Nova koupila Velkého bratra, Prima Skutečný svět

radiotv-archivNejslavnější reality show konečně přichází do Česka. Po letech váhání oznámila TV Nova, že zakoupila licenci reality show Big Brother (Velký bratr). Pozadu nechce zůstat ani Prima, která svým divákům nabídne reality show v Maďarsku známou pod názvem Való Világ (Skutečný svět). Obě televize informovaly o svých plánech včera večer v rozpětí několika minut.

Velký bratr

Ačkoliv formát Big Brother nasadila společnost Endemol již v roce 1999 a od té doby sklízel úspěchy v celé řadě zemí, české televize s vysíláním „ostrých“ reality show nespěchaly. Panovaly zde obavy, zda český divák zvyklý na přívětivé televizní soutěže formát Velkého bratra stráví.

Nyní Nova usoudila, že zřejmě přišel ten pravý čas a dohodla se s nizozemskou společností Endemol na nákupu reality show Big Brother. „Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup tohoto formátu byl právě fakt, že jsme divákům chtěli přinést originální verzi, stejně jako u reality show Česko hledá SuperStar, kdy jsme měli možnost vybrat si mezi originálem a kopií a vybrali jsme si originál,“ vysvětluje generální ředitel TV Nova Petr Dvořák a dodává „Dalším z důvodů bylo také to, že Endemol vystupuje právní cestou proti kopiím, které vychází z tohoto formátu a Nova tuto myšlenku podporuje.“

Big Brother je klasickou denní reality show, kterou vystihuje pět elementů: návrat k přírodě, žádný kontakt s okolním světem, plnění zadaných úkolů, zpovědní místnost a vyřazovací systém. V klasickém modelu bydlí deset dobrovolníků, kteří se před počátkem celé show neznali, ve společné vile po dobu 15 týdnů. Život této skupiny je nepřetržitě sledován desítkami televizních kamer. Účastníci reality show si během svého pobytu sami vaří, uklízejí, pečují o domácnost a také musí plnit zadané úkoly různého charakteru. Za jejich splnění dostávají speciální body, které slouží pro nákup potravin, případně dalších věcí.

Reality show začíná nastěhováním všech účastníků do společné vily, která je od okolí izolována tak, aby neměli žádný styk s okolním světem. V celém objektu jsou namontovány desítky speciálních kamer a mikrofonů, které natáčejí každý jejich pohyb. Důležitou roli hraje tzv. zpovědní místnost, která slouží pro komunikaci produkčního týmu s jednotlivými účastníky, aniž by je mohl někdo z ostatních slyšet.

Hlavním principem reality show je vyřazování účastníků ze hry, neboť jen ten nejlepší získává finanční výhru. V lichém týdnu se účastníci navzájem nominují na vyřazení (za nepřítomnosti ostatních ve zpovědní místnosti). Ze dvou účastníků s nejvyšším počtem nominací pak vyberou televizní diváci v následujícím týdnu prostřednictvím hlasování na základě svých sympatií či antipatií jednoho, který musí vilu opustit. V závěru, kdy ve vile zůstávají pouze tři účastníci, rozhodují diváci hlasováním o vítězi. Vítězný účastník s nejvyšším počtem hlasů získává finanční výhru. Diváci budou mít možnost sledovat sestřih toho nejzajímavějšího, co se mezi účastníky reality show za den odehrálo, vždy pětkrát týdně v podvečer. Kromě toho bude dvakrát týdně v prime time vysílána živá show. V nočních hodinách pak budou moci diváci shlédnout sestřih těch nejkontroverznějších scén, které nemohou být vysílány před 22:00 hodinou.

VyVolení se původně jmenovali Skutečný svět

Také Televize Prima nabídne svým divákům novou reality show, i když její známost a popularitu nelze s Velkým bratrem srovnávat. FTV Prima uzavřela v minulých dnech smlouvu se společností IKO, která se bude podílet na realizaci a produkci reality show, která byla v Maďarsku už ve třech řadách s maximálním úspěchem odvysílána pod názvem Való Világ (Skutečný svět). Reality show bude Prima TV vysílat denně pod názvem Vyvolení.

„Vyvolení jsou jednoznačně trendy moderní pořad, který má díky své struktuře a systému jasný předpoklad být úspěšný. V České republice dosud nebyla uvedena reality show takového rozsahu a s tak pohádkovou výhrou. Když jsme se rozhodovali o jejím nákupu, jedním z hlavních motivů – kromě toho, že jde o reality show úspěšnou – bylo i to, že je nová a moderní.

A že jsme si vybrali dobře, dokládá i fakt, že o tuto show měl zájem i náš největší konkurent. V jednáních jsme ale byli nakonec úspěšnější my, a proto naší konkurenci nezbylo než zakoupit jiný, starší formát, který je v tuto chvíli již poněkud za zenitem, protože televizní trendy jsou podle mne dnes jinde. Vyvolení jsou na rozdíl od konkurenčního pořadu skutečnou reality show pro 21. století,“ říká generální ředitel TV Prima Martin Dvořák.

Reality show Vyvolení je interaktivní show, kde vedle přímých aktérů hrají hlavní roli televizní diváci. Po náročných castinzích budou o účastnících rozhodovat svým hlasováním právě televizní diváci. A budou to opět televizní diváci, kteří rozhodnou o absolutním vítězi, který získá pohádkovou výhru, jež mu zaručí bezstarostný a příjemný život. Ale k vítězství ve hře povede dlouhá cesta. Diváky vybraná skupina lidí stráví několik týdnů v nádherné vile, kde jim bude poskytnuto maximální pohodlí. Kamery budou jejich život sledovat 24 hodin denně, sami obyvatelé vily však budou zcela izolováni od světa. Dny strávené ve vile budou naplněné zvláštními úkoly, každodenními činnostmi, radostmi, zábavami, obavami i starostmi. Televizní diváci budou mít díky kamerám a mikrofonům možnost sledovat jejich reálný každodenní život tak, jak plyne den po dni, hodinu po hodině – žádná emoce, žádný vztah, žádné přátelství, láska či antagonismy jim nezůstanou utajeny. A postupně budou vybírat ty, kteří ve vile zůstanou, a ty, kteří se s ní – i s vidinou výhry – rozloučí.

Na konci z této napínavé podívané, během které se v několika týdnech projeví všechny odstíny lidské povahy, vzejde jediný vítěz, jehož život se od základu změní. Výhrou bude jednak život v luxusu a jednak fakt, že se stane velmi známou osobností. Obdobný výsledek prokázala soutěž při svém uvedení v zahraničí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .