Seriály: Dr. House je inspirován Holmesem

Na obrazovce televize Nova se objevil teprve nedávno. Jde o seriál, který diváky seznamuje s málo častými chorobami a nemocemi. Často se jedná o poruchy nebo nemoci, jejichž název leckterý laik ani nikdy neslyšel. Jakým originálním způsobem si lékař, jehož tvůrce se inspiroval u Sherlocka Holmese, poradí s léčbou, ukazuje divákům v USA, kde je seriál vysílán v premiéře, už více než dva roky.

Lékař, který předepíše muži v obleku Santa Klause na střevní problémy cigarety, a tomu, který trvá na tom, že musí dostat Viagru, napíše recept na sladké bonbóny atd. To je Dr. House ze stejnojmenného seriálu, který sklízí úspěchy v USA i v Německu a v současnosti jej poznávají diváci TV Nova (každou středu po desáté) a slovenské STV1 (každé pondělí v osm).


 


Doktor Gregory House má podle svého tvůrce Davida Shora připomínat detektiva Sherlocka Holmese. Společné je jim především to, že oba řeší problémy originálním způsobem. Navíc jsou oba drogově závislí, Holmes na kokainu a morfiu, House na Vicodinu, což je lék odvozený od opia. Podobná jsou i jména nejbližších spolupracovníků. Tím čím je pro Holmese Dr. John Watson je pro House Dr. James Wilson. Oba mají monogram JW. A příjmení Holmes začíná stejně jako House na H. Navíc číslo domu či apartmánu House a Holmese je taky stejné 221b. Oba hrají na hudební nástroj, House na piano a kytaru a Holmes na housle. Náznaků, které mají dokazovat inspiraci u Sherlocka Holmese, je ale mnohem víc.


 


Seriál začíná tzv. studeným začátkem (cold open). V něm se diváci seznámí s pacientem, o kterém daný díl bude. Navíc právě v tomto začátku, který běží ještě před úvodními titulky, vidí diváci první příznaky nemoci, kterou daný pacient trpí. Dr. House, který se coby špičkový diagnostik specializuje na neobvyklé nemoci, daného pacienta vyšetřuje a léčí. Vyšetření provádí společně se svým týmem mediků, kteří pro něj provádějí dílčí testy, protože House až na výjimky nechce přijít do osobního styku s pacientem.


 


Tím, že jde o zvláštní nemoci, připomíná Dr. House seriál Medical Investigation. Ten se vysílal od 9. září 2004. V USA nebyl příliš oblíben a tak skončil už po dvaceti epizodách. Naproti tomu v Německu si oblibu u diváků získal. Děj se odehrával ve stejném prostředí jako další seriál Third Watch, takže byl natočen i jeden cross-over těchto seriálů – díl, ve kterém se děje protnuly.


 


Dr. House se poprvé vysílal 16. listopadu 2004 na FOX Network. Zároveň běží na kanadském kanále Global. Jeden díl trvá zhruba 45 minut a doposud jich bylo natočeno 53. V každém z nich Dr. House léčí pacienta s jinou nemocí. Poté, co se začne jeho stav lepšit, udeří nemoc znovu.  První díl je o cysterkóze, druhý o subakutní sklerotizující panencefalitidě jako komplikaci při spalničkách, pátý díl pojednává o alergii na měď, desátý o vzteklině, třináctý o lepře, dvacátý čtvrtý o trombech v mozku, třicátý druhý o mozkové malárii atd.


 


Kromě těchto vybraných případů, ale musí Dr. House léčit i běžná onemocnění, protože ho k tomu nutí jeho nadřízená. To se ale doktorovi nelíbí, a tak se svým povinnostem praktického lékaře snaží všemožně vyhnout. Například tím, že se postaví před plnou čekárnu a všem sdělí, že je pravděpodobně jediným lékařem, který v této nemocnici pracuje nedobrovolně. Často své pacienty nechá sedět a zatím si hraje hry na Nintendu. K pacientům se vůbec chová bez respektu a cynicky neboť podle něj každý lže. Tímto tématem se zabývá i další seriál z lékařského prostředí Scrubs.


 


V USA patří Dr. House mezi nejsledovanější seriály. Finále druhé řady sledovalo 25 a půl milionu diváků. Průměrně si druhou řadu nenechalo ujít 17 milionů diváků, což je lepší výsledek než u první řady, na kterou se dívalo jen 13 milionů lidí. K úspěchu nejspíš pomáhá i dobrý vysílací čas, úterý v devět večer hned po americké obdobě Superstar American Idol. Na ten se dívá 30 milionů příznivců.


 


Za zmínku ještě stojí soundtrack k tomuto seriálu. V americkém originálu se u první řady při úvodních titulcích ozývala píseň Teardrop z alba Mezzanine z roku 1998 od skupiny Massive Attack. Protože ale pro řadu zemí především evropských nedala skupina práva na televizní vysílání této písně, byl pro zahraniční trhy natočen nový song s názvem House. Na rozdíl od Teardrop nemá House žádná slova. Pro druhou řadu už byla natočena zcela nová úvodní melodie, která je jednotná pro americkou i vývozní verzi.


 


Ve většině zemí běží seriál pod názvem Dr. House případně House. Ve Slovinsku (vysílá Pop TV) se jmenuje Zdravnikova vesta a v Itálii Dr. House – Medical Division. Dr. House už léčí pacienty nejen v USA, Kanadě, Německu a ČR, ale také v Austrálii, Argentině, Chorvatsku, Dánsku, Estonsku, Francii, Finsku, Izraeli, Mexiku, Panamě, Saudské Arábii, Slovensku, Španělsku, Velké Británii, Venezuele a dalších státech.


 


Při řadě operativních zákroků nebo ukázkách projevů chorob se používají buďto počítačové modely nebo latexové modely, díky kterým je možné ukázat detaily v plné šíří přes celou obrazovku podobně jako v seriálu CSI.


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .