Sledovanost 08/2008: Změny na Primě přinášejí zatím jen trpké ovoce

radiotv-archivOčištěná od vlivu přenosů z prezidentské volby vrátila se sledovanost jednotlivých televizních kanálů do obvyklých mezí. Share Novy v prime timu se zvýšil zpátky nad 40%, podílové ukazatele ČT1 i Primy poklesly. I díky přenosům z fotbalové Champions League vzrostl share ČT2.

Výkyvy sharu způsobené přenosy z prezidentské kampaně jsou už pomalu zapomenuty, sledovanost Primy po přesunutí večerních zpráv si však ještě „nesedla“. Počet diváků Zpráv TV Prima se snížil na úroveň 500 tis. – 600 tis. diváků, poklesl i zájem o Hádej, kdo jsem! (1,1 mil. diváků a 1,2 mil. diváků) či TOP STAR magazín (700 tis. diváků). Sledovanost Velmi křehkých vztahů i přes nejistotu ohledně své budoucnosti zůstává stabilní na hodnotě 1,1 mil. diváků.

Na Nově začala druhá série Místa v životě (1,2 mil. a 1,3 mil. diváků). Sledovanost nových dílů je ve srovnání s reprízou první řady vyšší řádově o několik set tisíc diváků. Především zde je třeba hledat příčinu významného poklesu sledovanosti Hádej, kdo jsem! na Primě. Do pondělního prime timu by za pár týdnů mohly promluvit i nové díly seriálu Dobrá čtvrť na ČT1, flintu do žita nehází ani Prima, která už od března nasadí nový seriál Ošklivka Katka.

Menší televizní stanice, které jsou v tv metrovém průzkumu společnosti Mediaresearch měřeny souhrnně jako Ostatní, neudržely svá historická maxima dosažená v předcházejícím týdnu. Jejich podíl na celodenní sledovanosti poklesl z 15,57% na 15,36% a jejich share v prime timu se snížil z 11,89% na 11,35%.

Nova v prime timu zpátky nad 40%
Podílové ukazatele TV Nova se pomalu vracejí na úroveň před prezidentskou volbou a přesunem zpráv na Primě. Její podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 35,55% na 37,88% a její share v prime timu se zvýšil z 39,41% na 40,34%. Oproti minulému týdnu si nejvíce polepšil seriál Místo v životě (1,2 mil. a 1,3 mil. diváků), silné zůstávají i tradiční americké seriály, daily soup opera Ulice či víkendový program – předávání cen Anno 2007 a X faktor (oba pořady 1,5 mil. diváků) ovládly sobotní resp. nedělní televizní večer. Nejsledovanějším pořadem českých obrazovek se stalo úterní vydání Televizních novin (2,4 mil. diváků).

ČT1: čekání na premiérové díly seriálů
Aby mohl výrazněji promluvit do souboje o diváka, potřebuje kanál ČT1 premiérové díly svých seriálů. Těch se ale v případě Dobré čtvrti dočká až za několik týdnů, v případě Nemocnice na kraji města až v horizontu několika měsíců. Bez nových příběhů nemají tyto seriály šanci prosadit se v konkurenci, která se s příchodem Ošklivky Katky na Primu ještě přiostří. Sledovanost Nemocnice na kraji města (1,2 mil. diváků) tak zatím musí sklonit hlavu jak před Ulicí na Nově, tak i před talk show Uvolněte se, prosím (1,4 mil. diváků). Zájem diváků o televizní film Vlna s přibývajícími díly pomalu klesal až na závěrečných 1,2 mil. diváků. Celkově si kanál ČT1 pohoršil, když jeho podíl na celodenní sledovanosti poklesl z rekordních 24,58% na 22,09% a jeho share v prime timu se snížil z 24,24% na 23,39%.

Pokles sledovanosti Zpráv TV Prima pokračuje
Nepříjemným obdobím nyní prochází Prima. Pokles sledovanosti Zpráv TV Prima (500 tis. – 600 tis. diváků) podle předpokladů i svých tvůrců pokračuje, premiérové díly Místa v životě navíc ukrojily z podílu lídra sledovanosti Primy – pořadu Hádej, kdo jsem! (1,1 mil. a 1,2 mil. diváků). Nový seriál Ošklivka Katka, který se na Primě objeví v březnu, to bude mít velmi těžké, prosadit se proti rozjetým příběhům konkurenčních seriálů. Poklesu se nevyhnul ani TOP STAR magazín (700 tis. diváků), na sledovanost Velmi křehkých vztahů (oba díly 1,1 mil. diváků) je však spoleh. Primě zřejmě rovněž fungují přes den vysílané seriály, neboť její podíl na celodenní sledovanosti vzrostl ze 17,09% na 17,25%, zatímco její share v prime timu poklesl z 18,96% na 17,94%.

Diváci ČT2 preferují souboje vojevůdců před bitvou fotbalistů
Jen trochu vzruchu do žebříčku nejsledovanějších pořadů kanálů ČT2 přinesly přenosy z fotbalové Champions League (300 tis. a 400 tis. diváků). Přední pozice si ale nadále drží stálice programu ČT2 posledních týdnů – dokumenty Souboj vojevůdců a Planeta Země (oba 600 tis. divák). Dvojce se celkově dařilo – její share v prime timu vzrostl z 5,5% na 6,98% a její podíl na celodenní sledovanosti se mírně zvýšil ze 7,21% na 7,42%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .