud budou v pátečním menu Četnické humoresky, nemusí se Česká televize o svoji sledovanost v tento den vůbec obávat. První díl nové řady příběhů z četnické pátrací stanice dosáhl výborného výsledku, když jej zhlédly bezmála 2 mil. diváků (1,9 mil. diváků). Dařilo se i seriálu Horákovi (900 tis. diváků), pořadu Za oponou s Jiřinou (1,2 mil. diváků) a Poště pro tebe (1 mil. diváků). Sledovanost dalších pořadů byla tu více, tu méně poznamenána novinkami u konkurence – Na cestě po Česku (800 tis. diváků), Všechnopárty (800 tis. diváků), 13. komnata (1 mil. diváků), Škodná a Neříkej ani slovo (oba 900 tis. diváků). Celkově si kanál ČT1 pohoršil, když jeho podíl na celodenní sledovanosti poklesl z 24% na 22,51% a share v prime timu se snížil z 26,6% na 25,97%.


Prima TV: Letiště a VyVolení jsou zpátky
Se smíšenými výsledky začal podzim i na obrazovkách Primy. Zatím to vypadá, že ztratila část diváků svých seriálů (Chirurgové, Zoufalé manželky, minulý týden se ani nevysílalo ani Hádej, kdo jsem!), které musely ustoupit VyVoleným. Reality show sice přitáhla až 700 tis. diváků, ale jejich počet postupně klesá pod půlmilionovou hranici. Uvidíme, jak se bude sledovanost VyVolených vyvíjet, až se začne v jejich vile něco dít. Nová řada seriálu Letiště (800 tis. a 700 tis. diváků) přilákala zhruba stejný počat diváků jako předcházející série, svůj standard si udržuje i seriál Velmi křehké vztahy (1,1 mil. a 1 mil. diváků). Pokračovaly problémy Primy v pátek a v sobotu – film Na druhé straně oceánu (600 tis. diváků) a VyVolení (500 tis. diváků). Neděli zachraňovala soutěžní show Ber nebo neber (900 tis. diváků). Ani Primě se nevyhnul pokles sharu – její podíl na celodenní sledovanosti se snížil z 19,36% na 18% a share v prime timu poklesl z 18,6% na 17,38%.


ČT2: Čtvrtý vzadu sebral body všem
Druhý program České televize se postaral o velké překvapení minulého týdne. Přestože všechny velké stanice nasadily hned několik novinek, jejich podíl na sledovanosti poklesl právě ve prospěch kanálu ČT2, jehož share jako jediný vzrostl. Podíl ČT2 na celodenní sledovanosti vyskočil z 7,29% na 11,29% a jeho share v prime timu se zvýšil z 5,13% na 7,79%. Vedle sportovních pořadů – zápasu fotbalové Ligy mistrů (800 tis. diváků) a přenosu z MS v atletice (500 tis. diváků) – se o to zasloužil především film Hrabě Monte Christo (500 tis. diváků), a dokumenty Nobel Moments (500 tis. diváků), Minuty 20. století (500 tis. diváků) a Válka špionů (400 tis. diváků).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .