Nova Sport se rozzáří 4. řijna, Galaxie vejde do historie

radiotv-archiv32Několik let avizovaný novácký sportovní kanál Nova sport se pod touto značkou objeví od 4. řijna. Vznikne proměnou z Galaxie sport, která byla na trhu od roku 2002. Pod názvem Nova sport se budou vysílat současné pořady a sportovní přenosy Galaxie, přibude k nim moderované sportovní zpravodajství. Stěžejní budou i nadále přímé přenosy ze světových ligových soutěží. Výroba přenosů z domácích lig zatím není na pořadu dne.

Známý kanál, nová značka, nový kabát

Novu sport povede dlouholetý programový ředitel Galaxie sport Marek Kindernay, který televizi profiloval od jejího vzniku v dubnu 2002. Původně hudebně-sportovní kanál vznikl jako odnož královehradecké místní a satelitní televize Galaxie po rozepři jejího majitele Martina Kindernaye se zahraničným investorem. Původní televize Galaxie, která dva roky působila i pod názvem TV3 a měla ambici proměnit se ve třetí plnoformátovou celoplošnou televizi, se mezi diváky stala známá zejména díky vysílání přímých přenosů z kanadsko-americké hokejové NHL. Tou dobou byla hodně populární, jelikož přímé přenosy ze zahraničných soutěží nebyly tehdy samozřejmostí a vysílání z NHL se omezovalo pouze na finálová utkání play-off, které přinášela televize Nova. Galaxie ale jako první přišla s pravidelnými přenosy z NHL. V první sezoně jich přinesla 70, postupně se jejich počet zvyšoval až na současných 150.

Galaxie sport vznikla díky náhodě, pomohl ji krach původního Sportu 1

Galaxii v pozici dominantního vysilatele NHL na jeden rok vystřídal placený kanál Sport 1 kabelového a satelitního operátora UPC. Tehdy šlo o vůbec první placený sportovní kanál v Česku a na Slovensku. Jeho cena ale byla na místní trh příliš vysoká. Několik stovek korun měsíčně za sledování různých exkluzivných prenosů si zaplatilo jen 36 tisíc abonentů, a UPC svůj sportovní kanál po jednom roce zastavila, a rozprodala tou dobou nejmodernější studiovou techniku i vysílací práva. K uvolněným právům se začátkem roku 2002 dostala obnovená televize Galaxie, a její majitel Martin Kindernay chtěl na tomto základě postavit sportovní kanál a oddělit jej od samotné regionálně zaměřené televize.

1. dubna 2002 vznikla Galaxie sport, která svůj program postavila kromě NHL i na basketbalové NBA a evropských fotbalových soutěžích včetně anglické Premier league. Vyznačovala se zejména tím, že neprodukovala své vlastní přenosy, ale přebírala již hotové produkty od jiných vysílatelů, přidala k nim český komentář a grafiku a případně zaobalila debatou ve studiu. Na podobném principu dnes funguje naprostá většina evropských sportovních kanálů na kabelu a satelitu.

Odlišnost Galaxie a ČT4 Sport – převzaté přenosy ze zahraničí

I díky tomu, že se Galaxie sport vyprofilovala víceméně jako lokalizovaná sportovní televize s přebíranými přenosy, mohla na českém trhu později vzniknout veřejnoprávní ČT4 Sport, která se zaměřila jinak. Místo sportu ze zahraničí týdenně produkuje necelou desítku sportovních přenosů z českých soutěží včetně fotbalové Gambrinus ligy, hokejové O2 Extraligy, domácího basketbalu, volejbalu, házené a dalších, u nás menšinových, sportů. Tento program doplňují atraktivní přenosy z evropské fotbalové Ligy mistrů a Česká televize na svůj čtvrtý kanál zařazuje i přenosy z olympijskych her nebo Mistrovství světa v hokeji, ke kterým se soukromé televize běžně nedostanou.

Galaxie sport se mění v Novu sport i proto, že je součástí portfolia mediální skupiny CME, zahraničného vlastníka Novy. Před začleněním do CME se ale rozvíjela samostatně a její bývalý vlastník a ředitel Jiří Hojgr měl od počátku veliké plány. Kromě fungování v České republice měla Galaxie expandovat i do Ruska, kde by tamním divákům nabídla kromě společného programu i místní programová „okna“. Konkurenční nadnárodní provozovatelé sportovních kanálů jako třeba Eurosport ale od počátku považovali podobný plán za velmi finančně náročný a obtížně uskutečnitelný.

Galaxie plánovala i první pozemní placený kanál Sport 2

Jiří Hojgr se s Galaxii sport ucházel i o místo v pozemním DVB-T vysílání v kontroverzním licenčním řízení, které bylo kvůli mnoha žalobám později zákonem zastaveno. Galaxie tehdy plánovala druhý kanál pracovně nazvaný Sport 2, a měl to být vůbec první placený kanál šířený pozemnou cestou. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ale tento projekt odmítla, protože v terestrickém vysílání DVB-T chtěla dát prostor neplaceným televizím. I tento argument regulátora byl později záminkou k žalobám proti postupu v licenčním řízení a celý proces vzniku nových digitálních kanálů v České republice na určitou dobu zablokoval.

Nova sport měla původně Galaxii konkurovat, CME ji později koupila

Plány vstoupit na trh s rodinou kanálů ale měla i sama Nova. V tom samém licenčním řízení žádala o licence pro čtyři nové programy – Nova news, Nova film, Nova seriál a Nova sport. Posledně jmenovaný projekt měl být přímou konkurencí právě Galaxii sport, i když na rozdíl od ní měl fungovat jako neplacený kanál. Když se později Galaxie dostala do rukou CME, bylo jen otázkou času, kdy se tento zavedený kanál přejmenuje na Novu sport.

K tomu dochází právě teď a stane se tak 4. řijna, v den, kdy v pražské O2 Aréne oficiálne odstartuje nový ročník kanadsko-americké NHL zápasem New York Rangers – Tampa Bay Lightning. Nova i Nova sport odvysílají z obou pražských utkání přímé přenosy a budou partnery těchto utkání. Hlavní programová nabídka Novy sport bude dále obsahovat všechny soutěže, které přinášela Galaxie, a nově také anglický fotbalový pohár FA Cup, francouzskou Ligue 1, záznamy španělské ligy a Champions League.

Vysílání bude od začátku širokoúhlé, na HD si musíme počkat

Jednou z hlavních programových změn bude zařazení pravidelného dvacetiminutového moderovaného sportovního zpravodajství pod názvem Sport 21, které bude zaměřeno na zahraniční i domácí sportovní události. Součástí změn je i zcela nová grafická podoba stanice, nový design vysílacího studia i nová hudba stanice Nova sport,“ upřesňuje tiskový mluvčí Novy sport Michal Klouda.

Nová značka vstoupí na trh vysíláním ve formátu 16:9 a od roku 2009 je rovněž plánován přechod na vysílání ve vysokém rozlišení, které se na satelitu a v digitálních kabelových platformách rozvíjí velmi dynamicky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .