Ondřej Neumann do zpravodajského kanálu České televize?

radiotv-archivČeská televize má zájem o šéfredaktora týdeníku Nedělní svět Ondřeje Neumanna. Ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal serveru RadioTV potvrdil, že televize vyjednává o Neumannově nástupu do právě se rodícího zpravodajského kanálu, pracovně označovaného jako ČT 24: „Jednali jsme spolu. Zatím ale nepadlo žádné rozhodnutí.“ Totéž říká i Ondřej Neumann, který ke konci února opustí vydavatelství Mediacop, kde působil od června 2000 nejprve jako šéfeditor a zástupce šéfredaktora časopisu Týden a od loňského roku vedl týdeník Nedělní svět.

Neumann: je to lákavá nabídka

„Je to lákavá nabídka, být u vzniku prvního zpravodajského kanálu v České republice,“ říká Neumann, který má podle svých slov ještě nějaké další pracovní nabídky, jež ale nechtěl specifikovat. Potvrdil, že o nástupu na Kavčí hory zatím není rozhodnuto a ani nechtěl přiblížit, o jakou funkci se zde uchází: „Zatím jsme ve fázi, kdy se o tom bavíme, takže bych to neupřesňoval.“ Šámal, který má ze své pozice projekt zpravodajského kanálu v ČT na starosti, se s Neumannem zná z redakce Týdne, kde krátce působil na pozici šéfreportéra (po odchodu z ČT v roce 2000 a předtím, než přijal nabídku na místo šéfredaktora slovenské zpravodajské televize TA3). Neumann byl tehdy jako zástupce šéfredaktora Šámalovým nejbližším nadřízeným.
ČT by chtěla zpravodajský kanál spustit ještě letos na jaře. V kuloárech na Kavčích horách se hovoří o dubnu, oficiálně se ale spíš zmiňoval květen nebo červen. Podle Šámala nebylo přesný termín zatím stanoven: „Bude to někdy ve druhém nebo třetím kvartálu letošního roku.“ Totéž vedení televize sdělilo i na středečním zasedání Rady ČT. Radní si nechali předložit právní analýzy, zda si ČT může na základě zákona dovolit spustit vysílání dalšího kanálu. Kromě původní analýzy právního zástupce ČT Martina Elgera jde o posudky od dvou nezávislých právních kanceláří Aleše Pejchala a Heleny Chaloupkové. Všechny analýzy (od Chaloupkové zatím nedorazila) jednoznačně připouští možnost vzniku dalšího kanálu ČT. Podle Pejchala jej televize může spustit i bez toho, aniž by žádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o licenci, neboť vysílá ze zákona. Elger doporučoval věc konzultovat s vysílací radou.

ČT zatím neoslovila kabelové společnosti

Ačkoli by zpravodajský kanál ČT měl vysílat zcela volně, zpočátku se dostane pouze do domácností s kabelovou přípojkou a satelitním přijímačem. Důvodem je spor o programové obsazení digitálního multiplexu A provozovaného Českými radiokomunikacemi, který Rada pro rozhlasové a televizní vysílání původně vyčlenila veřejnoprávním médiím – kromě ČT také Českému rozhlasu. Po kritice od parlamentní mediální komise ale předseda Rady Petr Pospíchal prohlásil, že o obsazení multiplexu A radní rozhodnou později; vyloučil, že by jej dopředu vyčlenili pro čtyři programy České televize a šest okruhů Českého rozhlasu. „Rozhodování o obsazení sítě A si necháváme na později – buď vypíšeme licenční řízení nebo ji přidělíme formou rozšíření souboru technických parametrů veřejnoprávním médiím,“ uvedl Pospíchal.
Česká televize však zatím nezahájila jednání s kabelovými a satelitními společnostmi, které by měly nový zpravodajský kanál šířit. „Víme o zájmu šířit tento kanál prostřednictvím kabelových rozvodů a satelitu, ale zatím jsme nebyli nikým oficiálně osloveni,“ sdělil RadioTV mluvčí největší české kabelové společnosti UPC František Malina. Firma podle něj vznik zpravodajského kanálu vítá a nebude jeho zařazení do kabelů podmiňovat souhlasem ČT s šířením jejích stávajících dvou programů v placené satelitní službě UPC Direct: „Nic předem nepodmiňujeme. Náš zájem o zařazení programů ČT do služby UPC Direct trvá už několik let, snažíme se vyvolat jednání. Někteří naši klienti špatně přijímají program ČT2 pozemní cestou, a i když jde třeba jen o dvě až tři procenta abonentů, kteří zároveň platí koncesionářské poplatky, je jich docela dost.“

Česká televize si v uplynulém týdnu nechala u Úřadu průmyslového vlastnictví registrovat pětici ochranných známek k názvu zpravodajského kanálu. Kromě již zmedializovaného názvu ČT 24 jde také o ČTN, ČTN 24, ČT News a ČT Zpravodajství. Znamená to tedy, že o názvu pro veřejnoprávní zpravodajský kanál ještě není rozhodnuto? Podle Zdeňka Šámala nikoli: „Nový kanál ponese název ČT 24. Popotahování kvůli číslovce 24 se nebojíme.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .