MTV konečně zmutuje do češtiny

radiotv-archiv18V první polovině příštího roku bude spuštěna česká verze celosvětově proslulé stanice MTV. Po řadě letitých spekulací přichází definitiva v podobě společnosti CME, která licenci koupila. TV Nova, Nova Cinema a Galaxie (Nova) Sport se tedy dočkají dalšího druha – tentokrát hudebního a lifestylového.

Český televizní prostor je silně konzervativní. Než se něco uskuteční, než se k tomu kompetentní lidé odhodlají, uplyne vždy mnoho vody. Není proto divu, že nás srovnatelné země pravidelně předhánějí (např. zpravodajské kanály). S neodvratným nástupem digitalizace se ale ledy hýbou i u nás. Hudební stanice Óčko konečně dostane, tolik potřebnou, konkurenci. I když je pravda, že MTV má svá nejlepší léta už za sebou. I tak je dohledné spuštění české mutace tohoto kanálu velkou událostí.
Po letech různých informací a spekulací je konečně jasno. Licenci pro českou MTV koupila společnost CME, která u nás provozuje stanice TV Nova, Nova Cinema a Galaxie (brzy již Nova) Sport. MTV Czech (pracovní název) bude vysílat nejen v České republice, ale také na Slovensku.
Vysílací prostor pro českou MTV zatím bude v kabelových sítích, na satelitu a na IPTV. Je však velice pravděpodobné, že pro něj bude použita jedna ze dvou kompenzačních licencí, jež žádá TV Nova navíc za souhlas s TPP. Ředitel TV Nova Petr Dvořák v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl: „Chtěli bychom ještě dvě nebo tři další kompenzační licence. Jinak další programy budeme vysílat jen prostřednictvím kabelu a satelitu, čímž se nedostanou do všech domácnost.“
Video Killed the Radio Star (Videoklip, kterým v roce 1981 odstartovala MTV.)


 
MTV Czech by měla začít vysílat v polovině roku 2009. Program poběží 24 hodin denně. Už dávno neplatí, že MTV je „music television“. Mnohem více se v ní v současnosti objevují různé typy reality a celebrity show. Nevýhodou těchto estrád je fakt, že se velmi rychle okoukají a diváka brzy omrzí. Bude tedy důležité, jaký poměr mezi hudebními klipy a lifestylovými pořady česká MTV nasadí. Na stránkách tn.cz se již objevilo předpokládané schéma. Od půlnoci do osmi ráno poběží videoklipy, od osmi do jedenácti dopoledne bude vysílán blok kulturních informací, videoklipů a zábavných pořadů. Od jedenácti do šesti odpoledne diváci uvidí videoklipy a informační pořady a čas od 18. hodiny do půlnoci bude vyhrazen pro informace, zábavní a reality show. Jde zatím o dost mlhavou strukturu, z níž není poznat, jak moc se na Óčku musí začít strachovat. Pozice Óčka je u nás dosti silná. Denní sledovanost se pohybuje kolem 228 tisíc diváků a týdení 655 tisíc diváků. S těmito čísly je Óčko lídrem českého digitálního vysílání. Mimochodem, Óčku vyroste konkurence už 1. ledna 2009, kdy začne vysílat kanál Revolution TV, který se ale bude specializovat na původní české, slovenské a československé hity.
Óčko je jednou ze stanic, která může požádat o kompenzační licenci. S touto žádostí však dosti váhala, ale v neděli odpoledne vydala tato hudební stanice tiskovou zprávu, v níž uvádí, na začátku roku 2009 o tuto kompenzační licenci požádá. Dle logického uvažování, jde o reakci na chystanou MTV Czech.
Poznámka na závěr:
Spuštění české verze svých stránek ohlásilo i YouTube. Má se tak stát do konce letošního roku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .