Hvězdné války amerických bavičů: Jay Leno kontra Conan O’Brien

tv2-nbc-marble2Jay Leno a Conan O’Brien, dva největší klenoty nočních talkshow americké celostátní sítě NBC vykopali válečnou sekeru. Jejich původně zdravá rivalita se možná stane důvodem k odchodu jednoho z nich ke konkurenci. Větší potenciál, přízeň diváků i trhovou hodnotu má pořád Leno, který přehodnotil svůj předčasný odchod do důchodu i přes neúspěch své nové noční show. Jeho nástupce nehodlá přihlížet.

Leno odejít nechce, O’Brien mu neustoupí

Jay Leno před několika lety ohlásil svůj odchod z noční obrazovky. Legendární The Tonight Show, která se vysílá již několik desetiletí, měla svého stabilního průvodce od roku 1992. Leno se ještě před pěti lety s vedením televizní sítě NBC domluvil na tom, že svoji show opustí koncem června 2009, kdy měl žezlo předat svému nástupci Conanu O’Brienovi. Ten posledních 17 let uváděl podobný projekt Late Night jež se vysílal hned po skončení Tonight Show až po půl jedné v noci. K předání pořadu v červnu skutečně došlo a The Tonight Show započala novou éru se svým pátým moderátorem v pořadí.

Jenže jak se ukazuje, Lenův odchod nebyl zcela dobrovolný. Conan O’Brien totiž ještě v roce 2004 hrozil přesunem své show ke konkurenci a televize NBC tomu chtěla za každou cenu zabránit. Proto se s ním domluvila, že do pěti let převezme uvádění The Tonight Show, což byl O’Brienův dlouhodobý cíl. Ani Leno však nehodlal odejít ze scény a rovněž pohrozil, že v průběhu roku 2009 přenese svůj úspěch na jinou televizi. Management NBC tak stál před nelehkým úkolem, jenže Lena nehodlal pustit ke konkurenci. Podobným způsobem totiž před 17 lety odešel z NBC David Letterman, který uvádí podobnou show na konkurenční CBS.

porad-jaylenoshow-velky2Jay Leno v roce 2004 souhlasil, že za pět let odejde. Ve skutečnosti ale odejít nechtěl, pouze chtěl pomoci udržet svého konkurenta Conana O’Briena v NBC.

Aby si šéfové NBC populárního Jaye Lena udrželi, nabídli mu nový osobní pořad v exkluzivním vysílacím čase 22.00, kde do té doby běžely seriály a vlastní tvorba. Šlo o precedent, jelikož do té doby se nikdo nepokusil zařadit noční talkshow do tohoto časového slotu. Experiment s novým pořadem měl fungovat minimálně jeden rok. Nová show získala místo ještě před začátkem hlavní zpravodajské relace, kterou produkuje NBC společně se svými lokálními pobočkami po celé Americe. A to se jí nakonec stalo osudným.

Konkurence očekávala neúspěch

Konkurence již předem považovala tento projekt za propadák a na 22. hodinu nasadila silnou konkurenci především vlastních projektů nebo seriálů. I přesto se premiéra The Jay Leno Show povedla na výbornou, první epizody sledovalo v průměru 18 milionů diváků denně. Pak ale následoval rychlý pád, a nynější sledovanost se pohybuje „jen“ kolem šesti milionů diváků. I tak ale tuto show sleduje víc diváků než pozdější pořad Conana O’Briena. Komik Jay Leno je pro diváky NBC atraktivnější než jeho rival. Vedení NBC původně chtělo dát novému pořadu delší dobu na aklimatizaci, jenže se ocitlo pod tlakem lokálních televizí ze sítě, které si stěžují na nižší sledovanost svých nočních zpravodajských relací, čímž přicházejí o lukrativní příjmy z reklamy. Noční odpojované zpravodajství je totiž mnohdy jediným pořadem, se kterým se lokální televize připojují do celostátního programu, a který jim přináší největší komerční potenciál.

PSALI JSME: Jay Leno, americký vzor Jana Krause, ztrácí diváky

Centrála NBC v New Yorku nakonec tlaku svých lokálních poboček ustoupila a oznámila, že se populární noční moderátor a komik Jay Leno vrátí do pozdějších nočních hodin. Derniéra jeho show v současné podobě se uskuteční 11. února. Pak bude NBC vysílat zimní olympiádu. Jay Leno by pak měl dostat prostor se svou novou show po olympijských hrách v pozdějším vysílacím čase, ve 23.35 hod. Právě tento čas však již přes 50 let patří stabilní The Tonight Show, kterou nyní uvádí Conan O’Brien. A ten se nechce smířit s posunem na pozdější vysílací čas.

porad-conanobrien-velkyConan O’Brien měl sen vždycky toužil uvádět The Tonight Show. Sekundovat populárnějšímu Lenovi ale nehodlá.

NBC protežuje Lena, tiše vytlačuje jeho soupeře

Nečekaný vzdor Conana O’Briena přichází ve chvíli, kdy i samotná The Tonight Show ztrácí diváky. Notoricky známý bavič je u diváků dlouhodobě méně populární než Leno, po jeho výměně padla sledovanost Tonight Show na polovinu. A to už je vážný signál pro vedení televize, aby se zabývalo možným vrácením Lena do své původní show. Conan O’Brien měl přitom už v minulosti hodně velkou toleranci ze strany NBC. V prvních letech jeho Late Night neměla příliš výraznou přízeň diváků. Trvalo mu několik let než se dostal na uspokojivé hodnoty ve sledovanosti.

Pokud by měl divácký náběh The Tonight Show pod O’Brienovým vedením trvat dalších několik let, tuto druhou šanci by zřejmě talentovaný bavič nedostal. I proto reálně uvažuje o odchodu z NBC, zájem o něj projevila například konkurenční televize FOX. Samotný moderátor tvrdí, že zatím nemá žádné oficiální nabídky, zprvu se musí vyvázat ze své smlouvy, kde je zakotvena konkurenční doložka. Nyní ale lituje, že nekývl na nabídku konkurence před pěti lety, a že se nechal uchlácholit nabídkou NBC na převzetí své vysněné Tonight Show. Tato nabídka se neukázala být seriozní.

DALŠÍ INFORMACE: V Americe válčí hvězdy nočních talkshows

osobnost-jayleno-conanobrienTehdy ještě přátelé… v červnu 2009 odevzdával Jay Leno slavnou Tonight Show svému nástupci.

NBC ztratila diváky, ale konkurenční sítě je nezískaly

Zajímavostí je, že i když televize NBC přišla v časovém pásmu po 22.00 o výraznou část diváků, konkurenční terestrické sítě nové diváky nezískaly. Sledovanost pořadů na Foxu nebo ABC není výrazně vyšší než byla před touto změnou. Americká média dedukují, že se diváci přesunuli na kabelové stanice, které využily uvolněného prostoru na trhu.

Přesun Conana O’Briena ke konkurenci ale může znamenat problém pro další noční projekty. Kromě The Jay Leno Show a The Tonight Show vysílá síť NBC ještě třetí projekt Late Night, který nyní uvádí Jimmy Fallon, jež převzal pořad právě po O Brienovi. Tato show již před 16 lety utrpěla značný úbytek diváků, když ji opustil David Letterman, další guru tohoto žánru. I proto se vedení NBC za každou cenu snažilo zabránit odchodu další známé osobnosti, čímž odstartovalo nynější „hvězdnou válku“ svých bavičů.

Odchod další osobnosti z NBC by totiž mohl znamenat nepříjemnou konkurenci v segmentu nočních talk shows, ve kterých měla tato televize ještě před rokem 1993 úplný monopol. Nynější události spějí k tomu, že se televizní síť NBC stane obětí svých vlastních hvězd, které sama vyprodukovala.

Foto: www.jaylenoshow.com, www.tonightshowwithconanobrien.com, www.nbc.com

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .