Sledovanost 05/2008: Česká Miss si vyšlápla na Krokodýla Dundee

aradiotv-archiv3V uplynulém týdnu nejvíce rostla Nova především na úkor ČT1. O vývoji sharu TV stanic tentokrát rozhodovala sledovanost víkendových pořadů, která díky České Miss a X Factoru vyšla lépe Nově. ČT2 a Prima prakticky stagnovaly na svých číslech z předcházejícího týdne.

Seriály Novy ovládly sledovanost ve všedních dnech. Ordinace v růžové zahradě v úterý a ve čtvrtek a Ulice v ostatních dnech před sebe již žádný nezpravodajský pořad nepustily. V pracovních dnech jsou karty sledovanosti víceméně rozdány a jazýčkem na vahách, který rozhoduje o nárůstu nebo poklesu sharu, se tak stávají výsledky víkendových pořadů. Těm tentokrát vládla produkce TV Nova Česká Miss (1,8 mil.diváků), X Factor (1,5 mil. diváků), Občanské judo (1,4 mil. diváků), … V konkurenci s X Faktorem si překvapivě dobře vedly dvě televizní povídky s Martou Issovou na ČT1 – Stop (1,3 mil. diváků) a Kukačky (1,4 mil. diváků). Na Primě si opět o něco pohoršil soutěžní pořad Ber nebo neber! (800 tis. diváků), v sobotu s Českou Miss srdnatě bojoval Krokodýl Dundee v Los Angeles (900 tis. diváků).

Sledovanost X Factoru na úrovni 1,5 mil. diváků je spíše zklamáním. Těžko odhadovat vývoj jeho sledovanosti v příštích týdnech a měsících – hodně bude záležet na osobnostech soutěžících, takže nárůst zájmu diváků nelze vyloučit, byť někdejšího úspěchu první řady SuperStar asi nedosáhne. Může však na delší dobu stabilizovat jindy rozkolísané nedělní podíly jednotlivých stanic.

Malé televizní stanice, které jsou v tv metrovém výzkumu společnosti Mediaresearch měřeny jako Ostatní, si v podílových ukazatelích pohoršily, když jejich share v prime timu poklesl z 11,42% na 10,91%, stejně jako jejich podíl na celodenní sledovanosti, který se snížil ze 14,72% na 14,11%.

Od šestého (tj. právě probíhajícího) týdne můžeme očekávat o něco výraznější pohyb ve výsledcích sledovanosti – Prima posunula své večerní Zprávy na půl osmou přímo proti Televizním novinám na Nově a kanál ČT1 se pokusí oprášit svoji páteční dominanci – do prime timu se vrátí legendární Nemocnice na kraji města.

Povedený víkend vytáhl share TV Nova vzhůru
Vlastní seriály Novy šlapou na výbornou a jeden z nich je vždy nejsledovanějším nezpravodajským pořadem dne – v úterý a ve čtvrtek Ordinace v růžové zahradě II. (oba díly 2 mil. diváků) a v ostatních dnech Ulice (1,3 mil. – 1,4 mil. diváků). Pod milionovou hranicí zůstává pondělní repríza Místa v životě (900 tis. diváků). Nově se tentokrát dařilo i o víkendu, kdy v sobotu nasadila volbu České Miss (1,8 mil. diváků) a v neděli premiéru pořadu X Factor (1,5 mil. diváků). Právě víkendové výsledky byly tím x-faktorem, který vytáhl podíl Novy na celodenní sledovanosti z 37,45% na 38,9% a rovněž zvýšil její share v prime timu ze 41,22% na 43,18%.

Slabý pátek poslal kanál ČT1 dolů
Růst Novy byl z velké části na úkor prvního programu České televize. Vedle tradičních všedních dní se kanálu ČT1 tentokrát nedařilo ani v posledních 3 dnech v týdnu – seriál Přísahám a slibuji (1,1 mil. diváků) se s diváky sice rozloučil zvýšenou sledovaností, v pátek ale poklesla talk show Uvolněte se, prosím (1,2 mil. diváků) i 13. komnata (1 mil. diváků). V sobotu přilákal StarDance 2 – Story jen 600 tis. diváků, v neděli naopak příjemně překvapily dvě filmové povídky Stop (1,3 mil. diváků) a Kukačky (1,4 mil. diváků). Podíl ČT1 na celodenní sledovanosti poklesl z 22,04% na 20,93% a jeho share v prime timu se snížil z 23,76% na 22,35%.

Leden byl na Primě ve znamení stabilního sharu
Podílové ukazatele Primy zůstávaly po celý leden (s výjimkou propadu v prvním týdnu) velmi stabilní. Tentokrát její share v prime timu ztratil jen tři setiny procentního bodu na 18,11% zatímco se její podíl na celodenní sledovanosti jen mírně zvýšil z 18,25% na 18,48%. Poprvé od svého uvedení mírně poklesla sledovanost TOP STAR magazínu (900 tis. diváků). Přes milion se tentokrát nedostaly ani 1. zprávy ani Ber nebo neber (800 tis. diváků). Sobotní film Krokodýl Dundee v Los Angeles (900 tis. diváků) v souboji s Českou Miss na Nově sice neuspěl, ale vzhledem k okolnostem se jedná o výsledek více než sympatický.

ČT2: Tenisové rakety nahradily brusle
Sportovní štafetu po krasobruslení tentokrát ve víkendovém programu ČT2 převzal tenis – zápasy našich tenistek se Slovenkami lákaly až 500 tis. diváků. Držely se i dokumentární seriály Planeta Země (600 tis. diváků) a Souboj vojevůdců (500 tis. diváků). Poměrně velký zájem byl i o vystoupení Václava Klause a Jana Švejcara u senátorů ČSSD (500 tis. diváků). Ani podílové ukazatele kanálu ČT2 se minulý týden příliš nepohnuly, když jeho share v prime timu ztratil jen setinu procentního bodu na 5,45%, zatímco jeho podíl na celodenní sledovanosti jen nepatrně vzrostl ze 7,54% na 7,58%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .