Jsme malá hvězda v souhvězdí TV Barrandov

radiotv-archiv58ROZHOVOR – Jedním z pořadů nově vzniklé TV Barrandov je i pořad o amatérském a studentském filmu Profilm. Požádal jsem o rozhovor vedoucího produkce a dramaturga tohoto pořadu Lukáše Gregora a moderátory Jiřího Nedělu a Vojtěcha Novotného. V první části rozhovoru jsem s tvůrci pořadu probíral hlavně dramaturgickou skladbu nového pořadu. Nakousli jsme také moderátorskou práci.

Jedním z pořadů nově vzniklé TV Barrandov je i pořad o amatérském a studentském filmu Profilm. Požádal jsem o rozhovor vedoucího produkce a dramaturga tohoto pořadu Lukáše Gregora a moderátory Jiřího Nedělu a Vojtěcha Novotného. Přes mou veškerou snahu o odbornost tohoto interview jsem brzy pochopil, že mám před sebou  osobnosti, které svou originalitou mohou přinést trochu vzruchu do televizního prostoru. Rozhovor tak občas zamířil směrem zcela jiným, než bylo v původním záměru a slova létala vzduchem jako neřízená střela.

Lukáš Gregor

Lukáši, vy připravujete pro TV Barrandov pořad Profilm. O co se přesně jedná?
Lukáš Gregor:
Náš pořad je takové světélko, taková malá hvězdička v souhvězdí TV Barrandov. V jeho zaměření jsou věci, které v běžné televizní produkci nebo v kinech divák nemá možnost vidět. Tedy filmy, které vznikají všude kolem nás, ale není prostor pro jejich prezentaci, všichni tuto tvorbu přehlíží. Je to amatérský film všeho druhu, nezávislý film a také studentský film.

Vy se tedy soustředíte na širší okruh filmů, než pouze na studentský film?
Lukáš:
Pochopitelně, my se budeme zaměřovat na studentský film a chceme postupně navázat kontakt se školami, to znamená FAMU, Písek, Zlín, další školy a katedry a také se zaměřujeme na tvorbu nadšenců, ať už to jsou jednotlivci, nebo to jsou uskupení, kde lidé filmují pospolu.

Jak tyto tvůrce vyhledáváte?
Lukáš:
Hledání není vůbec jednoduché. Zatím to funguje tak, že prohledávám internet a hledám a hledám. Ono stačí třeba kliknout na jednoho tvůrce, v jeho profilu je zase odkaz na jiné jeho kolegy, a tak dále se to nabaluje. Hledáme i na sítích jako je třeba Facebook, kde jsme si založili vlastní konto Profilm a třeba i tady nás můžou filmaři kontaktovat. Na Facebooku budou videa a fotografie z natáčení a všechny takové ty obecné informace o Profilmu.

TV Barrandov se zaměřuje na diváky ve věkové kategorii 30+
Lukáš:
My směřujeme přece jenom níž, já bych řekl, že tak 30 mínus.
Vojtěch Novotný: Já bych řekl, že 30 plus mínus sto. My jsme spíše do těch třiceti let, ale duševního věku. To znamená, že náš divák může být kdokoliv.

Jiří Neděla a Vojtěch Novotný

Kolik už máte natočených dílů Profilmu?
Lukáš:
Máme natočeno pět dílů s tím, že čtvrtý a pátý díl je teď ve střižně.

Ty jsi, Lukáši, dramaturg a vedoucí produkce tohoto pořadu. Vy Profilm vyrábíte kompletně celý a dodáváte TV Barrandov na klíč. Kolik máte zatím nasmlouvaných dílu?
Jiří Neděla:
Co znamená  „na klíč“? Může se stát, že ho čtenář nebude znát, protože třeba já ho vůbec neznám.
Lukáš: My celý díl vymyslíme, natočíme, sestříháme a celý jej předáme zadavateli. To je taková forma externí spolupráce. Znáš pojem externista?
Jiří: Jo, to znám. Pracoval jsem jako externista pro Český rozhlas Olomouc, takže vím, co to znamená a počítám s tím, že to chápou i čtenáři.

A na jak dlouho tedy máte smlouvu?
Lukáš:
Na rok, to znamená….. (následuje dlouhé dohadovaní, kolik to znamená dílů. Nakonec diskuzi vyřeší Vojtěch Novotný, když rezolutně prohlásí, že mu vychází 46 dílů. Pak si Lukáš vzpomněl, že smlouva je na 23 dílů, tedy do začátku léta.)

Kolik filmů průměrně odvysíláte v jednom dílu?
Lukáš:
Jeden díl má 40 minut a průměrně to vychází na čtyři až šest filmů na jeden díl.

To vychází minimálně na 144 filmů ročně. Bude probíhat nějaká selekce, nebo pojedete stylem „bereme, co je“?
Lukáš:
Když to řekneš takhle, tak z toho začínám mít hrůzu. Výhodou je, že ten amatérský film je regulérní paralelní vesmír, v němž je neskutečné množství výtvorů. Musíme ovšem počítat s tím velkým vykřičníkem, že tam je zároveň ohromné množství materiálu, který by neměl být spatřen. Někdy do pořadu možná zařadíme takový film, ale to proto, že bude mít takovou vypovídající hodnotu.

Takže vy nebude vybírat to nejlepší, ale reprezentativní vzorek?
Vojtěch: Určitá kvalitativní selekce tam samozřejmě musí být. Vhledem k obrovském množství snímků natočených v této sféře. Takže rozhodně nedáváme všechno, co objevíme.
Jiří: Z toho, co jsme zatím vybrali, je můj favorit Miloš Kameník. To je podle mě génius českého amatérského filmu.

Miloš Kameník a Jiří Neděla

Kdo je tedy hlavním dramaturgem Profilmu? Leží to na bedrech Lukáše Gregora, nebo do toho mluví i Vojtěch, Jiří a Milan Klíma – režisér?
Lukáš:
Pokud máš na mysli dramaturgii jako skladbu filmů, tak to je čistě na mě s tím, že pochopitelně dramaturgie prochází i schválením samotnou televizí. Mluvíme-li ale o dramaturgii Profilmu, jako o náplni moderovaných „spojováků“, tak do toho já už moc nemluvím, to nechávám na režisérovi a tady na klucích. Ale výběr filmů je pouze na mě.

Kdo tedy chce vidět svůj film v pořadu Profilm, musí uplatit Lukáše Gregora?
Lukáš: No jasně a na závěr můžeme připojit seznam věcí, co mám rád.

Jména Jiří Neděla a Vojtěch Novotný jsou pro veřejnost zcela neznámá. V neděli 18. ledna si vás bude moci zapnout přibližně polovina národa. Jak se cítíte? Máte trému?
Vojtěch:
Já ani ne, protože to visí z 90 procent tady na Jirkovi. Já jsem takový přicmrndávač….
Lukáš: Oficiálně ko-moderátor…
Vojtěch: …ale já jsem hlavně ten přicmrndávač a na Jirkovi leží ta zodpovědnost a zraky všech diváků a objektivy kamer. Když se to nepovede je to Jirkova vina, ale jestli to bude dobré, je to zásluha celého týmu. V tom se inspirujeme fotbalovým funkcionářem Vlastíkem Košťálem, ten krásně hlásal, že vítězství týmu byla vždy hlavně manažerská zásluha, ale když se prohrávalo, tak bohužel jemu ten balón z ruky nevypadl. Jakmile se nám tedy něco podaří, je to zásluha celého kolektivu, v opačném případě Jiří Neděla selhal.
Lukáš: Teď si uvědomuji tu naši odvahu, protože Jiří tady zatím sedí a jediné, co z něho vypadlo je, že neví, co znamená pojem „na klíč“.
Jiří: Já nervózní nejsem, protože s moderováním už mám určitou zkušenost z předchozích dvou let, kdy jsem působil jako moderátor punkového videozpravodajství festivalu AFO (Academia Film Olomouc). Tam jsem se také profesně setkal s režisérem Profilmu Milanem Klímou. Ostatní kluky ze štábu znám dlouhá léta, mimo jiné i ze společného působení v amatérském filmu. V takovém kolektivu přesně víme, co od sebe můžeme čekat. Pokud tedy nastane nějaký moment, kdy se z nervozity lehce orosím, tak některý z mých kamarádů/kolegů okamžitě přiskočí s kapesníčkem a krůpěje potu mi hbitě setře.

Vy se vlastně nemá čím překvapit.
Jiří:
To neříkám. Nepřekvapuje je můj občasný pot na čele, ale dobrými nápady se dokážeme překvapit takřka denně.

To zní jakoby jste neměli moc dobrých nápadů.
Vojtěch:
I tak se to dá říct.
Jiří: Spíš bych řekl, že ty nápady jsou tak dobré, že nás překvapují, i když jedou jako na běžícím pásu.

A nepřekvapí vás spíš, když má někdo špatný nápad?
Jiří:
To jsme vždycky dost překvapení.
Lukáš: My vlastně žijeme v neustálém překvapení.
Vojtěch: Největší překvapení je, když nemáme vůbec žádný nápad. To stojíme jako solné sloupy a jsme překvapení.
Lukáš: Mě třeba překvapilo, že s námi chceš dělat rozhovor.

Pokračování rozhovoru s tvůrci pořadu Profilm si můžete na stránkách RadioTV.cz přečíst zítra.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .