Televizní hazard expanduje do světa

radiotv-archiv23Stanice 9Live, která je obviňována z nekalých praktik a podvodů při soutěžích, se snaží prosadit v zahraničí. Dobývá evropské, latinskoamerické i arabské trhy. Televizi se stále daří. A jak dokládá expanze do dalších zemí světa, úspěch stále nekončí. V mnichovské televizní čtvrti Unterföhring se tak točí soutěže v němčině, angličtině, španělštině, turečtině, arabštině a dalších jazycích a přes satelit putují do celého světa.

Německá výherní televize 9Live expanduje do světa. Kromě toho, že 9Live vysílá v Německu vlastní televizní kanál, který celý den přináší telefonické soutěže, vyrábí soutěžní pořady i pro Sat.1, Pro7 a kabel eins, které patří do stejného koncernu. Na zakázku tyto formáty dodává případně vysílá celý program i do jiných zemí. S produkcí 9Live se tak můžou setkat i diváci ve Velké Británii, arabských zemích, Kolumbii, Dánsku a Švédsku. Právě v posledních třech jmenovaných chce být aktivnější. Pro Kolumbii se přímo v mnichovském Unterföhringu (čtvrť, kde sídlí řada televizních studií) vyrábí soutěž Ganamanía. V Maďarsku běží od února na stanici TV2 pořad Kvízió. Go Morn Quiz a Lykketimen jsou dánské formáty. Pro švédský trh se produkuje fullPOTT.  Producentem těchto pořadů je společnost 9Live International.

Stanice 9Live vysílá například i v turečtině pro turecké obyvatelstvo žijící v evropských zemích. Do Chorvatska dodává denně dvě hodiny call-in vysílání pro stanici RTL Televizija. Pro filmový kanál kabel eins vysílá v Německu speciální Fimquiz.

Stanice existuje v Německu od 1. září 2001. Obchodně jde o velice úspěšný projekt. Televize vydělává především na poplatcích za telefonní hovory do soutěží a pak ještě na reklamě. Za své praktiky byla mnohokrát kritizována. Videa, která mají dokazovat podvodné či alespoň neetické jednání této stanice, jsou ke stažení na Youtube. Reportáže o tricích, které stanice používá se už objevily v řadě periodik i například ve vysílání veřejnoprávní ARD. Televize musela čelit také několika žalobám.

Televizi 9Live se snažila napodobit například stanice 1-2-play.tv. Ta začala vysílat 13. října 2006. Už 15. ledna 2007 ale svůj provoz ukončila. Tato televize také vysílala z Unterföhringu. Jejím sesterským kanálem je aukční program 1-2-3.tv (viz jiný článek).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .