Ota Černý: ČT Sport pojede 18 hodin denně

radiotv22Čtvrtým kanálem České televize bude ČT4 Sport, který bude spuštěn 9. února příštího roku. Toto datum nebylo vybráno náhodou, jde o den před zahájením zimních olympijských her v Turíně. Sportovní kanál ČT4 bude vysílat 18 hodin denně. Serveru RadioTV to potvrdil šéf redakce sportu Ota Černý.

Datum spuštění vysílání by mohlo být stěžejní také pro rozvoj digitalizace, provozovatelé multiplexu A totiž avizovali, že oficiální vysílání bude na Brněnsko a Ostravsko rozšířeno v únoru příštího roku v souvislosti se spuštěním sportovního kanálu České televize. Sportovní kanál ČT4 bude stejně jako ČT1 a ČT2 vysílat reklamu, po roce 2008 by se mohl stát dokonce dominantním příjemcem inzerce. Nový zákon o koncesionářských poplatcích totiž po tomto roce reklamní spoty na veřejnoprávní televizi povoluje pouze v souvislosti se sponzoringem sportovních a kulturních akcí.

Olympiáda ovládne i ČT2

Přestože spustí Česká televize speciální sportovní kanál, diváci ČT2, kteří sport v lásce nemají, si ani tentokrát v době olympijských her neužijí své porce dokumentární a umělecké tvorby. Šéf redakce sportu České televize Ota Černý říká, že přenosy z olympijských her poběží nepřetržitě i na ČT2. V tomto ohledu je rozhodnutí ČT logické, český divák má sport v oblibě a vysílání sportovního ČT4 bude v době olympijských her přece jen spíše předmětem vášnivých debat v akademických kruzích než masového sledování.

Vzhledem k tomu, že Česká televize poprvé nabídne olympijské hry na dvou kanálech, chystá do Turína početný tým. Dvoutýdenní dávku přímých přenosů má podle vedení redakce sportu pokrýt patnáct redaktorů, dva reportéři, dva kameramani, šest techniků a dva režiséři. Provoz samostatného sportovního kanálu, zejména v souvislosti s olympijskými hrami, si samozřejmě vyžádá zvýšené nároky na sportovní redakci. „Máme velmi zkušené redaktory, zvládat to budeme. Tým posílíme o 6 dalších kolegů,“ tvrdí Černý.

Co po olympiádě?

Co přijde po skončení zimních olympijských her? Dokáže Česká televize i poté naplnit program ČT4 osmnácti hodinami denně? Jakým sportovním odvětvím se chce převážně věnovat? „Jistě, dokážeme. Chceme se věnovat všem sportům, tedy i těm, na které dosud nebylo ve vysílání ČT2 místo.“ Stěžejními prvky programu budou ovšem přece jen nejpopulárnější české sporty lední hokej a fotbal. Co se hokeje týče, tak ČT vlastní vysílací prává na prakticky všechna divácky atraktivní přenosy, hokejovou extraligou počínaje a olympiádou konče. Jedinou výjimkou jsou přenosy z kanadskoamerické NHL, které již léta vysílá kabelová Galaxie Sport.

Ohledně fotbalu je situace komplikovanější, vysílací práva na domácí Gambrinus ligu totiž již léta vlastní Televize Nova. Česká televize může nabídnout Mistrosvství světa a Evropy a nedávno získala od UEFA práva na vysílání evropských soutěží do roku 2009. Bude po spuštění ČT Sport vysílat evropské poháry ve větším rozsahu? „Ano, budeme,“ říká Černý. Současně ovšem dodává, že Česká televize poskytne sublicence na vybraná utkání soukromým televizím, pokud o to požádají.

Jak přijímat ČT4 Sport?

Sportovní kanál České televize bude primárně šířen prostřednictvím vysílačů DVB-T sítě A společnosti Radiokomunikace, která v současnosti vysílá v Praze a blízkém okolí. „Současně proběhla jednání s provozovatelem sítě A, který přislíbil k tomuto termínu (9. února 2006) zahájení vysílání i v Brně (K40 Hády a Brno město). Probíhá rovněž příprava vysílacího stanoviště v Ostravě (K39), kde je rovněž snaha zahájit vysílání v únoru,“ řekl serveru DigiZone.cz šéf digitální komise ČT Pavel Hanuš.

Sportovní kanál České televize nelze vysílat nekódovaně na satelitu kvůli autorským právům. Zda bude šířen přes družici alespoň kódovaně, zatím není jasné. „ČT o tom stále jedná, takže zatím pro Vás definitivní odpověď nemám,“ prohlašuje vedení České televize. V současnoisti není ani známo, kdy a zda vůbec zařadí do své nabídky sportovní kanál ČT4 kabelové televize Karneval a UPC.

ČT 4 by měl být přístupný i prostřednictvím Internetu, stejně jako na satelitu zde nebude jeho vysílání kvůli autorským právům neomezené. „Pokud na danou událost budeme mít vysílací práva, na Internetu se objeví, část vysílání pak bude určena pouze pro doménu .cz (ostatně je to požadavek u některých druhů sportů, tj. že národní varianta je též vedle standardní televizní verze šířena i touto cestou), některé sportovní události však na Internet nebude možné umístit vůbec,“ řekl Digizone.cz technický ředitel České televize Rudolf Pop.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .