Panevropská zpravodajská televize EuroNews

Už čtrnáct let informuje Evropany stanice EuroNews, která se snaží být na modrém kontinentě obdobou CNN. Nejedná se ale o zcela nezávislou televizi. Smlouva s Evropskou komisí ji svazuje s EU. Podle některých kritiků je to taková smlouva o neútočení. EuroNews vysílá z francouzského Lyonu, na vysílání se ale podílí i Česká televize.

EuroNews vysílá v sedmi jazycích. V angličtině, francouzštině, němčině, italštině, portugalštině, ruštině a španělštině. V těchto sedmi jazycích jsou i internetové stránky stanice. Počítá se s tím, že jazyků bude víc. Rumunská televize TVR  vysílá navíc okno v rumunštině. Signál programu EuroNews se šíří terestricky, kabelem, satelitem i livestreamem přes internet. V řadě zemí se program šíří prostřednictvím místních stanic. Tak je tomu například v případě České televize.


Úkolem této stanice je přinášet vyvážené zpravodajství o politických, náboženských nebo národních tématech. Názory moderátorů tu nedostávají prostor. Moderátoři tady nejsou vůbec vidět. Divák pouze slyší komentář. Protože i ten může být zabarven podle názoru autora reportáže, používají se tady i materiály bez komentáře. Názorovou neutralitu má zajistit i to, že se jedná o mezinárodní televizi, která by neměla být zatížena pohledem z určitého státu. Na vysílání ale přispívá pěti miliony euro Evropská komise. EuroNews tak dostává peníze na vysílání reportáží o Evropské unii. Sklízí ale kritiku za to, že EU vykresluje v příliš pozitivním světle.


Panevropská zpravodajská televize vysílá od 1. ledna 1993. Jejím sídlem je francouzský Lyon. Díky přístupu k příspěvkům, které si vyměňují veřejnoprávní televize v rámci Eurovize a přístupu k agenturním materiálům z celého světa, nabízí televize široký záběr pokrytých témat. Velké množství zdrojů umožňuje redaktorům analyzovat a porovnávat různé názory.


EuroNews se orientuje na diváky s vyššími příjmy, kteří nemají moc času a tak jim nabízí každou půlhodinu zprávy. Jakmile se objeví důležitá událost, program se přeruší a informace jde hned do vysílání. V časech, kdy je nevětší sledovanost, se vysílají hlavně zprávy. Magazíny o životním stylu a další pořady jsou vysílány mimo prime-time. Buďto pozdě v noci nebo o víkendu.


Televize vysílá do celého světa. Přijímat ji může 187 milionů domácností ve 119 zemích světa. Kromě klasických cest (sat, kabel, anténa, web) je EuroNews k dispozici i v mobilních telefonech. V Belgii hned  ve třech sítích, dále pak v Rakousku (dvě sítě), Španělsku, Německu, Portugalsku (tři sítě), Estonsku, Litvě, Itálii, Francii (tři sítě), Švýcarsku a Řecku. V technologiích se snaží být EuroNews vpřed. A tak možnost sledovat vysílání na mobilu, PDA nebo počítači (stream či podcast) nabízela mezi prvními.


Smlouva EuroNews s Evropskou komisí zavazuje televizi k vysílání příspěvků o EU v členských zemích, kandidátských zemích a v některých třetích zemích. Právě za to dostává EuroNews oněch zmiňovaných pět milionů Euro. Televize byla vybrána ve výběrovém řízení. Tuto službu bude pro Evropskou komisi zajišťovat do roku 2010. Pak vyprší pětiletá smlouva uzavřená 21. února 2005. Není ale nikde napsáno, že další výběrové řízení nevyhraje opět EuroNews.


Podle smlouvy musí EuroNews připravovat čtyři druhy programů pro Evropskou komisi. Jednak krátké zprávy o denním dění, pak pořady, ve kterých jsou kroky evropských institucí vysvětleny, pak debaty a magazíny, které jdou víc do hloubky a nakonec přímé přenosy z důležitých událostí jako jsou plenární zasedání Evropského parlamentu, tiskové konference atd. Součástí smlouvy je i ujednání o nadstranickosti a redakční svobodě EuroNews.


S EuroNews spolupracuje řada evropských i mimoevropských televizí.  Kromě České Televize to je kyperská CYBC, alžírská ENTV, řecká ERT, tuniská ERTT, egyptská ERTV, France Télévisions (France 2, France 3, France 4, France 5 a RFO) , ukrajinská NTU, maltská PBS, italská RAI, irské RTÉ, belgická RTBF, portugalská RTP, ruská RTR, slovinská RTV Slovenija, švýcarská SRG-SSR, monacká TMC Monte Carlo, švédská TV4, rumunská TVR a finská YLE. Nenajdeme tu ale například rakouské ÖRF, či německé ARD nebo ZDF.


Na svých stránkách www.euronews.eu přináší EuroNews kromě streamu, podcastu a informacích o svém vysílání také textové zpravodajství doplněné fotografiemi a také možnost listovat teletextem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .