Provozovatel Digi TV si hraje s českými televizemi o fotbal

porad-premier-leagueAnglická fotbalová Premier League na obrazovkách českých televizí nemusí být od příští sezony samozřejmostí. Vysílací práva pro následující roky zakoupila společnost, která patří pod provozovatele satelitní platformy Digi TV. Co to znamená pro Novu sport a Primu Cool, které anglickou ligu nyní vysílají? Jaký vliv bude mít tento obchod na cenu práv pro Českou republiku?

Kromě těchto otázek ale vyvstává i mnoho dalších možností… Zvýší se zájem komerčních televizí o českou fotbalovou ligu? Jak zareaguje Českomoravský fotbalový svaz, který může mít v ruce silnou programovou alternativu pro tuzemské sportovní stanice? Zvedne cenu exkluzivních vysílacích práv Gambrinus ligy pro Českou televizi a nebo se bude snažit tuto soutěž umístit na další televize?

Tytéž práva, dvojnásobná cena

Minulý týden se v médiích objevila překvapivá informace. Neznámá rumunská společnost Important Media House koupila práva na vysílání anglické fotbalové Premier League ve čtyřech zemí střední Evropy za astronomickou sumu 42 milionů eur. Práva na vysílání Premier League až dosud držela agentura Sportfive, která je licencovala Nově a Primě v České republice, Slovenské televizi na Slovensku, a Eurosportu v Rumunsku a Maďarsku. Za balík práv na tři sezony zaplatila Sportfive přibližně 20 milionů eur.

Ukazuje se, že nově vzniklá společnost Important Media House patří pod provozovatele satelitní platformy Digi TV. Tato společnost nabídla za stejná vysílací práva více než dvojnásobnou cenu, a bude je tedy licencovat televizním stanicím výrazně dráž. Jakou taktiku může zvolit firma, která patří pod jednu z největších satelitních platforemv tomto teritoriu? Bude se snažit vydělat na prodeji těchto práv koncovým televizím a nebo si je nechá pro sebe, a uplatní je na některém z vlastních kanálů Digi TV?

Nova hodlá ještě vyjednávat o ceně

Největší problém z programového hlediska má Nova. Premier League totiž patří mezi top produkty jejího sportovního programu. Nova sport každý víkend vysílá několik přímých přenosů, a tato soutěž je zároveň výrazným tahákem pro předplatitele. Pokud by o tento produkt přišla, zaznamenala by citelný výpadek ve svém programu, který by musela vyplnit jiným produktem. Ředitel Novy sport Marek Kindernay nicméně serveru Digizone.cz potvrdil, že jednání s novým majitelem vysílacích práv budou pokračovat a jasno by mělo být na jaře. „O Premier League stále jednáme, cena práv ale šplhá do astronomických výšek. Uvidíme, jak to celé dopadne, každopádně jasno bude během jara,“ řekl Kindernay.

tv-premier-league1Premier League nemusí být na Nově sport a Primě Cool samozřejmostí, foto: Zimbio.com / Getty Images

Server SportsProMedia.com, který jako první zveřejnil informaci o štědrém kupci vysílacích práv pro střední Evropu, uvádí, že cena práv pro televizní stanice ve střední Evropě se výrazně zvýší – pro Maďarsko a Rumunsko až trojnásobně, pro Českou republiku a Slovensko možná ještě více. Otázkou tedy zůstává, jak nový majitel s těmito právy naloží. Je jasné, že nemůže jít pod nákupní cenu, jinak by obchod pro něj ztrácel logiku. Na druhé straně ani samy televize nemůžou výrazně překročit své plánované rozpočty pro tento produkt protože by musely omezit nabídku jiných soutěží ve svém programu. Kanál Nova sport nicméně hodlá do práv na Premier league investovat až polovinu svého ročního rozpočtu určeného pro akvizice. I to naznačuje jak cenné jsou přenosy této soutěže pro českého lídra trhu.

Absence Premier League vzbudí zájem o český fotbal

Pokud by se přenosy Premier League stáhly z Novy a Primy, může to paradoxně pomoci českému fotbalu. V této sezoně totiž vyprší exkluzivní smlouva České televize na vysílání fotbalové Gambrinus ligy, a pokud bude chtít Nova nahradit svým divákům výpadek fotbalových přenosů z Anglie, může sáhnout i po české lize, kterou vysílala exkluzivně přes 10 let. Podobné úvahy o možném návratu Gambrinus ligy na obrazovky komerčních televizí připouští i sám ředitel Novy sport Marek Kindernay. „Ta jednání jsou otevřená, nic není hotového. Nicméně připouštím, že jako jedna z alternativ by pro nás v případě, že o anglickou ligu přijdeme, přicházela do úvahy česká Gambrinus liga. Česká televize má každopádně na vysílání tuzemské ligy ještě rok opci, takže pokud by se měla Gambrinus liga stěhovat k nám, nebude to dřív než v roce 2011,“ řekl šéf Novy sport Hospodářským novinám.

PSALI JSME: Premier League možná zmizí z Novy i Primy

Případný souboj televizí může zvýšit cenu za práva na domácí soutěž. Podle informací listu chce fotbalový svaz za vysílací práva na jednu sezonu už teď přibližně 100 milionů korun. Česká televize momentálně platí necelou polovinu této sumy, nicméně o stomilionové částce se mluvilo už před několika lety, kdy Nova fotbalovou soutěž dobrovolně pustila. Podle neoficiálních informací byla důvodem právě vysoká cena. Česká televize pak získala práva výrazně levněji, ale nižší platby kompenzuje tím, že partnerům svazu poskytuje větší prostor na mediální prezentaci a vysílá i víc přenosů než měla kdysi Nova. Pokud by ale mělo dojít k razantnímu navýšení sumy za vysílací práva, bylo by to jak pro ČT tak pro Novu neakceptovatelné.

Podělí se Česká televize s Novou o Gambrinus ligu?

Českomoravský fotbalový svaz ale může i tak vytěžit z prodeje práv zajímavou částku, pokud se rozhodne práva licencovat pro obě televize. Podobný model fungoval již před několika lety, kdy se o práva dělily Nova s Primou. Nyní funguje podobný model v hokejové O2 Extralize, kterou vysílá Česká televize i Nova sport. Pokud by tedy žádná z televizí nechtěla zaplatit sto milionů korun za exkluzivní práva, může se tato suma rozdělit mezi několik subjektů. Pro Novu bude náhrada za Premier League více než žádoucí protože ji z programu vypadnou minimálně čtyři fotbalové přenosy týdně. Prima ztrátu výrazněji nepocítí – vysílá jen jeden přenos týdně na Primě Cool, ten ale průměrné sleduje až 100 tisíc diváků starších 15 let.

Zda by měla Nova sport zájem o Gambrinus ligu i v případě, že by se o práva dělila s Českou televizí, se nám nepodařilo zjistit. Nicméně ředitel kanálu Marek Kindernay v několika loňských rozhovorech uvedl, že všude tam, kde je to možné, se Nova sport snaží získat exkluzivitu. Produkty, které nevysílá exkluzivně, pak mají nižší programovou prioritu.

DALŠÍ INFORMACE: Nova uvažuje o návratu ke Gambrinus lize

tv-premier-league2Logo Premier League – www.premierleague.com

Nový fotbalový kanál pro diváky Digi TV? Není to utopie…

Nezodpovězenou otázkou zůstává, jak s Premier League ve střední Evropě naloží provozovatel platformy Digi TV. Pozorovatelé se shodují, že majitel práv může vytvořit úplně nový fotbalový kanál pro Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, zaměřený právě na zápasech anglické ligy. „Dokážu si představit, že přes satelit spustí vlastní sportovní kanál, jehož hlavním tahákem by pochopitelně byla právě anglická liga,“ řekl Hospodářským novinám Jaroslav Vacek, který se orientuje na obchod s vysílacími právy.

Vytvořit podobný program by paradoxně nevyžadovalo další výrazné investice. Digi TV již nyní provozuje několik vlastních sportovních kanálů pro rumunský trh. Má tedy potřebné technické i produkční zázemí. Stačilo by jeden z těchto programů přizpůsobit a zpřístupnit i na satelitních kartách českých, slovenských a maďarských diváků. U lokalizace jde pouze o vytvoření grafického obalu a zajištění místních komentátorů. Digi TV tak může rozjet svůj vlastní fotbalový kanál v řádu několika týdnů, pokud se do podobného projektu rozhodne jít. Tento program by pak mohl přilákat tisíce, možná až desítky tisíc nových předplatitelů pro tuto platformu. V takovém případě by i přemrštěná cena za vysílací práva Premier League byla dobrou investicí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .