Euro na Primě slaví úspěch

radiotv-archiv30Už je za námi dvanáct zápasů v šesti hracích dnech. Známe první dva postupující, takže víme, že radost vládne v Portugalsku a Chorvatsku. Naopak smutek navštívil jednu z pořadatelských zemí – Švýcarsko. Drama obřích rozměrů a nečekaných obratů jede na plno, a protože TV Prima má na starosti takhle rozsáhlou akci poprvé, je pod přísným drobnohledem. A jak si vede? Možná to někoho překvapí, možná to někoho i zklame, ale zatím vše zvládá suverénním způsobem.
Velká většina fotbalových fanoušků měla strach, když vysílací práva na letošní Euro koupila Prima. Mnoho z nich si nedokázalo představit, že vrchol dvouletého snažení nebudou komentovat stálice Jaromír Bosák, Pavel Čapek a ostatní z České televize. A zkušenosti s fotbalem na TV Nova dávaly pochybovačům za pravdu.

Jenže na Primě nic nepodcenili a výsledek je znát. Dobře působí vizuální podoba studia, ve kterém se jednotlivé zápasy rozebírají. Avšak důležitější než obal je v tomto případě obsah a ten působí rozhodně zajímavěji a živěji než při podobných akcích na ČT (např. Liga mistrů). Moderátor Radek Šilhan ve studiu nesedí jen s jedním hostem, ale hned s trojicí, takže o různost názorů je postaráno. Vše je vedeno v duchu přátelského hovoru a divákovi je servírován mix pohledů, ze kterého si může vybrat. Mezi odborníky nechybí Ladislav Vízek – věčný rýpal a komentátor všeho, co s fotbalem souvisí (Za připomenutí stojí jeho prorocká slova o úplatcích v české fotbale.) a energický František Straka, jehož slovům sice málokdo rozumí (Poldi jako hráč Podolski a Švajný jako Schweistaiger), ale teatrálnost jeho projevu a intenzita s jakou prezentuje své názory je opravdu podívaná a ta je základem většiny sportů. Kromě nich se objevili např. Petr Vlček, Milan Luhový, Martin Frýdek, Tomáš Skuhravý nebo Milan Fukal. Mezi těmito jmény je několik profesionálů, kteří se v podobných pozicích dříve neobjevovali, což činí jednotlivá Studia Euro zajímavějšími.
Při zápasech české reprezentace se ve studiu pravidelně objevuje Tomáš Rosický. Tato konstanta už nepůsobí tak dynamicky jako diskuze při ostatních zápasech. Tomáš Rosický je samozřejmě silně zainteresován a ve studiu chybí protiváha s větším nadhledem. Navíc skutečnost, že Rosický je tam vždy, přestává být s postupujícím časem zajímavou.
Jednu technickou připomínku bych měl k titulkům se jmény, konkrétně k jejich neexistenci. Když se k obrazovce člověk nedostane včas na začátku, musím někdy dlouho pátrat v paměti, kdo to tam sedí. Nebylo by na škodu občas připomenout divákům jména jednotlivých hostů.

Šmicer zůstal za očekáváním
Kvarteto hlavních komentátorů zápasů Jiří Nikodým, Ondřej Prokop, Tomáš Bahník a Radek Macháček svoji práci odvádějí na velmi solidní úrovni. Nejsou to sice hrátky se slovy a vtipné glosy jako v případě zmiňovaného Jaromíra Bosáka, ale rozhodně to nejsou výkony, jimiž se na Nově proslavilo duo PoulíčekTittelbach. Výkony této dvojice se staly téměř mýtickým a koluje o nich mnoho legend.
Stalo se nutností, aby byl do páru s profesionálním komentátorem nasazován vždy jeden odborník. Za vzor všech českých spolukomentátorů lze vzít Martina Hostáka, který se na této pozici rychle etabloval a při komentování hokejových zápasů podává vynikající výkony.
Prima svého „Hostáka“ nenašla. Jako hlavního spolukomentátora dlouho dopředu avizovala Vladimíra Šmicera, kterému dokonce udělila jakýsi titul Ambasadora. Vladimír Šmicer také komentuje všechny zápasy Česka, jenže svou práci nezvládá. Jeho projev je mdlý a nevýrazný, není moc slyšet a o hraném utkání toho nedokáže mnoho říci. Zatím nejvýraznější komentář měl k barvě dresů naší reprezentace, když prohlásil, že se nám vždycky lépe hraje v bílém. Možná na něm měli lidé z Primy zapracovat nejen po vzhledové stránce, ale hlavně po té rétorické.
Pravým opakem jsou pro mě výkony Radka DrulákaRadka Bejbla. Mluví sice oním obecným a povšechným jazykem, který je typický pro neprofesionály, ale těmi oni jsou. Oba bývalí čeští reprezentanti dokáží jednoduše a rychle analyzovat a komentovat aktuální dění na hřišti. Radek Drulák se navíc nebojí kritiky utkání a nedělá mu problémy hovořit o něčem negativně, když se mu to tak jeví. Obsahově věcné a kvalitní jsou i komentáře Vlastimila Paličky, ale u něj je problémem jeho velmi nevýrazný projev, jenž někdy téměř zaniká.

Prima? Zatím dobrý
Prima má zatím velmi solidně našlápnuto, a jestli nenastane nějaký problém, bude hodnocení Eura 2008 na obrazovkách této stanice kladné. Tento možný úspěch vyvolá jednu zásadní otázku. Pokud všechno dopadne dobře, budou mít mnozí lidé z komerční sféry hmatatelný důkaz, že i takovéto projekty, na které dosud měla monopol Česká televize, patří k nim. Prima za práva k přenosům utkáním sice zaplatila nemalý peníz, ale ten se jí vrátí na prodeji reklamních časů. Tohoto času však bude mít Česká televize čím dál tím méně, ale částka za práva zůstane minimálně na stejné úrovni. Pro ČT by se tak tyto akce staly výrazně prodělečnými a ozvaly by se oprávněné hlasy o zbytečném plýtvání penězi, jež by bylo možno použít na nějaké jiné pořady, projekty, atp.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .