Bude Nova sport víc „domácí“ než byla Galaxie?

radiotv-archiv31Byla by Nova sport jiná, kdyby vznikla vedle Galaxie? Otázka přejmenování Galaxie sport na Nova sport a plnohodnotné začlenění do rodiny kanálů televize Nova je předmětem občasných diskuzí již několik let. Majitel Novy, mediální skupina CME, získala Galaxii do svého portfolia před třemi lety. Již tehdy se mnozí ptali, kdy a zda se Galaxie jednou na Novu sport přejmenuje.Galaxie (Nova) sport
Byla to logická otázka, jelikož Nova měla své vlastní plány a zájmy na poli sportovních televizí. V licenčním řízení na DVB-T licence, ze kterého vzešla například zpravodajská televize Z1 nebo chystaná televize Barrandov, se Nova ucházela o celoplošnou licenci na vysílání čtyř monotematických kanálů – Nova news, Nova film, Nova seriál a Nova sport. Přímo licenci nedostala ani pro jeden z těchto produktů, ale výměnou za souhlas s Technickým plánem přechodu na digitální vysílání může rozvysílat minimálně dva nové pozemně šířené kanály do roku 2012, a pak požádat o další licence, které se již nebudou vydávat ve složitých licenčních řízeních, ale budou dostupné na požádání a každý subjekt, který splní zákonem předepsané podmínky (mezi ně patří i dohoda s provozovatelem digitálního multiplexu o šíření nového programu), bude moct licenci dostat.
Nova po neúspěchu v licenčním řízení prozatím od projektu zpravodajského Nova news upustila, filmový a seriálový kanál ale později rozvysílala v kabelech a na satelitu pod značkou Nova Cinema. A sportovní pole obsadila koupí Galaxie sport. Do jisté míry je ale škoda, že Nova sport nevznikla již dříve, když měla být pro Galaxii přímou konkurencii. I když na českém trhu působí přes půltucet lokalizovaných sportovních kanálů, pro fanoušky tuzemského sportovního klání by jistě bylo lepší, když by tu byl sportovní kanál, který by se mimo veřejnoprávní ČT4 Sport též orientoval na domácí sportovní scénu.
Domácí scénu přináší jen ČT4
Galaxie sport je pro český trh bezesporu přínosem. Když vznikala, nebyl tady žádný jiný vysílatel, který by divákům nabídl lukrativní zámořské sportovní ligy nebo kvalitní fotbal z Britských ostrovů a zbytku Evropy. Dnes je podobných kanálů nadmíra – Sportem 1 počínaje a Galaxii nevynímaje. Všechny navíc fungují jako placené a divák si pro jejich sledování musí pořídit některý z rozšířených balíčků kabelových nebo satelitních operátorů. V době, kdy manažeři Novy zvažovali vstup na trh s vlastním sportovním kanálem, by v případě jeho realizace jistě museli hledat jiné alternativy, jako je přebírání přenosů ze zahraničí.
Kdyby Nova sport fungovala vedle Galaxie, určitě by se musela jinak vyprofilovat. Česká televize má dnes prakticky monopol na všechny domácí soutěže. Fotbalovou Gambrinus ligu, hokejovou O2 Extraligu a další soutěže nenajdete vlastně nikde jinde. Těžko říct, jestli to je dobře. Pokud by se do soubojů o přenosy z domácích soutěží zařadil další subjekt, pro diváka by to bylo jistě pozitivní. Při vší uctě ke kvalitě kanálu ČT4 Sport a vysoké úrovni tamní sportovní redakce by vytvoření soukromého protějšku mohlo přinést na trh svěží vítr. Galaxie se o to nepokusila ani po dobu tří let, co je součástí portfolia CME. Díky tomu se dá předpokládat, že ani Nova sport nebude výrazně promlouvat do vysílání domácího sportu.

Prima ukázala, že kvalitu může zprostředkovat (nejen) ČT
O tom, že konkurence na sportovním poli je výhodná pro diváka, svědčí i úspěch Primy při vysílání fotbalového šampionátu Euro 2008. Navzdory obavám a téměr žádným zkušenostem s vysíláním podobných akcí, dopadlo Euro na Primě nad očekávání dobře. Soukromá dvojka ukázala nový přístup a výrazně oživila akci, kterou předtím u nás zabezpečovala jen Česká televize. Nebýt Primy, neměli bychom standardně kvalitní výkony štábu České televize s čím srovnávat.
Nova se v minulosti pokusila ČT konkurovat na poli sportu. Po dobu 12 let téměř nepřetržite jen ona přinášela zápasy z nejvyšší české fotbalové soutěže. Příznivci hodnotili její počínání velmi negativně, ale samotné přejmenování respektované Galaxie sport na Novu sport naznačuje, že se nováčtí manažeři negativní nálepky spojené se sportem na Nově již neobávají.
Bude mít Nova sport zájem o domácí soutěže?
Zabrousí tedy Nova sport i do dění na domácí scéně? Vyloučené to není, i když v prvotních programových plánech o tom není řeč. Zatím to nepotvrzuje ani ředitel stanice Marek Kindernay, který se na jedné ze dvou tiskových konferencí k novému kanálu vyjádřil, že prioritou pro Novu sport jsou zejména atraktivní (zahraniční?) sportovní akvizice a domácí scéně by se měla věnovat právě veřejnoprávní televize. Jenomže, až jednou České televizi doběhnou práva na vysílání Gambrinus ligy, nebo když se někdy v budoucnu bude znovu hrát o vysílání hokeje, Nova sport jako nejsilnější soukromý hráč na trhu nad tím určitě jen tak nemávne rukou. Na liberalizovaném trhu v rostoucí konkurenci nových digitálních televizí si to po roce 2012 ani nebude moct dovolit, pokud si chce udržet své místo.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .