Odsoudit Saudka? Jak tomu bude?

radiotv-archiv10RECENZE I tento týden jsme se rozhodli recenzovat novou digitální stanici Barrandov. Do našeho hledáčku se dostala (jak už titulek napodívá) Talkshow Jana Saudka, ale také novinka na českých obrazovkách – Suďte je, pořad, jenž se vrací ke sporným případům české justice. Na závěr se blíže podíváme na předpověď počasí, kterou Barrandov nabízí několikrát denně. Řekněme, že je… neobvyklá.

Talkshow Jana Saudka – Moderátor „až“ na prvním místě

Na úvod je třeba říci, že si pana Saudka vážím jen jako fotografa, je beze sporu jedním z nejlepších. O jeho osobnosti se raději vyjadřovat nebudu, od toho tu nejsem. S nepříliš velkým nadšením jsem si pustil jeden z dílů jeho televizního pořadu s příznačným názvem: „Talkshow Jana Saudka“. Ze spektra hostů, kteří prvními díly prošli, jsem si vybral trojici: Adolf Zika, Štěpán Mareš, Irena Obermannová, jména hostů v sobě skýtala možnost dobré zábavy. Úvod pořadu se mi zdál povědomý, vskutku tomu tak bylo. Jan Saudek si neodpustil (několikrát zmiňované) klišé narážející na jeho stáří a dodal: „Jsem rád, že jste si přišli vyslechnout staré dědka, který se přišel vykecat.“

Rozhovor s prvním hostem se nesl v kamarádském duchu, fotograf Adolf Zika se zmínil o natáčení filmu s Janem Saudkem. Host se ke slovu příliš nedostal, Janu Saudkovi se nemůže stát, že by mu host sebral v pořadu hlavní slovo. V současné době je spisovatelka Irena Obermannová známá hlavně jako scenáristka seriálu Ordinace v růžové zahradě. Snad jen pan Saudek si může dovolit osobě (a především dámě) říci před diváky, že její díla čte na záchodě a mýdlovou operu typu Ordinace může sledovat jen člověk nevalné inteligence. Autorka se neurazila, ba se i upřímně zasmála. Otěže pořadu pevně držel moderátor ve svých rukou, ačkoli je pořadu trochu na škodu, že o hosty nejde v první řadě, u Jana Saudka se ani není čemu divit. Vyrovnanou partii s ním sehrál až karikaturista Štěpán Mareš. Průvodce obdaroval plenkami a balíčkem kondomů, prý aby fotograf „přestal plodit další potomky“. Osobně musím říci, že poslední třetina pořadu se stala opravdovým vrcholem večera.

Nabízí se samozřejmě srovnání s talk show Jana Krause a dalšími. Je jasné, že nic převratné v rámci talk show postavené na silné moderátorské osobnosti snad ani vymyslet nejde. Ale ani není třeba. Talk show Jana Saudka sice tak úplně nedosahuje kvalit „Uvolněte se, prosím“, ale suverénně převyšuje úroveň (dnes už zaniklého) pořadu Veroniky Žilkové „Pustit žilou“ a snadno se vyrovná (či dokonce předčí) MR.GS. Musím říci, že počáteční nechuť k pořadu mě brzy opustila.


Talk Show Jana Saudka

Účinkovali: Adolf Zika, Irena Obermannová, Štěpán Mareš
Scénář: Pavlína Hodková
Dramaturgie: Marcel Šůcha, Pavlína Hodková
Kameraman: Miroslav Veselý
Režie: Vojtěch Nouzák
Datum vysílání: 19.1.2009

Hodnocení 6 bodů z 10


Suďte je! – Soudní show konečně v České republice

Jedním z pořadů, na něž jsem se vyloženě těšil, byla soudní show „Suďte je!“, příslib zajímavého ztělesnila známá advokátka Klára Slámová. Samozřejmě, že pořady ze soudní síně znám, vždyť jen německé stanice jich ve svém programovém schématu mají hned několik. Tento typ pořadu se „uhnízdil“ také na slovenské komerční stanici JOJ (vysílána pod názvem „Soudní síň“, mimochodem i ty Barrandov o víkendu vysílá). Konečně se ale před diváky dostanou také případy z českých luhů a hájů.

Ke zhlédnutí jsem si vybral hned dva pořady, v prvním dílu se řešil případ ženy, která zabila svého muže po několika letech týrání, rozhodně jí neprospěla pomoc sousedů, ti se snažili tělo mrtvého ukrýt a na policii nic neohlásili. Druhý příběh se zabýval případem muže nesoucího vinu za sebevraždu své bývalé manželky. Pořad v úvodu divákům zprostředkoval seznámení s případem v krátké reportáži a následnou rekonstrukci soudního přelíčení. Před ní však porota (sestavena z náhodně vybraných diváků různých profesí a věku) vyjádřila svůj názor. V průběhu pořadu (pod vlivem nových skutečností) opět porotci sdělovali své názory na vinu či nevinu obžalovaných. Před vyřčením ortelu pronesli obhájce (John Bok) a žalobce (Klára Slámová) závěrečnou řeč, po níž se porota odebrala k debatě. Soudkyně (ztvárněná novinářkou Radkou Vačkovou) pouze přečetla rozsudek, který vynesla porota. Tímto se pořad liší například od slovenské verze. Je zajímavé sledovat, jak rozdílná mohou být stanoviska laické veřejnosti a skutečného soudu.

Pořad vnáší do českého televizního rybníčku zajímavý prvek, rekonstrukce případů poskytují alternativu vůči investigativní žurnalistice, jež nabízí zcela jiný pohled. Klára Slámová se role zhostila jak jinak než na výbornou, je to samozřejmé, vždyť je to odbornice na slovo vzatá. I herci ztvárňující obžalované (Věra Havelková, Jiří Mario Siebr) odvedli svou práci výtečně. Rušivým prvkem pořadu se zdá být „juristický aktivista“ John Bok. Je zcela jasné, že ač případy jsou více-méně věrnou rekonstrukcí, musí divákům stanice do pořadu „přidat trochu dramatičnosti“, pan Bok však své herecké schopnosti přeceňuje a zbytečně jim povoluje uzdu. Přesto je to jediná výtka. Protože se v budoucnu budou herci měnit, pan Bok mě od pořadu tedy neodradí.


Suďte je!

Účinkovali: Klára Slámová (žalobce), John Bok (obhájce), Radka Vačková (soudkyně)
Scénář: Lada Macurová
Dramaturgie: Radan Šprongl
Kameraman: Petr Hykš
Režie: Marek Straka
Datum vysílání: 14.1.2009, 21.1.2009

Hodnocení 8 bodů z 10


Jak bude? – Počasí, které nelze parodovat

Na závěr jsem si nechal drobnou perličku, tou počasí na televizi Barrandov opravdu je. Kdo očekával sličnou rosničku, se ošklivě zmýlil, dalo by se říci, že doslova a do písmene. „Nejkrásnější počasí na Barrandově“… opravdová nadsázka. Miloslav Čížek v roli průvodce předpovědi počasí se do svého moderování vložil s pravou vervou. „Výjimečné, neuvěřitelné“, i tak jednoduše bych mohl shrnout své dojmy. Nevím, jestli snaha odlišovat se za každou cenu, je tím „pravým ořechovým“, ale „něco takové“ jsme na našich obrazovkách skutečně neviděli. Nepopsatelné.

Relace však neztrácí na dynamice, divák se dozví stejné informace jako na kterékoli jiné komerční televizi. Zatánce veřejnoprávní televize ale zřejmě „zahýbat“ nebude, i já zůstanu věrný Aleně Zárybnické či Tatianě Míkové. Při prvním zhlédnutí jsem si myslel, že se jedná o nějakou parodii počasí, až posléze mi došlo, že si televize srandu nedělá. Fráze typu „Němci zmoknou a lépe na tom nebudou ani Řekové“, „studená fronta si to mašírovala na východ“ , nebo pranostika se sklenkou vína na závěr hovoří za vše. Nemůžu říci, že by mě pořad nezaujal, jedná se opravdu o ojedinělé počasí. Heslo „Život stojí, stál a bude stát za to za každého počasí!“ je ten pravý, máte-li špatnou náladu, zapněte si „Jak bude“ a nálada se Vám zvedne, pořad Vám vlije optimismus do žil.

Hodnotit pořad tradičními body v tomto případě nebudu, pořad se vymyká všem měřítkům. Jako plus rozhodně uznávám originalitu a odvahu pustit se do odlišného způsobu moderování. Grafika a celkové zpracování je nadstandardní. Upřímně řečeno ale nevím, jestli přílišné odvádění divákovy pozornosti od podstatných informací není na škodu. To však ponechme na divácích. Jen bych na závěr dodal, jsem zvědav, jestli bude mít někdo v budoucnu odvahu parodovat „Jak bude“… :-)

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .