Silvestr a Nový Rok: Všechny televize sází na nostalgii

Průvan v tuzemských archivech, zvláštní vydání oblíbených pořadů a opatrná dávka akvizičních titulů z ciziny – tak by se dalo v několika bodech shrnout menu, které na přelom roku nachystaly tuzemské stanice pro své diváky, kteří v tomto období zapínají televizory obzvláště rádi. Experimenty se zpravidla nevyplácí a programoví šéfové na Kavčích horách, Barrandově i v Libni to dobře vědí.

Domácí produkce na Nově


Ve filmový kanál plný oblíbených českých snímků se už od Štědrého dne promění televize Nova. Využívá toho, že vykoupila práva na většinu prověřených tuzemských komedií a pohádek. Silvestrovské ráno zahájí pan Tau, děti se poté setkají s Lucií – postrachem ulice. Čas oběda zpříjemní excelentní Světáci s první ligou českých komediálních herců. I další tři odpolední filmy jsou komediálního ražení (Já už budu hodný, dědečku!, Dívka na koštěti, Poslušně hlásím).


Poslední večer roku Nova zaplnila původní tvorbou. Okopírovala úspěšné loňské schéma a tak diváci uvidí hrdiny ze Silvestrovské Ulice, speciální vydání Televizních novin a čtyřhodinový živý přenos zábavné show z Václavského náměstí. Mejdan roku bude moderovat duo Těžkej Pokondr a Dalibor Gondík s Otakarem Brouskem ml. Nejsilnější tuzemská stanice si pozvala plejádu populárních osobností tuzemského showbussinesu. Pořad bude spíše prestižní záležitostí, protože se dá předpokládat, že náklady na něj ani zdaleka nedokáží pokrýt reklamní bloky na něj nabalené. Ty bývají oproti předvánočnímu období znatelně kratší – zadavatelé již mají po náročné sezóně.


Prima vsadila i na zahraničné akvizice


Prima TV musela při sestavování svátečního schématu vyjít s handicapem nedostupných práv na domácí filmové tituly. Zdejší Silvestr se proto ponese ve znamení zahraničních titulů, které později doplní původní zábavné pořady. Prima přichystala komedie Maska junior, Periskop nahoru a dolů, Promiň, jsi ženatý a Billy Madison. Večer otevře legendární muzikál Hello, Dolly!, na nějž naváží Silvestrovské poslední zprávy a zvláštní vydání v současnosti nejsledovanějšího primáckého pořadu Hádej, kdo jsem! Úspěch ve sledovanosti může zaznamenat koncert největších hitů skladatele Karla Svobody, který startuje ve 22.25. Po půlnoci se reprízy dočká i silvestrovské vydání už zrušeného pořadu Jiřího Krampola Nikdo není dokonalý.


Premiéry i archivní pořady na ČT


Česká televize sestavila pro celý den pestrou mozaiku původních pořadů premiérových i archivních. Klasiku Bohouš, Brouk v hlavě či Silvestr svobodného pána doplní nové pohádky Škola ve mlejně a Kdo hledá, najde. Ke slovu se dostanou i záznamy představení dvou alternativních divadel (Hřmění divadla Sklep, Divadlo Járy Cimrmana: Dobytí severního pólu).


Večer na Jednotce zaplní silvestrovská vydání zaběhnutých pořadů – Udělám cokoliv, Všechnopárty, Pošta pro Tebe a Uvolněte se, prosím. Na obrazovky se vrátí i brněnští Četníci a hvězdy ze Star Dance. Velkou estrádu pro letošek ČT nepřipravila. Sedmihodinový proud spíše alternativní muziky přinese komponovaný večer na Dvojce.


Svátečně je samozřejmě laděn na všech stanicích i program pro první den roku 2008. Nova pokračuje přes celý den ve vysílání tuzemských filmových trvalek (Páni kluci, Princ Bajaja, Jen ho nechte, ať se bojí, U pokladny stál, S čerty nejsou žerty), Prima kontruje americkými akvizicemi (Looney Tunes, Bláznivá dovolená v Evropě, Příběh Tarzana, Ztracený a nalezený). Oba veřejnoprávní kanály nabídnou pestřejší směsici. Původní pohádky Království potoků, O svatební krajce či Dalskabáty, hříšná ves doplní přenosy koncertu Vídeňských filharmoniků, lyžařského Turné čtyř můstků a Novoroční bohoslužby i festivalovými cenami ověnčený film Traja chrobáci s J.Dvořákem, B.Polívkou a O.Jirákem.


V novoroční prime time si to mezi sebou rozdají velmi populární komedie Pelíšky (ČT1) aVesničko má, středisková (Nova), premiérový díl telenovely Velmi křehké vztahy (Prima) a koncert Dvořák Gala (ČT2).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .