Nova: Bude kompromisem ředitelka Šmuclerová?

radiotv22Role Rady pro RTV ve sporu o odvolání Vladimíra Železného z funkcí generálního ředitele a jednatele CET 21 není dosud jasná. Podle mediálního zákona, který platí od loňského července, totiž takové změny nepodléhají jejímu schvalování.Role Rady pro rozhlasové a televizní vysílání ve sporu o odvolání Vladimíra Železného z funkcí generálního ředitele a jednatele CET 21 není dosud jasná. Podle mediálního zákona, který platí od loňského července, totiž takové změny nepodléhají jejímu schvalování.

Prakticky v žádnému závěru nedospěla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání po čtvrtečním dva a půlhodinovém jednání o aktuální situaci ve vedení televize Nova. Právník Aleš Rozehnal nadále trvá na tom, že v pátek 14. června odvolal jménem vlastníků 52 procent licencované společnosti CET 21 z funkce generálního ředitele TV Nova Vladimíra Železného, kterého zároveň zbavil také jednatelství v CET 21. Železný tvrdí, že po právní stránce není odvolání čisté, protože proběhlo mimo valnou hromadu a ostatní podílníci CET 21 se k němu mohli vyjádřit až poté, co Rozehnal oznámil, že k odvolání došlo. Kromě Rozehnala a Železného před Radu předstoupili také programová ředitelka Novy a třetí jednatelka CET 21 Libuše Šmuclerová a spolumajitel CETu Peter Kršák.

„Byli jsme jak panem doktorem Železným, tak paní doktorkou Šmuclerovou i panem doktorem Rozehnalem ujištěni, že se hledá nějaké řešení, že jednají a že dohoda by mohla být nastolena v řádu několika dní,“ komentoval jednání místopředseda Rady Petr Štěpánek. Radní si od obou stran vyžádali doplňující informace a další dokumenty, kterými se budou zabývat na svém dalším zasedání příští týden v úterý. Zcela jasno ve věci ale nemají, což demonstroval sám předseda Martin Muchka. „V tuto chvíli nekomentuji, v tuto chvíli Rada prostě nerozhodla o žádných změnách,“ odpověděl na dotaz redaktorky České televize Veroniky Sedláčkové, zda Železný zůstává jednatelem CET 21. Naopak Štěpánek je o Železného pozici v CET 21 přesvědčen.

Hledáme ředitele. Zn: TV Nova

„Jestliže jsem v pátek měl nějaké pochybnosti, tak po dnešku ty pochybnosti jsou ještě větší,“ komentoval Štěpánek snahy Rozehnala odstavit Železného od televize Nova. Rozehnal naopak míní, že vše spěje ke vzájemné dohodě. Co bude jejím důsledkem, však říci nechtěl. „Doufám, že soudům bude zabráněno a že skutečně to dospěje ke smírnému řešení,“ řekl pouze. Kromě jednání na Radě se Rozehnal ve čtvrtek zúčastnil také schůzky s Romanem Šmuclerem, který v pondělí nahradil v představenstvu firmy Edikon Rozehnalova kolegu z jeho právní kanceláře Ondřeje Kuchaře. Edikon ovládá z 50 procent Rozehnal a z dalších 50 procent Šmuclerová. Na schůzce mělo dojít k dohodě o dalším postupu při řešení vnitřní krize CET 21, v němž Edikon vlastní největší podíl (24,51 procenta).

V několika celostátních denících vyšel ve čtvrtek předem avizovaný inzerát, kterým Rozehnal společně s novým jednatelem CET 21 Jaroslavem Buriánkem vypsal výběrové řízení na nového ředitele TV Nova. Sama Nova přišla ještě ve středu se „šokující“ informací, podle které má Buriánek figurovat v seznamech agentů StB, což ho podle „právních expertů“ předem vyřazuje z možnosti stát se jednatelem společnosti, která vlastní licenci pro televizní vysílání. Rozehnal tvrdí, že se Buriánek kvůli údajné spolupráci s StB soudí, nicméně tvrzení Novy je poněkud zjednodušené. Licenční podmínka číslo 19 totiž praví: „Do řídících funkcí v televizní stanici a do funkcí pracovníků odpovědných za vytváření programu bude přijímat pouze pracovníky s negativním lustračním osvědčením.“

Když dojdou argumenty, přichází StB

Buriánek byl jmenován jednatelem CET 21, tedy ne do řídící funkce televize Nova, a na její program vliv patrně také nemá, protože ten pro Novu zajišťuje úplně jiná společnost –Šmejcova Česká produkční 2000. Navíc jako jediný jednatel nezmůže nic, protože CET mohou zastupovat minimálně dva její jednatelé najednou. Nově tedy nehrozí odnětí licence, jak upozornil Železný v tiskové zprávě, kterou ve středu rozeslala agentura Cepra médiím (a kterou tentýž den z televizí přebrala pouze TV Nova), ani to, že by jí začal ovlivňovat bývalý agent StB. Ostatně, téma „agentství“ StB je u Železného a Cepry poměrně oblíbené, a použila jej i proti mediálnímu zástupci CME Michalu Donathovi. Ten se sice k někdejší spolupráci s StB přiznal, ale označil ji za vynucenou vzhledem ke svému dřívějšímu povolání tlumočníka.

Klíčová úloha ve sporu Rozehnala se Železným patrně připadne Libuši Šmuclerové, která zastává druhý nejvyšší post na Nově a v době nepřítomnosti Železného dokonce televizi několikrát přímo vedla. Její role není zdaleka tak jednostranná, jak by se dalo tušit z pátečního emotivního proslovu před zaměstnanci Novy, ve kterém se přiklonila na stranu Železného. Deník Právo, který obvykle straní vedení Novy, totiž již v pondělí přinesl zprávu, že programová ředitelka Novy zůstává neutrální a naslouchá argumentům obou stran. Nezanedbatelný bude také hlas šéfa MEF Holdingu a České produkční Jiřího Šmejce, který se při pátečním chvatném návratu z cesty na dovolenou nechal slyšet, že tomu, kdo mu ji zničil, to nikdy nedaruje.

Rozehnal předem počítal se Šmuclerovou

Rozehnal tajně počítal s tím, že po sesazení Železného jmenuje do funkce generální ředitelky TV Nova právě Šmuclerovou. Její reakce na události minulého týdne jej ale natolik překvapily, že se musel uchýlit k jinému řešení – výběrovému řízení. To však není v žádném případě transparentní, neboť bude probíhat neveřejně a za nejasných podmínek, ze kterých je jasné pouze to, že se klade důraz na vzdělání, profesní předpoklady a uvažovaný způsob řízení TV Nova. Zároveň to nevylučuje možnost, že by se takového řízení z čistě formálních důvodů zúčastnila i Šmuclerová, která by pochopitelně zvítězila. Otázka zní, jak by společníci naložili se Železným, respektive kam by jej „uklidili“.

„Dnešní jednání Rady nic nemění na faktu, že doktor Železný je jednatelem společnosti CET 21 a generálním ředitelem televize Nova,“ míní mluvčí Novy Martin Chalupský. Má pravdu – dokud se soudní cestou nebo mimosoudní dohodou mezi sebou Rozehnal se Šmuclerovou a Šmejcem nedohodnou, Železný zůstává ředitelem. Jeho pozice je ale mimořádně slabá a závisí právě na těchto třech lidech. Je otázka, nakolik je pro ně Železný, který dosud nesplatil CME miliardu korun uznanou začátkem loňského roku mezinárodní arbitráží v Amsterodamu, a vláčený soudy kvůli dalším sporům s bývalými investory, perspektivní, či nikoli.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .