Love Ties – Rodinná pouta na festivalu televizní zábavy

radiotv-archivMonty Python´s Flying Circus, Who wants to be a millionaire?, The Simpsons, USA for Africa, Verbotene Liebe, Love Ties atd. To všechno jsou pořady nebo formáty, které už někdy byly přihlášeny a nebo dokonce i oceněny na festivalu Rose d´Or, tedy Zlatá růže. Podle slov organizátorů se jedná o jakési televizní Oscary. Kdo bude oceněn letos se dozvíme na festivalu, který se uskuteční od 3. do 8. května tohoto roku ve švácarském Luzernu.

Českou republiku zastupují Rodinná pouta (v seznamu nominovaných děl je uveden anglický název Love Ties) natáčená společností Pro TV. Své želízko v ohni mají i Slováci. Markíza přihlásila svoji reality show Crazy Game. V hojném počtu jsou zastoupeni producenti z Velké Británie. Urvat něco pro sebe se snaží jak veřejnoprávní BBC tak řada soukromých subjektů. Mezi ty známější patří Channel 4 a Buena Vista International Television. Další pak jsou například Endemol UK (soutěží samozřejmě i holandský Endemol), Granada Factual London, Tiger Aspect Productions atd. V roce 2002 sklidila velký úspěch britská reality show Pop Idol u nás uváděná jako Česko hledá Superstar. Účast je mezinárodní. V letošním roce se pořadatelé radují z toho, že stoupl počet účastníků z USA. Hojné zastoupení tady mají i Němci, kteří sem poslali např.: mýdlovou operu Verbotene Liebe – Zakázaná láska, sitcom Meine schönsten Jahre – Moje nejlepší léta nebo Lovce rekordů. Pořad Rekordjäger je v kategorii Různé a producentem je veřejnoprávní NDR (Norddeutsche Rundfunk). Němci zde mají celkem 15 projektů. Mezi osobnostmi, které žijí v očekávání a naději na ocenění, je moderátor soutěže Wetten, dass…? (Vsadíme se, že…?) Thomas Gottschalk (u nás známý díky filmům Dva nosáči tankují super z roku 1984 a Dva nosáči a video z roku 1985), zpěvačka Nena (loni si slušně vedla v německých hitparádách, nazpívala s Kim Wilde píseň Any Place, Anywhere, Anytime, v hitparádě stanice Hvězda Čs. Rozhlasu tato zpěvačka z NDR kdysi bodovala s písničkou 99 Luftballons.) a Udo Kiefer. V mulých letech tady byly k vidění například Stefan Raab (známý díky TV Total na Pro 7) nebo Anke Engelke (její náhradní late night show za Haralda Schmidta nedávno skončila na Sat 1).
Svoji trochou do mlýna přispěli i Irové, Španělé, Švédi, Norové, Fini, Dánové, Poláci, Nizozemci, Belgičané, Portugalci, Řekové, Italové, domácí Švýcaři, Francouzi, Kanaďané a další.

Marcel Bezançon přišel v roce 1961 s nápadem, jak levně a přitom kvalitně zaplnit letní díru v produkci zábavných pořadů. Napadlo ho udělat jakousi soutěžní přehlídku zábavních pořadů. Festival se poprvé konal v roce 1961 ve švýcarském městě Montreux. 27. května 1961 byl oceněn první pořad a to Black and White Minstrel Show od BBC. Mezi vítězi z dalších let najdeme takové kapacity jako je Barbara Streisand, Benny Hill, Monty Python, Simpsnovi, Mr. Bean a další.

Minulý ročník se poprvé konal jinde. Novým dějištěm je Luzern s řadou památek a navíc novým kongresovým centrem. V Luzernu se celý happening více otevřel divákům, pro které je připraven program přímo v ulicích města. Až do roku 2001 byla pořadatelem veřejnoprávní televize SRG SSR idée suisse. Ačkoliv je veřejnoprávní televize i nadále významným partnerem celého podniku, pořadatelem je už soukromá firma Bigger Pix SA, kterou vede Georg Luks. Letos se Zlatá Růže koná už po pětačtyřicáté. Kromě SRG SSR idée suisse je partnerem akce Swisscom Broadcast Services a město a kanton Luzern. Ročně sem zavítá řada lidí ze 40 zemí světa, kteří se zabývají televizní zábavou. Letos se počítá s tisícovkou návštěvníků. Loni jich bylo 800. Toto je místo, kde se zábava bere vážně, kde se mnoho tvůrců inspiruje a kde se získávají důležité kontakty a kde se kolikrát i uzavírají obchody za slušné peníze.

O růže se letos bude ucházet celkem 126 pořadů. Ty jsou rozděleny do 8 kategorií. 15 děl soutěží v kategorii komedie, situačních komedií je 9 stejně jako mýdlových oper (jednou z nich jsou právě Rodinná pouta), v kategorii různé budou porotci vybírat mezi 17 kandidáty. V oblasti hudby je přihlášeno 23 příspěvků, soutěží je 13. 13 je i reality show. Umělecká a speciální tvorba je nejpočetnější skupinou, která obsahuje celkem 27 přihlášených děl.

Celkem budou porotci hodnotit 126 pořadů a formátů. Loni jich bylo 119. Kromě těchto ohodnocení konkrétních pořadů se ještě udělují ceny nejlepšímu komikovi muži a nejlepšímu komikovi ženě, dále pak nejlepší herečce sitcomu, nejlepšímu herci situační komedie, nejlepší herečce a nejlepšímu herci mýdlové opery a nejlepšímu moderátorovi soutěže. Vítěz každé kategorie bude porotou příslušné kategorie oceněn Zlatou růží. Všichni nominovaní obdrží certifikát potvrzující jejich nominaci. Velká porota (Grand Jury) rozdělí ceny za nejlepší herecké výkony. Novinářskou cenu dostane nejvíce innovativní program. O této ceně rozhoduje speciální porota složená z novinářů. Další porota složená ze specialistů rozhoduje o Speciální ceně Luzernu pro nejlepší umělecký program. Jeden z pořadů letos ještě navíc dostane sociální cenu. Ta se bude udělovat tvůrcům programů, které nějakým způsobem přispějí k sociální zodpovědnosti.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: