I Óčko chce vysílat celoplošně. Kvůli MTV?

radiotv-archiv12Zpráva o dohodě mediální skupiny CME ohledně zavedení lokální mutace hudebního kanálu MTV na českém a slovenském trhu přišla dost nečekaně. I když se ze vstupem MTV na český trh již nějakou dobu počítalo, fakt, že bude patřit do rodiny kanálů TV Nova byl až do poslední chvíle utajen. I proto zřejmě hudební televize Óčko přispěchala v neděli s prohlášením, že i ona požádá o kompenzační licenci pro celoplošné vysílání v DVB-T.Óčko celoplošnou licenci dosud nepotřebovalo
Ředitel hudební televize ÓČKO Jiří Balvín donedávna prohlašoval, že jeho televize má na kompenzační licenci nárok podle zákona, ale že ji zatím nepotřebuje. Což byl fakt – Óčko i přesto, že vysílá hlavně přes satelit a v kabelových rozvodech, v DVB-T je přítomná pouze v Praze a v lokalitách, kam se nedávno digitálně rozšířila Prima v souvislosti s vysíláním fotbalového Eura (Brno, Ostrava, Plzeň) – Óčko je i tak nejsledovanější neterestrickou televizí na českém trhu. Denně si jí naladí 228 tisíc diváků, týdenně až 655 tisíc lidí, jak to vyplývá z průzkumu Mediaprojekt. A z toho, že Óčko nevysílá celoplošně v digitálu, ji paradoxně plyne i řada výhod – například ji kabeloví operátoři platí za to, že ji mohou šířit ve svých programových nabídkách. Jenže kdyby televize vysílala celoplošně na základě kompenzační nebo později řádné licence, stala by se povinnou součástí nejnižších nabídek všech kabelových operátorů v České republice, a přišla by tak o platby od kabelových společností.
Druhou výhodou současného stavu pro tak malou a úzce zaměřenou televizi je fakt, že i když Óčko nevlastní digitální licenci, může v DVB-T vysílat jako převzatý program, a to až do doby, než o její programovou pozici požádá jiný standardně licencovaný program. A jelikož trh je pro nové digitální licence kromě těch kompenzačních fakticky uzavřen až do roku 2012, nemusela se jediná česká hudební televize bát o své nynější postavení na trhu. Jenže s příchodem české mutace světové hudební televize MTV v náruči TV Nova a CME se situace zásadně mění, nutno podotknout, v neprospěch Óčka.
Rodina Novy se rozšíří na 4 stanice
Nova má ze zákona nárok sice už jen na jednu kompenzační licenci (původně mohla získat až dvě kromě svého hlavního programu). Společnost CET 21 již deklarovala, že jednu licenci využije pro šíření svého filmového a seriálového kanálu Nova Cinema, který prozatím vysílá jen v kabelu a na satelitu. V říjnu startující Nova sport by měla být přítomná jen v neterestrických platformách a bude působit jako placená televize. Další prostor na trhu tak může obsadit silná značka MTV, která bude mít díky dohodě CME s MTV Emerging Markets přístup k know-how a programové knihovně nejsilnější světové hudební televize, a navíc dojde k lokalizaci tohoto kanálu pro český a slovenský trh, což může významně ovlivnit dosud neotřesitelnou pozici Óčka mezi mladými lidmi. Zvláště když by MTV byla jako jediná šířená celoplošně přes DVB-T, což by bylo možné díky tomu, když by se MTV dostala do pozemního digitálu jako převzatý program.
Jenže po nejnovějším stanovisku managementu televize Óčko je jasné, že minimálně dvě celoplošné hudební televize si budou konkurovat. „Na kompenzační licenci pro pozemní digitální vysílání máme nárok ze zákona, a i kdybychom ani příští rok o licenci nepožádali, tak o ni rozhodně nemůžeme přijít. Chceme ale vyslat signál českému mediálnímu a reklamnímu trhu, že jsme připravení technicky i finančně splnit požadavky, které na nás kompenzační licence klade. A proto na začátku příštího roku o kompenzační licenci požádáme,“ uvedl Jiří Balvín, generální ředitel hudební TV Óčko. V tiskové zprávě se zároveň píše, že celoplošná licence byla vždy v plánech stanice.
MTV Europe je jen slabý odvar jiných mutací MTV
Co to znamená pro další vývoj na trhu? Příznivci hudebního vysílání dostanou k dispozici dvě plnohodnotně moderované hudební televize. Na českém trhu donedávna konkurovala Óčku jen panevropská verze MTV Europe, která byla ale v porovnaní s dřívější MTV pro Evropu jen slabý odvar. Avizovaná mutace MTV Czech z dílny CME se může stát zajímavou alternativou pro Óčko i díky kvalitnímu technologickému zázemí a lokalizace populární zahraniční produkce MTV pro český trh.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .