Vladimír Železný: Média mě honí jako Miladu Horákovou

radiotv22Doslovný přepis části sobotního pořadu televize Nova Volejte řediteli, kde se Vladimír Železný vyjadřuje k zájmu médií o jeho kauzu, ale také k budoucnosti TV Global a spolupráci s kabelovou společností UPC.

Volejte řediteli, TV Nova – sobota 17. listopadu 2001, 12:05

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: Nechci a nebudu ignorovat úplně události, které se tento týden děly kolem mne. Ale důsledně říkám, nebudu nijak komentovat ani průběh vyšetřování, ani jeho obsah, zejména jeho obsah nebudu komentovat. Nebylo by to korektní. Pokud ho komentuje někdo jiný, ať ho komentuje, já to dělat nebudu. Zaprvé bych rád poděkoval vám všem, kteří jste mi vyjádřili podporu. Když jsem se vrátil, našel jsem stohy, stohy emailů, stohy dopisů. A ještě teď během tohoto pořadu přišel neuvěřitelný počet telefonátů. Velice vám děkuji, je to pro mě velká podpora.

Přicházejí i dotazy (čte divácký dotaz): Byli zaměstnanci během Vaší nepřítomnosti dostatečně pracovití a ukáznění? Nejen, že byli pracovití a ukáznění. Dokázali pracovat, to, čemu se v angličtině říká „business as usual“, tzn. jako by se nic nestalo, to je důležité. To je velmi důležité, protože by to byl velmi špatně řízený podnik, televize Nova by byla velmi špatně řízena, kdyby s odchodem jedné osoby, dočasného, během dočasného odchodu jedné osoby najednou ta struktura, ta televize klekla, najednou vykazovala nějaké známky nepravidelnosti. Ne, všechno bylo v pořádku. Všechno bylo pravidelné s výjimkou jedné počítačové chyby, kterou vám, o které snad ještě dnes budu hovořit.

Co si ale neodpustím, je můj comment k jiné oblasti, k oblasti mediální. Přivedlo mne na to čtení některých článků, zejména článku v Mladé frontě, zejména článku Martina Komárka a zamrazilo mne. Martin Komárek se svazáckou horlivostí končí svůj článek: Železný stále ve hře. Představte si, je stále ještě ve hře, už dávno neměl být. Píše: Pokud však nechceme naši zemi považovat za televizní inscenaci, měl by Vladimír Železný stát co možná nejdříve před soudem. Víte, výzvy žurnalistů k soudním procesům, to je něco, co už tady bylo. Výzvy od novináře, od žurnalisty, který nezná obsah spisu a nesmí ho znát ze zákona, který nezná průběh, neví nic o průběhu vyšetřování a nesmí a neměl by vědět o průběhu vyšetřování, to je něco, co by z naší země neudělalo televizní inscenaci, jak píše, a to proto, že na začátku 50. let jsme televizi ještě neměli, to by nás vrátilo do předtelevizního věku.

Víte, psát takovéto výzvy ve stádiu vyšetřování a jako by, a on to třeba možná ani neví Martin Komárek, on třeba ani neví, že vyšetřovatel nikoho nedává u nás v demokratické zemi k soudu, že vyšetřovatel jenom vyšetřuje, že nad ním je dozorující státní zástupce. On to možná neví, že státní zástupce není příslušníkem policie, že je úplně z jiného ministerstva, z ministerstva spravedlnosti a že ještě úplně mimo a hodně vysoko nad státním zástupcem a nad vyšetřovatelem je nezávislý soud. A výzva ve stádiu vyšetřování, že Železný má stanout v soudním procesu, ale to nemusí být Železný, to může být kdokoli, dosaďte si libovolné jméno X, protože naše noviny, naše média úslužně, velmi úslužně připravují mediální kampaně, které jsou přesně tohoto charakteru: Osoba XY jakto, že ještě není před soudem? Ale takto natvrdo, takto přímo to zatím nikdo nepojmenoval.

Víte, padesátá léta kromě jiného začala také tím, že naše média tehdy, já jsem je studoval, já jsem si pečlivě četl mediální kampaně před Horákovou, před Slánským. Je to velmi zajímavé čtení, dojděte si někdy do ústavu dějin žurnalistiky, snad ještě existuje, prolistujte si tehdejší noviny. Víte, právě tím to začalo kromě jiného, že média, že pro média byl náhle vyšetřovatel více než prokurátor a prokurátor více než nezávislý soud. Jinak mi média nevadí, nevadí mi ani proporce toho, co píší, ani to, co píší, ani dlouhé televizní reportáže osmiminutové téměř rozjásané a pak velmi smutná kratinká třicetisekundová zpráva, že soudce rozhodl, podívejte, jinak. Soud rozhodl.

Co se nemá stát v této zemi, je, aby média začala vytvářet atmosféru možná z neznalosti, možná jenom z horlivosti, já je nechci podezírat z nějakých záměrů, která by napomáhala nebezpečí, které je v každé zemi a zejména v zemi, která má křehkou a mladou demokracii. Víte, ono to souvisí s tím 17. listopadem. Před 12 lety jsme začali budovat demokracii. Uvědomme si to, že žijeme v demokratické zemi a že pravidla jsou trochu jiná, než jak je některá média popisují. Tolik k médiím a vůči tomu jsem se chtěl ohradit. O vlastní kauze a o průběhu vyšetřování ani slovo. Tím končím.

Tak pojďme dál. Slovensko a TV Global. Jak jsem říkal, měli jsme tiskovou konferenci v Bratislavě poté, co Česká produkční invest vstoupila do společnosti Global. Pro mě osobně to bylo symbolické, protože jsem se po nějakých, já nevím, 14, 15, 16 letech vrátil opět televizně na Slovensko, kde jsem působil velmi dlouho, snad 12 let ve slovenské televizi, kde jsem napsal nějakých 350 scénářů. Napsal jsem seriál Okna vesmíru dokořán, dokonce jsem jeho část také režíroval. A to všechno na zapřenou na Slovensku, to všechno pod jménem Vladimír Silný, protože jsem tehdy nesměl působit v televizi. A představte si, na Slovensku, v Bratislavě, kterou mám velmi rád, nikdo nezvedl z těch spolupracovníků telefon a neřekli: Víte, on ten Vladimír Silný, on to není vůbec žádný Vladimír Silný, on je to ten Vladimír Železný, co nesmí. Nikdo to neudělal.

Za to mám Bratislavu rád a za to mám Slovensko rád a rád se tam vracím. A bylo to pro mě velmi příjemné, příjemný a symbolický návrat. Jinak jsme také jmenovali nového generálního ředitele naší nové televize na Slovensku. Stal se jím magistr Richard Rybníček, velice korektní, velice příjemný člověk, velice schopný člověk. Věřím, že si povede dobře. Také jsme oznámili, že ta televize se pravděpodobně nebude jmenovat Global. Také jsme řekli, že se nebude jmenovat ani Veľkovojvodkyňa, ani Grófka, ani nijak podobně, ale zatím jsme neprozradili její jméno. Stále se dohadujeme, protože nás napadlo jedno jméno, které je takové trochu zvláštní. Ono má takové zvláštní dva významy a mí poradci mi říkají: Ale pozor, on by si to někdo překlopil do toho druhého. Já říkám: Ne, pokud řekneme, že to má tento význam. A nebudu, nebudu předbíhat, však se to jednou dovíte.

Tak a celé to je odvinuto od dotazu Romana Finty z Nitry, který píše: Každý týden sleduji vaši relaci Volejte řediteli. Velmi se všichni těšíme, že Markíza bude mít konečně konkurenci. TV Global vysílá přes satelit, ale individuální příjem není možný, jen na pirátské karty. Bude možné s tím něco udělat? Televize Global je distribuována, nikoli vysílána přes satelit, to znamená jenom šíří signál, ale nikoli pro běžného spotřebitele, ale pro televizní vysílače a pro kabely, a je kódovaná tím pádem speciálním způsobem. Pokud si někdo umí dekódovat na pirátskou kartu, nešť, je to jeho věc.

Zatím neuvažujeme, musíme prozkoumat všechny právní souvislosti, neuvažujeme o prodeji speciálních karet pro příjem této distribuce. Ale já nevylučuju, že se Global časem objeví třeba na otevřené televizi, na otevřené satelitní televizi, tzn. pak bychom ten příjem umožnili, anebo možná na částečně kódované, u které budeme mít právní povolení z hlediska autorských práv tak vysílat, a pak bychom ty karty distribuovali. Zatím nevíme. Bude Nova na UPC? Ale Zazo, utíkej pryč. Vzhledem k tomu, že nemám dobrý signál TV Nova i ostatních televizních stanic, uvažuji o pořízení satelitního přijímače UPC. Bude na něm Nova vysílat, popř. i TV Global? Ne, na UPC nebudeme vysílat ani televizi Nova, ani Global nikdy, ne. No, neříkejme nikdy, ale nikdy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .