Británie se bouří proti dětské verzi Big Brother

radiotv-archiv7„Ambiciózní čtyřdílná dokumentární série, která sleduje osudy dvaceti osmi až jedenáctiletých dívek a chlapců, dává jim možnost žít život bez mámy a táty po dva týdny,“ tak se označuje kontroverzní projekt britské stanice Channel 4. Projekt kromě humanitárních organizací kritizují zákonodárci či rada pro vysílání. Stanice se hájí tím, že se vším souhlasili rodiče dětí. Vše končí dnes večer, v devět hodin.

Čtyřdílný pořad „Boys And Girls Alone“ až nápadně připomíná „kontejnerovou“ reality show Big Brother či VyVolení – deset dívek a deset chlapců žije ve dvou „vesnicích“, které jsou vzájemně odděleny (v jedné žijí dívky, v druhé chlapci). Jsou vystavováni konfliktům a v důsledku toho pak mezi sebou vytvářejí menší skupinky. O všem děti rozhodují samy – jak budou žít, co budou dělat, kdy vstanou, jak se budou bavit či jak se postarají o svou hygienu. Stanice pokládá otázku: „Kdo vytvoří lepší svět – chlapci či dívky?“ Ačkoli by se mohlo zdát, že dílo přitáhne diváky ve velkém, není tomu tak. První díl sledoval každý desátý divák (2,37 milionu), další díly klesaly, druhý díl měl jen 2,18 mil. (9,4%), předposlední se ani přes dva miliony nedostal (1,67 / 7,3%), což je průměr televize. Podle různých organizací show klade na protagonisty přehnané nároky a vyčerpává je. Zastavit pořad se ale zatím nikomu nepodařilo.

Sociální služby minulý týden požadovaly, aby Channel 4 dokumentární sérii stáhnul. Nelíbí se jim například to, že jsou děti ponechány bez dozoru dospělých. Už dvě odvysílané epizody vzbudily vlnu nevole u psychologů, program „zneužívá a zanedbává malé děti“. Izolovaná mládež je vystavována podle nich bojům a dovádí děti k pláči. Člen Cornwall Children’s Services Authority Ruby Parry adresoval stanici Channel 4 a regulátorskému úřadu Ofcom dopis, v němž  upozorňoval na výrazné porušení pravidel dětské ochrany. „Sice byl dán rodičovský souhlas k filmování, z našeho pohledu to ale byl neuvážený a naivní krok,“ říká Parry a pokračuje „Děti byly očividně sklíčené a to je podle nás zneužívání. Tato zoufalost má být vysílaná pro veřejnost? Ze strany Channel 4 je to nezodpovědné.“

Pro listy Times pan Parry říká, že výrobci programu hrubě porušili práva: „Jedno z dětí, které je do projektu zapojené je Cornwallu, tedy z místa natáčení. Ale místní úřady žádné povolení nevydaly.“ Regulační úřad Ofcom se začalo programem zaobírat poté, co dostalo více než 100 stížností. Channel 4 byla dotázána, zda je vhodné takovou show vůbec vysílat. Soudní psycholog požádal místní (Cornwallské) sociální služby, aby začaly vyšetřovat. Je toho názoru, že může způsoby psychické poruchy u dětí z projektu. Je zjevné, že se jedná o záměrné trápení dětí dospělými. „Vysíláním těchto scén milionům divákům tvůrci programu ponížili tyto děti (a jejich rodiče).“ Show označil jako peep-show vydělávající peníze, navíc obsahující množství abnormalit a perverznosti.

Michelle Elliott, dětská psycholožka a zakladatelka neziskové charity Kidscape, dodává: „Když dáte děti dohromady, navíc bez dohledu, během následujících dní a nocí dojde k týrání. A jak moc horší to bude, když se dozví, že byli týráni před celým národem? Andrew Mackenzie, šéf zábavy Channel 4, popírá týraní a říká, že program je pro děti povzbuzující a vytváří šťastné zážitky. Zákony dle něj porušovány nejsou a program se přísně řídí protokoly televize. Navíc jsou děti monitorovány předními klinickými psychology. Děti a rodiče mají přístup k radám experta (kdykoli) a je přítomna i ochranka. Rodinám byly zaplaceny jen výdaje spojené s účinkováním v pořadu, takže o obohacování se mluvit nedá.

Zajímavé je sledovat také názor čtenářů internetových deníků: „Všem, kteří si myslím, že trauma je pro děti dobré, bych chtěla vzkázat, že nemáte ani tušení, jaké dopady to může na děti mít. Samozřejmě je to jen můj názor.“ Objevují se ale také opačné komentáře: „Nazývat tento program „zneužívání“ dětí je urážka pro všechny děti, které kdy zneužívání zažily. Neustálý dozor rodičů a expertů je v ostrém kontrastu s tím, čemu byly vystaveny zraněné oběti násilí a zneužívání.

O dva dny později se objevuje na internetu další článek vztahující se k tomuto kontroverznímu projektu. 40 hlavních dětských expertů si na čtyřdílnou sérii stěžuje, důvodem jsou opět boje, pláč, krutost a zneužití. Stanici dle nich zcela chybí morálka. Tiskový mluvčí televize opětovně jakékoli pochybení odmítá, speciální povolení prý k podobnému pořadu není zapotřebí. Pro deník Times říká, že zákony vztahující se k vystupování dětí porušeny nebyly, ty se vztahují jen k vystupování v dramatických dílech, kdežto zde děti nevystupovaly, nýbrž byly pozorovány. Přitom maximální povolená délka vystupování je stanovena na čtyři hodiny denně. Už teď se objevují hlasy, že by se zákon upravující dětské vystupování měl okamžitě změnit.

Ani tentokrát nezůstala informace bez reakcí diváků: „Show jen ukazuje, jak naše děti reagují v určitých situacích, učí je sociálnímu kontaktu a naučí se vařit. Nevidím na tom nic špatného. Jsem ochoten nabídnou své dvě děti pro příští sérii.“ Zde se ovšem může jednat o ironii. Přesto není tento názor ojedinělý: „Tito takzvaní „experti“ nemají nic lepšího na práci, než „rýpat“ do tvůrců programu. Přála bych se do programu zapojit.“ Uveďme ale i odlišné názory: „Proč musíme sledovat děti jako loutky? Myslím si, že je to otřesný pořad ukazující zranitelnost dětí. Jejich rodiče by se měli stydět.“. Převážná většina pořad odsuzuje. Situaci budeme i nadále sledovat, další zajímavosti se dozvíte hned, jak se objeví.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .