Kámen na kameni nezůstane ani v ČT1. Čím překvapí diváky od ledna 2011?

velke_ct1ANALÝZA – Tento týden se podíváme na bližší změny, kterými projde Jednička, tedy první program veřejnoprávní České televize v lednu 2011. V programu se dočkáme přeskládání některých složek, dojde k prodloužení stopáže Sama doma a odpolední Smajlík se transformuje na Planetu YÓ.

Minulý týden představil Jan Mrzena budoucí směřování Dvojky, toto úterý pak přinese bližší informace k proměnám ČT24, ČT4 a „pátého kanálu“ Nová média. Dnes se ovšem zaměříme na novinky v programu ČT1, pod nimiž je podepsán Radan Dolejš. I ty slibují velké změny, v podvečerním čase nás v roce 2011 čeká zejména výběr z archivu.

ANALÝZA (ČT2): Jan Mrzena představil novou Dvojku – kosmetická nebo radikální změna?

Program Jedničky ovládnou moderovaná pásma

Stejně jako Dvojka, tak i Jednička od nového roku přinese několik volně komponovaných bloků a program ve všední dny dostane pevné časové osy. Ranní pásmo Dobré ráno s Jedničkou zůstává v nezměněném čase 5:59-8:30. Po jeho skončení začíná „Školka na Jedničce„, toto volně koncipované pásmo přináší premiéru známého pořadu Kouzelná školka, pak následuje Včelka Mája. Tyto programy nahrazují reprízy Sezamové ulice a jiných.

Dopolední program přináší další reprízy v podobě seriálů Doktorka Quinnová a Okouzlení (tyto seriály ustupují z odpoledního programu), po jedenácté hodině zhlédnou diváci reprízu soutěže O poklad Anežky České. V poledne nechybí Události. Program určený zejména ženskému publiku Sama doma dostane o 1,5 hodiny delší stopáž (12:30 – 15:00) a každý den se ponese ve znamení jiného tématu. Dochází tak k tomu, co bylo již dříve avizováno.

Kdo vymýšlí názvy aneb „Planeta YÓ“

Od pondělí do pátku se budeme potkávat na zatím zcela neznámé planetě, schované kdesi mezi hvězdokupami a temnými mlhovinami… Málokdo by čekal, že ve vesmíru, mezi vlasaticemi, černými dírami, asteroidy, planetoidy a dalšími kosmickými objekty existuje velmi útulné místo, kde žije přátelský mimozemšťan se záhadným jménem Tý-Yó,“ právě takto „duchaplně“ anoncuje Česká televize nové moderované pásmo. Herec Jan Cina bude moderovat například s neobyčejným hostem „kurem domácím„.  Dost dobře nechápu, proč nemohlo zůstat u názvu pásma Smajlík… Nezbývá nic jiného než říct „týýý jóóó“!

GLOSA: Personální veletoče České televize, aneb co nás čeká v budoucnosti

V rámci pásma Planeta YÓ zhlédnou menší diváci všechny pořady, na které byli zvyklí, namátkou zmiňme animovaný seriál Ovečka Shaun, Šikulové, Věříš si?, Za školu, Pomáhejme si a jiné. Na konci je připravena repríza dopolední Kouzelní školky.

timthumbRadan Dolejš má před sebou jeden z nejobtížnějších úkolů. Zdroj: www.mediar.cz

Magazíny zůstanou, Nemocnice předznamená nový původní seriál

AZ-kvíz se postupně sune na dřívější a dřívější čas. Původně se vysílal v 17:30, posléze ustoupil na 17:00 a od roku 2011 jej ČT1 nasazuje na 16:30, v pátek jej vystřídá dokumentární série Malá farma. Magazíny se přesouvají na 17:00 a mírně mění koncept, v pondělí  zhlédneme Černé ovce (ty ČT1 aktuálně vysílá denně v 18:25),  v úterý Chalupa je hra, ve středu zůstává pořad Pod pokličkou, ve čtvrtek pak Bydlení je hra a týden zakončí Testoviny. Kluci v akci se stěhují až na sobotu v 17:00.

K TÉMATU: ČT spouští regiony na satelitu, kabelovky už nemusí porušovat zákon

Novinkou jsou Zprávy o půl, anonce dodává: „Co večer uvidíte – přehled těch nejzajímavějších zpráv, které vás čekají v regionálních i celostátních Událostech.“ Tyto zprávy jsou částečnou náhradou za Události z regionu, které se od ledna stěhují pouze na ČT24 včetně regionálních mutací pro Čechy a  severní a jižní Moravu. Jak už bylo dříve uvedeno, Nemocnice na kraji města obsadí slot v 17:45 od pondělí do čtvrtka. Poté je plánována repríza Života na zámku. Reprízy nejúspěšnějších seriálů České televize mají vytvořit lepší náběhovou křivku na večerní Události. V roce 2012 plánuje ČT nasadit nový denní původní seriál. Páteční čas obsadí repríza zábavného pořadu Bolkoviny, v dalším roce jej vystřídá nový původní zábavný formát.

bliz_vasemu_domovu_ct42
Události v regionech na ČT1 končí, regionální zpravodajství se přesouvá výhradně na ČT24. Zdroj: www.ct24.cz

Hlavní vysílací čas čerpá také z archivu

Pondělní osmá hodina patří zcela překvapivě několikanásobné repríze Četnických humoresek, která ovšem České televizi generuje spolehlivě vysoká čísla. Následuje publicistický formát Reportéři ČT a dokumentární cyklus Na cestě. Úterý mapuje „20 filmových sezón v České televizi„, tento seriál vypráví o polistopadových osudech českého hraného filmu. Po jeho skončení následuje film z určitého roku (například rok 1989 zastupuje snímek Ireny Pavláskové Čas sluhů).

Ve středu pokračuje Pošta pro tebe následovaná cyklem Komici na Jedničku, sérií vzpomínek provází Petr Nárožný, ten zároveň přivítá ve studiu hosty. Na cyklus navazuje film, jehož hlavní roli ztvárnil jeden ze zmíněných komiků. První týden zhlédneme Vlastu Buriana. Čtvrtek servíruje zábavu (Trapasy,…), Den D a Máte slovoMichaelou Jílkovou.

Páteční osmá hodina se nese ve znamení premiérové Cukrárny, tento seriál přitom přináší velmi dobré výsledky, přesto musel ustoupit Četnickým humoreskám. Páteční večer pokračuje 13. komnatou, Všechnopárty a cyklem filmů Hercule Poirot (stěhuje se ze čtvrtečního hlavního vysílacího času).

Víkend se mění jen mírně

Také sobotní vysílání dozná pár novinek. Dopoledne v 9:30 je pro menší diváky nově nasazeno Bludiště (dříve v pátek v 16:30), kvůli této změně je Kuchařská pohotovost plánována až na 13:00. Sobota přináší další pořad o vaření – Kluci v akci (17:00) a po několikaměsíční pauze se vrací Aleš Háma a jeho Taxík. V podvečer nasadí Jednička archivní výběr „To nejlepší z…“ (například Uvolněte se, prosím). Sobotní osmá staví na osvědčené skladbě – zábava (Bavíme se s imitátory, moderuje Václav Postránecký) a film.

DOPORUČUJEME: Filip Sajler: Zdeněk Pohlreich se v českých restauracích nemýlí, ale je příliš negativní

Neděle se prakticky nemění, novinkou je Studio Kamarád a též Pohádka na přání ve 13:00. Pátá odpolední uvádí Hoby do naší dobyJiřinou Bohdalovou. Ani v neděli si Jednička neodpouští výběr To nejlepší z… (Pošta pro tebe,…). Odlehčené komediální žánry obsadí čas 20:00, následovat bude 168 hodin a večer uzavře volný cyklus kriminálních českých filmů „V hlavní roli zločin„.

kluci_v_akci
Kulinářský magazín Kluci v akci se stěhuje, místo pondělí v 17:30 jej uvidíme v sobotu v 17:00. Zdroj: Archiv ČT

První krok není konečným řešením… Doufejme.

Vězme, že změny rozhodně nejsou konečné. V prvním nástinu sliboval Radan Dolejš, výkonný ředitel ČT1,  jinou skladbu programu. Zatím se nekonají jak pondělní velká publicistika ve 20:00, úterní velká soutěž a talk-show, tak středeční ženská talk-show a dokonce ani hrané dokumenty BBC a ZDF ve čtvrtek. Tyto plány se budou postupně realizovat až v roce 2012 (popřípadě na podzim roku 2011).

Je jasné, že první kroky restrukturalizace teprve předznamenávají další směřování. Už dříve Radan Dolejš avizoval, že v roce 2012 by měla spatřit světlo světa „veřejnoprávní Ulice“ a nová denní soutěž. Páteční slot v 17:45 výhledově nepočítá s reprízami zábavných pořadů, ale přijde s novinkou, patrně variací na Videostop. Jak ovšem před nedávnem uvedl server Digizone.cz, TV Barrandov si registrovala název pořadu „Barrandovský videostop„. Dnes se objevily informace o tom, že se tento formát vrátí s původním moderátorem – Janem Rosákem a to začátkem března roku 2011.

Doufejme (snad ne bláhově), že změny na Jedničce „budou stát za to„. Výkonný ředitel prvního okruhu Radan Dolejš má před sebou vskutku nezáviděníhodný úkol. Na jedné straně je pod tlakem těch, kteří říkají, že ČT se nesmí ohlížet na sledovanost a být veřejnoprávní, na straně druhé však při klesající sledovanosti řeší, zda má služba, na níž se nikdo nedívá, smysl. Přejme mu, ať najde takovou cestu, která bude jak veřejnoprávní, tak i sledovaná…

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. Ivo Rottenberg

    Asi nejsem pozorný čtenář, ale nikde jsem nezaznamenal pokračování seriálu Před 25 lety v televizních novinách. Mám totiž neblahé tušení, že tak zvané programové změny na ČT 24 mají zakrýt NEVYSÍLÁNÍ Před 25 lety. Tam se totiž daly shlédnout některé vipky, jak tehdy byly „mírotvorné“. Nelíbilo se to třeba Fibingerové, ale i některým zpěváčkům. To není cenzura. Soudruh Fojtík, kdysi říkal, že co není na obrazovce, vlastně neexistuje. Dnes to soudruzi v ČT zdárně aplikují.

    1. Martin Petera Autor příspěvku

      Dobrý den. Neruší, pořad Před 25 lety zůstáv0á v tradičních časech… jen 2.ledna bude výjimečně Před 21 lety. Na Silvestra a Vánoce budou dokonce speciální vydání.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .