Euro Primě pomáhá, komentátoři pokračují ve skvělé práci

radiotv-archiv11Fotbalové Euro 2008 dnes vstupuje do své semifinálové části, v níž budeme svědky snah týmů Německa, Turecka, Ruska a Španělska o možnost účasti v nedělním velkém finále. Český tým skončil hluboko v poli poražených, což byla smutná zpráva nejen pro fanoušky, ale i pro TV Prima.

Pro všechny, co fotbalové přenosy na Primě připravují, byl minulý týden veledůležitý. Svou práci nemohli nést na vlně národní euforie z úspěchu, ale „sporťáci“ museli předvést výkon, který byl pod velmi kritickým drobnohledem celé fanouškovské obce. Nemohli se opřít o alibistická tvrzení typu „Ale to je jedno, hlavně když naši vyhrávají.“ Na jejich práci se nyní pohlíželo z odstupem a bez možnosti úlev ze strany diváků.
Dle mého názoru, odvedli na Primě skvělou práci. Musíme brát v potaz, že sportovní akci takového rozsahu pokrývali poprvé, takže drobné omyly a přehmaty by bylo velice nefér zdůrazňovat. Na věc je potřeba se podívat v celku.

Je všeobecně známo, že čtvrtfinálová utkání jsou na podobných šampionátech nejnudnějšími, protože „jde o hodně“ a taktika vládne všemu. Spousta utkání byla nekoukatelných, ale i s tím museli na Primě počítat. Propad – do té doby výborně hrajícího – Holandska nahradil atraktivní fotbal Ruska, atp.  Toto už jsou však spíše úvahy sportovního rázu, pro nás je důležité, že i při nudných zápasech Prima neztratila „drive“. V těchto chvílích se naplno projevila síla zejména mnohohlavého Studia Euro, které vířilo zajímavé otázky. Škoda jen, že se jejich délka omezovala množstvím reklam, ale to už je daň za sledovaní komerčního subjektu, na kterou můžeme nadávat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme udělat.

A co sledovanost?
Možná to někoho překvapí, ale sledovanost Eura 2008 je velmi dobrá. Musím se přiznat, že jsem očekával propad – zejména vůči běžně vysílaným seriálům (předchozí týden tomu nahrával), ale fotbalisté se drželi velmi statečně.

Ze zápasů ve skupinách se do žebříčku nejsledovanějších pořadů (zápasů) dostal 2. poločas utkání Rusko vs. Švédsko, na nějž se dívalo 685 tisíc diváků (rating 8 %). Přibližně v této době dávají na Primě „normálně“ TOP STAR magazín, na který se ve 22. týdnu tohoto roku dívalo 616 tisíc diváků (rating 7,2 %).
První čtvrtfinálový zápas mezi Portugalskem a Německem sledoval v 1. poločase 693 tisíc diváků (rating 8,1 %) a v 2. půli 822 tisíc diváků (rating 9,6 %). Ve čtvrtek večer dává Prima svůj vlajkový seriál Velmi křehké vtahy II (časově se kryje pouze s 1. poločasem). Na jehož poslední čtvrteční díl před Eurem koukalo 950 tisíc diváků (rating 11,1 %). Zde je tedy tříprocentní rozdíl v neprospěch fotbalu.
Údaje o 1. poločase utkání mezi Chorvatskem a Tureckem bohužel nejsou k dispozici, ale nejsou k mání ani data o pořadech vysílaných ve stejný čas na ostatních stanicích, takže TV Nova nebo Česká televize nedávaly nějaký trhák, který by odlákal diváky od Primy. Běžně v tento čas běží na Primě soutěž Hádej, kdo jsem!, na níž se ve 22. týdnu dívalo 728 tisíc diváků (rating 8,5 %). Ani zde tedy kopaná nebodovala. 2. poločas zápasu Chorvatsko vs. Turecko se do žebříčku sledovanosti dostal se 676 tisíci diváky (rating 7,9 %) a prodloužení si našlo vynikajících 873 tisíc diváků (rating 10,2 %).

Soboty jsou na Primě ve znamení filmů, které většinou díru do české sledovanosti nedělají. Navíc na ČT1 běžel rozhodující večer Hvězdy mého srdce, na nějž bylo zvědavo 1 181 tisíc diváků (rating 13,8 %). Fotbal se ke slovu tedy dostal až po estrádě, když se na 2. poločas utkání Holandsko vs. Rusko dívalo 830 tisíc diváků (rating 9,7 %) a na prodloužení dokonce 864 500 diváků (rating 10,1 %). Bitvu s ČT1 tedy Prima prohrála, ale souboj samy se sebou byl vítězný.
Nejsledovanějším čtvrtfinále byl nedělní boj Španělska s Itálií, který rozhodovaly až penalty. Normálně běží v neděli soutěž Ber nebo neber! – ve 22. týdnu se na její speciál dívalo 719 tisíc diváků (rating 8,4 %), což byl výsledek průměrný. Na 1. poločas utkání Španělsko vs. Itálie se koukalo 728 tisíc diváků (rating 8,5 %), 2. poločas sledovalo 907 tisíc diváků (rating 10,6 %) a rozhodující prodloužení a penalty vidělo 941 500 diváků (rating 11 %).

Závěrem lze říci, že přímé střety se stálicemi dopadly různě, ale v pozdějších časech, kdy Prima bodovala málokdy, dopřává fotbal této stanici příjemně vysoká čísla sledovanosti.

Poznámky:
Uvedené údaje platí  pro kategorii 15+.
Čísla udávající počet diváků jsou orientační.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .