Sledovanost 02/2008: Prima se odrazila od svého dna

radiotv-archiv13Opuštění svátečního programového schématu svědčilo nejvíc Primě, rostla i Nova. Share se naopak snížil kanálu ČT1. Pátá řada seriálu Ordinace v růžové zahradě se s televizními obrazovkami rozloučila na svých tradičních číslech kolem dvou mil. diváků. Sledovanost menších televizních stanic, které jsou v tv metrovém výzkumu společnosti Mediaresearch měřeny souhrnně jako Ostatní, zůstala v blízkosti hodnot dosažených v prvním lednovém týdnu.

První „normální“ týden se vydařil především Primě, které významně vzrostl podíl na sledovanosti a opustil nelichotivé hodnoty z prvního týdne. A to i přesto, že zatím za očekáváními zůstala sledovanost nových seriálů Hrdinové a Žralok. Naopak se dařilo další novince, Top Star Magazínu, a pořadu Hádej, kdo jsem!

Na ČT1 nedokáží nasadit pořad, který by ve sledovanosti mohl držet krok s nejsledovanějšími pořady konkurence. Místo úspěšných Četnických humoresek jdou reprízy starších českých seriálů – po Bylo nás pět nyní Přísahám a slibuji (1 mil. diváků) – místo Hraběnek pak Dobrá čtvrť (800 tis. diváků). Na slabší výkony pátečního seriálu v osm večer doplácejí i pozdější pořady – 13. komnata (900 tis. diváků) a Uvolněte se, prosím (1,1 mil. diváků). Uvolněný prostor po Četnických humoreskách se v pátek večer daří zaplnit vedle Novy – film Slunce seno a pár facek (1,5 mil. diváků) – i Primě – její film Zaříkávač koní si vybralo 700 tis. diváků.

Sledovanost menších televizních stanic, které jsou v tv metrovém výzkumu společnosti Mediaresearch měřeny souhrnně jako Ostatní, zůstala v blízkosti hodnot dosažených v prvním lednovém týdnu. Podíl Ostatních na celodenní sledovanosti se mírně snížil ze 14,4% na 14,29% a jejich share v prime timu jen nepatrně poklesl z 10,86% na 10,84%.

TV Nova: Za Gitou …
Diváci se v minulém týdnu nerozloučili jen se seriálem Ordinace v růžové zahradě, ale především s jeho ústřední postavou, gynekoložkou Gitou, jež ve 195. dílu podlehla svým zraněním, která utrpěla na berlínském nádraží. Gita byla tmelícím prvkem všech epizod. Byla to právě ona, která dokázala svým nezaměnitelným způsobem vyřešit problémy svých kolegů a příbuzných či smířit do té doby nesmiřitelné. Se srdíčkem na dlani rozdávala slunce do ustaraných dušiček nejen hrdinů seriálu, ale především jeho diváků. Osobní tragédie Gity, Čestmíra a jejich rodin tak získává rozměry srovnatelné snad jen s posledními změnami na Radiožurnálu … K dalším výsledkům sledovanosti Novy již jen ve zkratce. Podílové ukazatele Novy si mírně polepšily, když se její share v prime timu jen nepatrně zvýšil ze 43,17% na 43,56% a její podíl na celodenní sledovanosti mírně vzrostl z 38,28% na 38,8%. Nejsledovanějším pořadem uplynulého týdne bylo pondělní vydání Televizních novin (2,7 mil. diváků).

Reprízové seriály diváky na ČT1 příliš netáhnou
První program České televize vstoupil do nového roku bez výraznějších programových novinek a bez berličky v podobě silvestrovských či novoročních zábavných pořadů tak jeho podíl na sledovanosti poklesl. Share kanálu ČT1 v prime timu propadl z 24,6% na 22,39% a jeho podíl na celodenní sledovanosti se snížil z 22,26% na 21,47%. Kromě zpravodajských pořadů, jako Události (max. 1,1 mil. diváků) či Události v regionech (1,1 mil. – 1,4 mil. diváků), tak milionovou úroveň sledovanosti dosáhlo či překročilo již jen pár pořadů – talk show Uvolněte se, prosím (1,1 mil. diváků), novinka Co týden vzal, Pošta pro tebe, páteční seriál Přísahám a slibuji, sobotní přenos ze Sportovce roku a nedělní TV film Krásný čas.

Prima si tentokrát výrazně polepšila
Primě se minulý týden podařilo odpoutat od sklepních hodnot sharu a učinit první krok k přiblížení se hodnotám 20% podílu na sledovanosti. Své penzum diváků dodaly stálice programové nabídky jako Velmi křehké vztahy (1 mil. a 1,1 mil. diváků), Ber nebo neber! (800 tis. diváků) či Hádej, kdo jsem! (oba díly 1,2 mil. diváků). Výsledek své premiéry dokonce překonal nový společenský TOP STAR magazín (900 tis. diváků). Za očekáváními zůstávají nové seriály Hrdinové a Žralok, které zatím do denních žebříčků nejsledovanějších pořadů nepromluvily. Sledovanost 1. zpráv úroveň milionu diváků tentokrát nepřekročila. Podíl Primy na celodenní sledovanosti vzrostl ze 17,33% na 18,65% a její share v prime timu se zvýšil ze 16,91% na 18,43%.

Pokles sledovanosti ČT2 v průběhu dne
Bez výraznější podpory sportovních pořadů se tentokrát musel obejít kanál ČT2. Na snížení podílu na celodenní sledovanosti ze 7,73% na 6,79% se podepsal především výpadek přenosů z lyžařských závodů, které vylepšovaly jeho sledovanost v době Vánočních svátků. Share ČT2 v prime timu naopak mírně vzrostl ze 4,46% na 4,78%. Diváky nejvíce lákaly dokumenty jako Souboj vojevůdců a V mořských hlubinách (oba 500 tis. diváků) či Neznámí hrdinové a Tichomořská kronika (oba 400 tis. diváků).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .