Podzim na ČT už bez Bubílkové a Veselého

radiotv-archiv5Na to, aby pořad z obrazovek České televize zmizel už po půl roce, musí být jeho nízká kvalita do očí bijící. Tento rok to schytaly hned dva pořady. Od září budou muset diváci oželet Zuzanu Bubílkovou a Luboše Xavera Veselého. Nově budou vysílány například premiérové díly Šumných měst, seriál o bankovkách a mincích nebo nové řady oblíbených seriálů.

Málokdy se vedení České televize odhodlá k tak razantnímu kroku, jímž ukončí vysílání pořadu už po šesti měsících. Když už se jednou nějaký pořad v televizi objeví, dočká se většinou několika sezón. Půlročního života se letos dočkala Zuzana Bubílková se svým bulvárním pořadem, v němž pronášela své rádoby vtipné promluvy. Co týden vzal patřil svou úrovní někam na komerční kanál. Jeho sledovanost byla velice slušná a pravidelně se objevoval v Top 10 ČT1, když jej průměrně sledovalo cca 800 tisíc diváků. Jenže sledovanost neznamená kvalitu, což se v tomto případě plně prokázalo. Pořad Co týden vzal ubíral diváky zejména Nově, jeho humor byl tupý, obhroublý a vulgární. Uvědomění si, že tento pořad opravdu nepatří na veřejnoprávní médium, přišlo naštěstí velmi brzy.

Stejný osud potkal i Luboše Xavera Veselého. Jeho živá talk show Café X měla mizivou výpovědní hodnotu i sledovanost. Tento formát je však velice zajímavý a potřebný, jenže živé rozhovory potřebují charismatického zpovědníka, jímž ale L. X. Veselý není. Je pozitivní, že se Česká televize pokusila o něco nového, i když v případě vyčpělého glosování Zuzany Bubílkové o tom ani snad nelze mluvit. Je ale také v naprostém pořádku, že si dramaturgové včas všimli úrovně obou pořadů a dále neprodlužovali trápení diváků a možná i samotných tvůrců.

Ukázka z pořadu Café X

Ukázka z pořadu Co týden vzal

Pořádná porce seriálů
Nejoblíbenější český (československý) seriál všech dob Nemocnice na kraji města má nová pokračování, s nimiž budou diváci seznámeni tento podzim, na který ČT připravila premiérové uvedení. Toho se dočkají i další osudy hrdinů Zdivočelé země. Na starší díly, které zrovna ČT uvádí, na podzim navážou další díly. Pokračování se dočká i zdařilá tetralogie Hop nebo trop s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli.

Jako zajímavý počin se jeví pokus o televizní zpracování knižní sbírky etnografa Petra Janečka s názvem Černá sanitka. Ve stejnojmenné knize jsou sebrány tzv. urban legends, tedy známé městské legendy, které často uvozuje věta: „Jednou mi jeden můj kamarád (známý) říkal, že se jeho kamarádovi (známému) stalo toto….“ Televizní verze se pokusí o kombinaci dokumentárních a publicistických prvků.

Další novinky
● Na podzim nově protančí David Vávra dalšími čtrnácti městy v cyklu připravované jím a Radovanem Lipusem Šumná města.
● Velkolepá a lesklá bude určitě třetí řada tanečků Star Dance.
Utajená řeč peněz – tak se jmenuje třináctidílný seriál o bankovkách a mincích, které hýbaly dějinami světa.
● Šestnáctidílný cyklus Cestování za ozvěnou domova se bude zabývat vzájemnou historickou souvztažností míst i osobností mezi Francií a Čechami od středověku do 20. století.
● Pořad Příběhy z přírody bude divákům představovat příběhy živočichů, které se nápadně budou podobat těm lidským.
● Novinkou také bude Zoom – vzdělávací pořad pro video a fotoamatéry.
● Šestnáctidílné pokračování ekologická série Kam s ní se tentokrát zaměří na čistotu vody.
● Čtyřdílný pořad Zrychlený čas, který bude pojednávat o období 2. republice naváže na cyklus Na vlně první republiky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .