Výpadek TA3 kvůli rozhovoru s Lexou?

radiotv222Úterní rozhovor TA3 s bývalým šéfem Slovenské informační služby Ivanem Lexou přerušil výpadek obrazu, který trval po celou dobu interview. Šéfredaktor Zdeněk Šámal si tuto shodu náhod nedokáže vysvětlit.

Diváci slovenské zpravodajské televize TA3, kteří chtěli v úterý večer sledovat živý rozhovor s bývalým ředitelem Slovenské informační služby Ivanem Lexou, měli smůlu. Tedy alespoň v Bratislavě, kde signál TA3 vypadnul těsně před začátkem interview a naskočil až po jeho konci. Ostaní televize podobný problém nezaznamenaly. „Po pravdě řečeno, otázku, co se vlastně stalo, si klademe také,“ řekl deníku Pravda šéfredaktor TA3 Zdeněk Šámal. „Je to sakramentsky zvláštní náhoda, že právě minutu před televizně i divácky tak exponovaným pořadem signál vypadne a naskočí až po něm. Děsím se, co to mohlo způsobit.“

Určité vysvětlení nabízí technický manažer TA3 Alexander Kováč, podle něhož se výpadek týkal pouze bratislavských kabelových rozvodů. V úterý večer, kdy TA3 navštívil Ivan Lexa, se nad Bratislavou prohnala neobvykle silná bouře, která nejvíce zuřila nad budovou Slovenské televize v Mlynské dolině. Odtud TA3 prostřednictvím firmy Telenor šíří svůj signál do kabelových rozvodů ve slovenské metropoli. (terestricky TA3 nevysílá). „Údajně to bylo jen v Bratislavě. Řekli nám, že byla strašná bouřka nad STV, přes kterou vysíláme. Na Kamzíku (bratislavský televizní vysílač, pozn. RadioTV) signál byl, ale do STV se už nedostal,“ řekl Pravdě Kováč.

Diváci nakonec o rozhovor s Lexou nepřišli. TA3 jej zopakovala půl hodiny po výpadku a poté ještě druhý den dopoledne. Podle Šámala se ale nadále zabývá otázkou, zda šlo skutečně o shodu náhod. „Volali mi lidé, proč nevysíláme, a já jsem jim nedokázal odpovědět. Navíc, pokud byl jeden výpadek, může jich přijít i více.“ Za Lexova vedení se slovenská tajná služba podílela na odvlečení syna tehdejšího prezidenta Michala Kováče do Rakouska, a vyvíjela nátlak na opoziční novináře. Po pádu poslední Mečiarovy vlády Lexa čelil policejnímu vyšetřování, před kterým v roce 1999 uprchnul do Jihoafrické republiky. Tam byl letos v létě zadržen a z důvodu ilegálního pobytu deportován zpět na Slovensko.

Lexa v rozhovoru pro TA3 řekl, že ze Slovenska neutekl, ale odcestoval ze zdravotních důvodů. K odjezdu ze země podle svých slov využil normální hraniční přechod. Obnovení svého trestního stíhání Lexa neuznává, neboť se na ně vztahuje amnestie z roku 1998, kterou mu v době zastupování prezidenta udělil tehdejší premiér a předseda HZDS Vladimír Mečiar. Od roku 1998 je Lexa poslancem slovenského parlamentu, a do konce příštího týdne, kdy se na Slovensku uskuteční řádné parlamentní volby, by tedy měl požívat poslanecké imunity. Té ho ale parlament už jednou zbavil. Slovenská policie nyní Lexu vyšetřuje na svobodě.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .