Sledovanost 01/2008: Nova ovládla Silvestrovský prime time

radiotv-archiv24

První televizní týden roku 2008 byl ještě poznamenán sváteční programovou skladbou. Sledovanost na Silvestra i na Nový rok šplhala do výšin. Vedle typicky „silvestrovských“ pořadů se ale dařilo například i seriálu Ulice na Nově, který k televizním obrazovkám na Nový rok přilákal 1,7 mil. diváků.

Televize se na přelomu roku obecně konzumovala v míře vrchovaté – novoroční Televizní noviny zhlédlo přes 3 mil. diváků, silvestrovský zábavný pořad Humor na scénu! 2,3 mil. a přenos z Mejdanu roku z Václaváku 1,8 mil. diváků. Souhrnné výsledky všech kanálů České televize způsobily, že poslední den loňského roku byl pro ČT nejúspěšnějším Silvestrem za posledních 5 let. Na kanálu ČT1 přilákaly nejvíce diváků talk show Uvolněte se, prosím a Všechnopárty (oba 1,5 mil. diváků), na Nový rok pak ČT1 odvysílal svůj nejsledovanější pořad týdne – český film Pelíšky (1,7 mil. diváků).

Prima TV za svými většími sestrami zaostala a začala nový rok dalším poklesem podílu na celodenní sledovanosti, který se tak dostal pod hodnoty loňského minima. Tento výsledek byl značně způsoben slabou sledovaností Primy na Silvestra a Nový rok. Primu může na druhou stranu těšit fakt, že dostat se pod tuto úroveň by musela být opravdu velká smůla způsobená souhrou hned několika negativních faktorů. Po zbytek roku si tak na Primě mohou říkat: „hůř už bylo“. Druhá půlka týdne již měla „standardnější“ podobu. Při absenci trháku na ČT1 se v pátek večer dostává do popředí přírodopisný dokument na ČT2 (Temná duše šimpanzů – 0,6 mil. diváků). Úspěšný nedělní večer má za sebou Nova.

Přelom roku rovněž znamenal mírný ústup ze slávy pro menší televizní stanice, které jsou v tv metrovém výzkumu sledovanosti společnosti Mediaresearch měřeny souhrnně jako Ostatní. Jejich podílové ukazatele poklesly z maxim dosažených v 52. týdnu. Podíl Ostatních na celodenní sledovanosti se tak mírně snížil ze 14,8% na 14,4% a jejich share v prime timu poklesl z 11,73% na 10,86%.

Úspěšná neděle na TV Nova
V neděli ukázala Nova svoji sílu – sledovanost poměrně nenápadného filmu Záhada bermudského trojúhelníku (2,4 mil. diváků) překvapila jistě i nejednoho barrandovského optimistu. Na Nově se ale v neděli tradičně daří i ostatním pořadům – Střepiny (1,8 mil. diváků), Občanské judo (1,4 mil. diváků), Ztraceni (1,1 mil. diváků). Když k tomu připočteme zvýšenou sledovanost Televizních novin (v úterý 3,1 mil. diváků) a seriálu Ulice (1,4 mil. – 1,7 mil.diváků), úspěšný Silvestr a dílčí úspěchy filmů jako Proud času (1,6 mil. diváků), Slunce, seno, jahody (1,7 mil. diváků) a Sahara (1,7 mil. diávků), je zřejmé, kde má původ růst sharu Novy v prime timu. Její podíl na sledovanosti v hlavním vysílacím čase se zvýšil ze 40,88% na 43,17%. Přes den se Nově již tak nedařilo a ani večerní úspěchy nedokázaly zabránit poklesu jejího podílu na celodenní sledovanosti z 39,05% na 38,28%.

Kanál ČT1 ztratil svoji páteční pozici
O svoji výsadní pozici v pátek večer přišel kanál ČT1. Sledovanost reprízy seriálu Bylo nás pět (900 tis. diváků) se pohybuje na poloviční úrovni Četnických humoresek. Pořadí pátečních pořadů tak záleží především na tom, jaký film nasadí konkurence. Na tradičních hodnotách se alespoň drží sledovanost talk show Uvolněte se, prosím (1,5 mil. diváků), úspěch 13. komnaty (1,1 mil. diváků) ještě více než dříve závisí na zpovídané osobnosti. Neúspěšnějším pořadem ČT1 byl úterní film Pelíšky (1,7 mil. diváků). Podíl ČT1 na celodenní sledovanosti se zvýšil z 21,26% na 22,26%, share v prime timu jen neznatelně povyrostl z 24,58% na 24,6%.

Snížená laťka pro Primu
Především propad sledovanosti na Silvestra se postaral o pokles podílu Primy na celodenní sledovanosti pod loňské minimum. Pro Primu by nicméně nemělo být výraznějším problémem dostat se a dlouhodobě se držet nad touto úrovní. Ve prospěch této hypotézy hovoří celá řada faktorů – zvyšuje se sledovanost 1. zpráv (hned pětkrát na úrovni 1 mil. diváků), stabilní výkonnost Velmi křehkých vztahů (oba díly po 1,2 diváků) a zábavných pořadů Hádej, kdo jsem! (1,2 mil. diváků), či Ber nebo neber (900 tis. diváků). Poměrně úspěšně se uvedl i nový magazín Top Star Magazín (800 tis. diváků). Prima navíc připravuje další novinky, které její sledovanost patrně nesníží, jak tomu bylo v případě třetí řady VyVolených. Podíl Primy na celodenní sledovanosti se v uplynulém týdnu snížil ze 17,59% na 17,33%, její share v prime timu propadl z 18,82% na 16,91%.

ČT2 v zajetí sněhu
Žebříček nejúspěšnějších pořadů druhého programu ČT se ocitl v zajetí sněhu. Diváky nejvíce lákaly přenosy z lyžařských závodů Tour de Ski (700 tis. a 500 tis. diváků) a z Turné čtyř můstků (500 tis. diváků). Do první desítky se navíc dostalo i Dobytí Severního pólu (300 tis. diváků) … . Trochu tepla pak na obrazovky ČT2 vnesly hlavně přírodopisné dokumenty Temná duše šimpanzů (600 tis. diváků), Tajemství mořského království (500 tis. diváků) a Tichomořská kronika (300 tis. diváků). Podílové ukazatele ČT2 se mírně zlepšily, když ze 7,3% na 7,73% mírně vzrostl jeho podíl na celodenní sledovanosti, stejně jako share v prime timu, který se zvýšil ze 4,29% na na 4,46%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .