HBO v Česku spustí klubový kanál Cinemax

radiotv-archivPřibližně za měsíc by se měli abonenti satelitní placené služby UPC Direct dočkat už třetího prémiového filmového kanálu z produkce společnosti Home Box Office (HBO). Klubově zaměřenou stanici nabídne od 1. dubna nejprve pouze tato satelitní platforma. O zařazení Cinemaxu, jež od zítřka zahájí vysílání také v Polsku a v průběhu dvou měsíců rovněž na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku, do programové nabídky českých kabelových společností se teprve jedná.
„Jednáme s UPC kabelovou divizí a Karneval, což jsou dvě největší společnosti v ČR a na Slovensku a jsme samozřejmě v jednání i s ostatními menšími operátory, ovšem těžko můžeme v současné době hovořit o nějakém konkrétním datu,“ potvrdil RadioTV Vít Šírek, marketingový manažer společnosti HBO Česká republika. Na rozdíl od mluvčího společnosti UPC Františka Maliny, podle něhož ještě nebylo o zařazení Cinemaxu do nabídky jejích produktů rozhodnuto a neexistuje žádná smlouva, Šírek potvrdil termín nasazení Cinemaxu do nabídky UPC Direct od 1. dubna: „K dohodě meze UPC a HBO došlo až v nedávné době, což vysvětluje časovou prodlevu (oproti Polsku, pozn. red.).“

Karneval počítá se Cinemaxem do DVB-C

Podle marketingového ředitele české pobočky HBO Martina Cepka jsou za pozdějším zařazením kanálu Cinemax do kabelových rozvodů čistě technické problémy: „V případě další placené služby je třeba zajistit její filtraci. Z toho důvodu bude zařazení programu Cinemax spojeno se zavedením digitálního kódování v kabelových televizích, které je již ve stádiu testování a připravuje se jeho brzké spuštění.“ Cepek rovněž potvrdil zájem HBO o vytvoření celého „filmového“ multiplexu v rámci DVB-C. V takovém případě by mohly stávající dva kanály HBO a Cinemax doplnit i další stanice provozované touto společností – ať již ty, které už může český divák sledovat na kabelu a satelitu, nebo úplně nové, známé zatím jen ze zahraničí.

Jednání s HBO o zařazení Cinemaxu do programové nabídky druhé největší kabelové společnosti Karneval potvrdil její obchodní a marketingový ředitel Dušan Jelínek. Podle jeho slov ale zatím nepadl konkrétní termín zahájení vysílání. „Cinemax by se mohl stát součástí programové nabídky Karnevalu na přelomu dubna a května 2005. Cinemax bude v takovém případě zařazen v digitálním balíčku služby DVB-C. O ceně je v této chvíli předčasné hovořit, protože nejsou uzavřená jednání s programovou společností, HBO Česká republika,“ uvedl Jelínek. Jasno v cenách zatím nemá ani sama HBO. Jisté je, že divák, který se rozhodne odebírat najednou dva nebo všechny tři prémiové filmové kanály od této společnosti bude mít výraznou slevu.

Český dabing bude i pro Slovensko

„Možnost objednat si pouze dva kanály bude, nicméně Cinemax v balíku MaxPak bude s výraznou slevou. Konkrétní cena není ještě v současné době stanovena, bude upřesněna při spuštění kanálu,“ říká Vít Šírek. Balíček HBO MaxPak nyní zahrnuje kanály HBO a HBO2, k nim přibude ještě Cinemax. Měsíční poplatek za příjem samotného kanálu HBO se nyní pohybuje okolo tří set korun. Cinemax by měl být doplňkem k již existující dvojici kanálů HBO a podle produkční společnosti se na něm objeví snímky, na které by divák u HBO nenarazil. Půjde především o nezávislé filmy evropské, ale i světové produkce – „trvalky, které obstály jak u diváků, tak u odborné veřejnosti, například na filmových festivalech“ – jak uvádí HBO na stránkách www.cinemaxtv.cz.

„Cinemax bude vysílat pro jednotlivé regiony v daných jazykových mutacích, stejně tak budou překládány i propagační materiály. V Maďarsku, Česku a na Slovensku bude program plně dabován, v Polsku bude využito synchronního dabingu a v Rumunsku a Bulharsku bude možno Cinemax sledovat s titulky,“ slibuje společnost HBO Central Europe, jež je provozovatelem tohoto kanálu. Dabing pro Českou republiku a Slovensko bude společný, což znamená, že drtivá většina produkce bude v češtině. Vít Šírek ale nevylučuje občasné výjimky: „Cinemax bude vysílán v českém jazyce, ovšem v případě, že již bude existovat slovenská verze, případně titulková verze, objeví se tyto na Cinemaxu také.“

Tematické večery a sobotní soft erotika

Ve všední dny bude Cinemax vysílat 18 hodin denně a o víkendu přejde na 24-hodinové vysílání. Každý večer bude tematicky zaměřený na určitou oblast. V pondělí poběží Dámská jízda s romantickými filmy a dramaty, v úterý okno „Zaměřeno na…“ s novinkami, profily hvězd a zfilmovanými romány, ve středu Kino svět s filmy od nezávislých producentů a snímky oceněnými na filmových festivalech. Čtvrteční večery se ponesou v duchu Filmové klasiky. V pátek stanice nabídne Cinemaxkult – soudobé a kultovní snímky, filmy k zamyšlení a snímky s novými idejemi. Na sobotní večery chystá Cinemax exkluzivní premiéry a od 22:00 Kino X s erotickými filmy pro sofistikovanější diváky. Nedělní Zóna soumraku nabídne výběr nejlepších thrillerů, sci-fi, hororů a dobrodružných filmů.

Na rozdíl od jiných tematických kanálů se Cinemax, stejně jako HBO nebo HBO2 nechystá vysílat prostřednictvím pozemních digitálních vysílačů a zůstane pouze v nabídce kabelových a satelitních společností. Nezájem HBO o DVB-T v minulosti opakovaně potvrdil marketingový ředitel české pobočky HBO Martin Cepek. Kromě prémiových kanálů HBO a HBO2 firma v České republice provozuje také akční kanál AXN a dokumentární televizní stanici Spektrum.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: