Ve Venezuele jsou Simpsonovi na indexu

radiotv-archiv21Slavný americký seriál Simpsonovi byl stažen z dopoledního vysílání venezuelské televizní stanice Televen TV. Tento seriál na této stanici vysílali každý den dopoledne, ale dle Národní komise pro telekomunikace obsah Simpsonových nebyl vhodný pro děti.

S informací o stažení celosvětově oblíbeného seriálu Simpsonovi z venezuelských obrazovek dnes přišla agentura AP. Mluvčí dotyčné televizní stanice Televen TV Elba Guillenová včera uvedla, že seriál vysílaný každý den dopoledne musel být z programu odstraněn, jelikož Národní komise pro telekomunikace dostala mnoho stížností od diváků. „Museli jsme ho stáhnout. Prohlásili, že to není seriál vhodný k vysílání v dopolední době, protože není vhodný pro děti,“ uvedla Guillenová. Telekomunikační úřad, jenž seriál zakázal se konkrétně nevyjádřil, které části seriálu, popřípadě jaké epizody byly předmětem stížností. Jen uvedl, že sytě žlutí obyvatelé města Springfield porušuje pravidla zakazující „vysílání sdělení, které by mohlo protiřečit celkovému vzdělávání chlapců, dívek a dospívajících“.
Celkem zajímavá je informace o náhradním seriálu. Místo nevzhledné, kreslené a přesto tak realistické postavy Homera Simpsona teď budou moci venezuelští diváci dopoledne sledovat mladá, svěží, pružná a opálená těla pobíhajících krásek a plavčíků ze seriálu Pobřežní hlídka Havaj. Rodiště telenovel, tak odolalo náporům nepříjemné pravdy, ironie a nadsázky a dalo opět přednost krásným příběhům s krásnými lidmi.

Simpsonovi jsou nejdelší
Homer, Marge, Bart, Liza a Magie se v televizi poprvé objevili 19. dubna 1987 na stanici Fox v rámci pořadu Show Tracy Ullmanové. Tehdy se ale jednalo o krátké skeče, jenž doplňovaly hlavní program celé show. Výtvarná podoba postaviček se od té dnešní výrazně odlišovala. Dnes známý, dvacetiminutový formát seriálu se na televizních obrazovkách poprvé objevil 18. prosince 1989. Epizoda nesla název Vánoce u Simpsonových (Simpsons Roasting on an Open Fire).
V roce 1997 se Simpsonovi stali nejdelším animovaným seriálem vysílaným v televizi v hlavním vysílacím čase a pokořili tak pravěké Flinstoneovi, kteří si tento rekord drželi od šedesátých let. V roce 2005 se pak stali nejdéle vysílaným televizním seriálem všech dob. V současnosti běží v USA již 19. série, což představuje přibližně 400 vyrobených dílů. Výrazným prvkem, díky němuž je tento seriál tak dlouho populární, je jeho nadčasovost – některé postavy sice občas zmizí nebo umřou (saxofonista Murphy Krvavá Dáseň, Maude Flandersová), ale jinak obyvatelé Springfieldu nestárnou.

Vznikli za 15 minut
Matt Groening, jenž je duchovním otcem celého seriálu, celou rodinku Simpsonových načrtl během čtvrt hodiny při čekání na známého producenta Jamese L. Brookse, jehož Gracie Films protlačila Simpsonovi na stanici Fox.
Vedoucím animátorem je David Silverman (spolurežíroval Příšerky, s. r. o.), jedním z hlavních scénáristů je Al Jean a celou výrobu (natáčení jednoho dílu se pohybuje v řádech měsíců) většinou řídí Mike Scully.

Kdo neúčinkoval v Simpsonech, není slavný
Tato věta nejspíš koluje mezi hvězdami showbyznysu. Hostování různých celebrit se opravdu stalo nejvýraznější poznávací značkou celého seriálu. Jejich seznam by zabral mnoho místa – U2, The Smashing Pumpkins, R. E. M., Green Day (Jejich koncertem začínal film Simpsonovi ve filmu), Alec Baldwin, Susan Sarandon, Elizabeth Taylor (2x) a různí dalších.
Dalším výrazným rysem seriálu jsou citace z klasických filmů. Nejčastěji jím je Wellesův Občan Kane a zhusta se objevují i narážky na Vesmírnou odyseu, Osvícení a Mechanický pomeranč (vše režíroval Stanley Kubrick)
Celý seriál je postaven na humoru a to nezřídka velmi ostrém a nevybíravém. Tvůrci se nezastavují před nikým a ničím – dá se říct, že nic jim není svaté, dokonce ani mateřská stanice Fox a její majitel Rupert Murdoch.
I přes svou nadsázku a nevybíravou ironii obsahují Simpsonovi mnoho reálných prvků. V USA byli dokonce několikrát oceněni jako televizní produkt, jenž nejrealističtěji ukazuje současnost Spojených států. Autoři seriálu se v příbězích často dotýkají ožehavých témat a společenských fenoménů, např. církve, činů vládních představitelů, konzumního stylu života, globálního oteplování, morální zkaženosti lidí, postoje společnosti k různým skupinám obyvatel jako jsou homosexuálové, staří lidé a příslušníci určitých ras a národů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .