Seriály: Alf měl i vlastní talk-show

Alf je mimozemšťan, tvrdili tvůrci tohoto seriálu. Aby nikdo neprokoukl, jak je postava chlupatého návštěvníka z jiné civilizace ovládaná, netočilo se před publikem. Veškerý smích se musel později přimíchat z konzerv. Alf je inspirován úspěšným filmem E.T. mimozešťan z roku 1997, kterého i paroduje. Alf rád telefonuje, ostatně nepřipomíná to: „E.T. volat domů.“

Alien Life Form – Mimozemská forma života. Toto slovní spojení dalo jméno známé postavičce Alf.  Alf (vlastním jménem Gordon Shumway z planety Melmac, narozený 28. října 1756) je mimozemšťan, který ztroskotal do garáže americké rodinky Tannerových. Ta se ho snaží všemožně ukrýt před světem. Doplácí ale trochu na to, že Alf rád telefonuje a také objednává různé zboží. Poprvé se Alf veřejnosti ukázal 22. září 1986. Na obrazovce NBC vydržel celkem čtyři sezóny a po 102 dílech skončil 24. března 1990. Například v Německu se vysílalo jen 100 dílů. Poslední dvě části byly totiž vlastně jiným pořadem a to Tonight Show Johnnyho Carsonse, který ji tehdy uváděl, a jejich moderování se ujal pro tyto dva díly právě Alf. Německá ZDF zdůvodnila absenci těchto dvou epizod tím, že její diváci Tonight Show stejně neznají.


Tvůrcem postavičky Alfa a také producentem seriálu je Paul Fusco a Tom Patchett. V původním americkém znění propůjčil hlas Alfovi právě Fusco. Ten dělal také tajnosti okolo Alfa a během natáčení odmítal připustit, že by Alf byl cokoliv jiného než mimozemšťan. Teprve až po skončení seriálu sdělil pár detailů. Aby se ten, kdo figurku Alfa vodil, mohl pohybovat, byl v podlaze instalován tucet padacích dveří, kterými loutkoherec tohoto poněkud přerostlého maňáska vedl. Padací dveře se ale musely často přestavovat, kolikrát i během jedné jediné scény. Aby se předešlo opotřebování Alfa, zkoušeli herci s jeho starší a už omlácenou verzí, kterou přezdívali Ralph.


Tina Fey přiznala v jednom interwiev v Late Night with Conan O´Brien,  že pro ní bylo velkým problémem přemluvit štáb seriálu Alf, aby se tato postavička objevila  v show k 75. výročí NBC. Podařilo se jí to, ale musela slíbit, že nikdo z diváků neuvidí loutkoherce, kteří postavičku vedou. Tento zákaz se týkal i diváků v sále. Hned po svém čísle odvezl Alfa výtah, následně byl naložen do krabice a odvezen pryč mimo budovu.


Každý díl Alfa je v originále pojmenován podle jedné písničky. V roce 1987 zremixoval holandský producent Ben Liebrand jednu ze skladeb z Alfa. Píseň Stuck On Earth zabodovala i v hitparádách. V Německu sklízel úspěch dabér Alfa Tommi Piper, který nazpíval několik písniček o Alfovi.


Stejně jako řada jiných seriálů i Alf měl několik svých odvozenin. Úspěšný animovaný spin-off se sice jmenoval AKA Alf on Melmac, ale jméno Alf tu nezaznělo. To, jak už bylo popsáno výše, znamená Alien Life Form – Mimozemská forma života. Toto jméno tedy dostal populární mimozemšťan až po svém příletu na zem. Animovaný seriál AKA Alf on Melmac se ale odehrává ještě před jeho příchodem na zem na domovské planetě Melmac. Tento seriál běžel od 26. září 1987. Celkem vznikly dvě řady, které mají dohromady 26 dílů.


Na nejasné zakončení čtvrté řady seriálu navázal v roce 1996 televizní film Project: Alf. Na konci čtvrté řady má Alfa vyzvednout kosmická loď. Při tom ho ale dopadnou americké úřady a mimozemšťan skončí v tajné laboratoři, kde je pod kontrolou vojáků. Pravděpodobně tu měla pokračovat pátá řada. Tu se ale NBC rozhodlo netočit. Ve filmu už ale nevystupuje rodina Tannerových. Právě to se nelíbilo řadě kritiků. Ačkoliv se jednalo o televizní film, v Německu běžel i v kinech.


Pak se Alf opět uložil ke spánku a oživili ho opět až v roce 2002. Jeden poskytovatel telefonních služeb ho využil ve svých spotech. Kreativci tady zužitkovali Alfovu zálibu v telefonování. V roce 2004 měl vlastní talk show.


Vlastní seriál se vysílal v řadě zemí světa. V Argentině, Finsku, Izraeli, Rakousku, Francii, Japonsku, Turecku nebo Venezuele. Zajímavé je, že první DVD vyšlo 1.listopadu 2001 nikoliv v USA ale v Kanadě. Ve Spojených státech začal seriál Alf vycházet na DVD teprve 10. srpna 2004. Kanadské vydání obsahovalo jen první tři díly, americké celou první řadu. Jednalo se ale o verzi vysílanou v různých lokálních televizích, nikoliv o originály NBC. Všechny čtyři řady vyšly 5. září 2006.


Alf se objevil i jako počítačová hra pro počítač Commodore 64 a na konzoli Sega. Součástí merchandisingu byl i kalendář na rok 1988 s planetárními prázdninami na planetě Melmac. Animovaný Alf se objevil i na videu Cartoon All-Stars to the Rescue, které sloužilo jako protidrogová prevence. Objevily se v něm skoro všechny oblíbené animované postavičky, které se vysílají v sobotních ranních blocích. Postavička Alfa hrála i v dalších seriálech včetně Simpsonových.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .