Odpolední Televizní noviny – loupeže, vraždy a živé vstupy

radiotv-archiv28Večerní zpravodajský pořad Televizní noviny je suverénně nejsledovanější program běžící na českých obrazovkách. TV Nova si je dobře vědoma síly svého zpravodajství a jako podpůrný prostředek používá odpolední verzi zaměřenou čistě na regionální zpravodajství. Po celou dobu existence Odpoledních Televizních novin jsem o ně nezavadil, až jednou jsem si je náhodně zapnul. Nestačil jsem se divit, co všechno Nova servíruje svým divákům na odpolední čas.

V pondělí 5. února loňského roku spustila TV Nova sesterský projekt Televizních novin. „Nová relace je ojedinělý zpravodajský formát, v němž klademe velký akcent na zprávy z regionů, na drobné trestné činy i závažné kriminální případy, na zajímavosti. Chceme přijít s živými a atraktivními zprávami, které budou oproštěné od velké politiky, a které se budou věnovat problémům obyčejných lidí. Informaci někdy v nové relaci rozehrajeme a uzavřeme až ve večerních Televizních novinách,“ uvedl tenkrát ředitel sekce redakce zpravodajství a publicistiky TV Nova Martin Ondráček.

Pamatuji si na  upoutávky, které oznamovaly: „Loupeže, vraždy, neštěstí…. To vše nově v Odpoledních Televizních novinách.“ Upřímně mě to tehdy  vyděsilo a usoudil jsem, že na tento pořad opravdu nejsem zvědavý. Nedávno jsem se však k této zpravodajské relaci náhodou dostal a na mysli se mi vybavil onen slogan. Byl pravdivý. Rozhodl jsem se, že alespoň týden budu žít s Odpoledními Televizními novinami (dále jako OTn) a pokusím se proniknout do jejich kouzla.

S brokovnicí pod polštářem…
OTn jsem pravidelně sledoval od pondělí 23. června do pátku 27. června. Z obsahu jsem usoudil, že slabší jedinci musí nutně dojít k názoru, že nelze žít na této planetě. Nehoda střídala krádež, tu zase požár a vražda a to pořád dokola. Občas se objevila nějaká havárie, nezdařená loupež, odhalený gang, stížnost, popřípadě pátrání po někom. Panenky se mi protáčely. Kam ten svět spěje? Copak není nikde nic dobrého? Naštěstí tu byla závěrečná zvířátka. Tento osvědčený princip je praktikován i zde, i když v jednom případě šlo o opilou ženu, kterou napadla slonice a vylomila jí kus zubu. Jestli si někdo myslí, že večerní Televizní noviny jsou plné smutných událostí, ať si někdy zapne OTn. Bude spát s brokovnicí pod polštářem, odpojí elektřinu a plyn a z domu raději ani nebude vycházet.

Živé vstupy za každou cenu
Pochopil jsem, že OTn je regionální zpravodajství, jehož hlavní devízou mají být živé vstupy reportérů. Ty provázejí každou reportáž a často jsou velmi prázdné. V tento čas totiž nebývá reportáž hotová a reportéři obvykle ještě nemají co říct a moderátoři ve studiu se nemají na co ptát. Reportér stojí na místě činu a dramatickým hlasem sděluje nějakou událost, jakých se denně odehrají v naší republice desítky a já marně přemýšlím, proč zrovna tahle.

A jaká je sledovanost?
Kladl jsem si otázku, kdo na tohle může koukat a hlavně kolik takových masochistů u nás máme. K dispozici jsem měl údaje za květen 2008 a sledovanost je více než slušná. Pohybuje se na podobné úrovni jako současné Události na ČT1 a Zprávy TV Prima by si o těchto číslech mohli nechat většinou jen zdát.
Průměrně se na OTn v květnu dívalo 737 tisíc diváků (rating 8,5 %; share 58,76 %). Nejsledovanější byly ty, jež běžely v úterý 20. května, když se na ně dívalo 1 004 tisíce diváků (rating 11,6 %; share 57,95 %). Nejméně pak ty z pátku 30. května – 553 tisíc diváků (rating 6,4 %; share 56,05 %).
Nejvyšší podíl na publiku byl v pátek 9. května – 63,32 % a nejnižší v úterý 13. května – 53,12 %).

Poznámka:
Údaje o sledovanosti platí pro kategorii 15+.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .