Jaromír Bosák odmítá tvrzení TV Nova o fotbale

radiotv22Naše pořady o fotbale jsou čistě zpravodajské, nejde o magazíny, tvrdí šéf redakce sportu ČT Jaromír Bosák. Nova, která kontroluje vysílací práva na příští dva roky, totiž chce za záznamy utkání pro magazínové pořady zaplatit.

Spor o charakter fotbalových pořadů na České televizi čeká představitele ČT a televize Nova. Důvodem je prohlášení generálního ředitele Novy Vladimíra Železného, že jeho stanice, která získala od Českomoravského fotbalového svazu práva pro všechny typy vysílání přenosů fotbalových utkání na následující dva roky, nebude poskytovat konkurenci zdarma záznamy pro pořady magazínového typu.

Šéfredaktor Novy Pavel Zuna byl konkrétnější a prohlásil, že pořad Dohráno, který ČT uvádí pravidelně v neděli večer a shrnuje události v I. fotbalové lize za uplynulý týden, nepovažuje za zpravodajský pořad. Právě zpravodajství totiž tvoří výjimku: Nova bude v souladu s novým mediálním zákonem poskytovat všem českým televizním stanicím tři minuty záznamu z každého utkání denně zdarma výlučně pro zpravodajské potřeby.

Železný zároveň přislíbil, že pokud bude mít kterákoli stanice zájem o další záběry, Nova je ochotná jednat o ceně. Od fotbalového svazu totiž získala sublicenci, která jí umožňuje postupovat vysílací práva třetím subjektům. „Jsme ochotni jednat o sublicenčních podmínkách. To znamená rozšířenou sublicencí jsme schopni posunout i tato práva mimo úzké užití zpravodajství dalším mediálním subjektům,“ ujistil Železný na nedávné tiskové konferenci.

Podle Zuny je pořad Dohráno na ČT spíše magazínem, protože zachycuje utkání, která se nehrála v den jeho vysílání. „To je zcela mimo definici zpravodajství,“ zdůraznil s tím, že Nova počítá s jednáními s ČT, k nimž „musí dojít“. Šéfredaktor sportovní redakce ČT Jaromír Bosák serveru RadioTV řekl, že se jednání se zástupci TV Nova nebrání, ale pořad Dohráno považuje za zpravodajský.

„Pořad Dohráno považujeme za pravidelný zpravodajský pořad a tudíž nevidíme důvod, proč by redaktorům ČT mělo být jakkoli bráněno v natáčení či vysílání šotů z jednotlivých zápasů Gambrinus ligy,“ řekl Bosák. „K žádnému jednání se zástupci TV Nova nedošlo, ale pochopitelně se mu nebráníme. Naše pozice je ale jasná. A to se týká nejen pořadu Dohráno, ale i Branek Bodů Vteřin a Dobrého rána s ČT,“ dodal.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .