Nevídaný útok UPC Direct na satelitní trh: nové programy, nižší ceny, devět HD kanálů

retro_tv

Jako pokropení živou vodou lze shrnout změny, které od prvního května přinese svým klientům satelitní platforma UPC Direct. Výrazné rozšíření programové nabídky, atraktivní cenové nastavení a vstup do souboje o diváky, kteří mají možnost přijímat kanály ve vysokém rozlišení. Všechny tyto průvodní jevy souvisí s oficiálním spuštěním provozu platformy z družice Thor 5 a Thor 6. Na tu se musí během tří až čtyř měsíců přeladit všichni stávající klienti, kteří mají své paraboly nasměrovány na stávající pozici UPC Direct na Astře.

UPC Direct se v nabídce vyrovná konkurenci

tv-dalkovy-ovladac-ilustNejstarší tuzemská satelitní televize se květnovými změnami zbavuje většiny svých handicapů, kterými v souboji s konkurencí trpí. Do svého programového portfolia konečně dostane kanály, které jsou pro tuzemské diváky již nutně považovaným standartem (Prima COOL, Z1, Óčko, slovenské stanice JOJ plus, Dvojka, Trojka či Doma). Zaútočí i v segmentu programů ve vysokém rozlišení, které satelitní cestou českým divákům přinášel dosud pouze Skylink. UPC Direct nabídne devítku HD kanálů. Osm z nich v balíčku Direct HD za 149 Kč měsíčně. Zájemci, kteří mají k dispozici techniku nutnou pro příjem kanálů ve vysokém rozlišení si tak naráz mohou objednat stanice ČT HD, Nova HD, Nova sport HD, History HD, Natinal Geographic HD, Rush HD, Duna HD a ESPN America HD. Navíc kanál HBO HD je dostupný v rámci balíčku HBO MaxPak. Pro příjem HD programů je nutná aktivace služby Direct DVR.

Server Parabola.cz přinesl informaci k novému cenovému nastavení služeb UPC. Podle jeho údajů by základní nabídka Medium, která nahrazuje dosavadní nabídku Rodina, měla stát 399,-Kč měsíčně. V porovnání se současnou cenou 695,- Kč se jedná o výraznou slevu i s přihlédnutím k tomu, že Medium bude obsahovat o 16 stanic více. Kromě výše zmíněných se objeví i CS Film, History, DoQ, Fishing and Hunting, Nat Geo Wild, Nickelodeon, CS Mini, Sport2, Sport 5, Eurosport 2 Bundesliga, MTV Czechia, Óčko, Musiq1, či Musicbox.

Nová nabídka UPC Direct znamená problém zejména pro Skylink

Současné kroky UPC by měly zastavit postupný propad v počtu klientů, kteří od její satelitní televize odcházejí. Aktuálně si UPC Direct předplácí něco málo přes sto tisíc klientů. Společnost útočí i na rychle rostoucí tržní segment zájemců o HD vysílání, které doposud kraloval Skylink. Už za pár týdnů uvidíme, zda razantní kroky přivedou pod jejich křídla nové řady satelitních diváků, případně jak široké ony řady budou.

Již teď je ale možné říct, že nová nabídka přinese starosti zejména provozovateli platforem Skylink a CS Link. UPC totiž doplní všechny tuzemské programy, které měly obě konkurenční platformy vysílající na Astře k dispozici, zatímco svou nabídku zkvalitní i díky sdílení kapacity s partnerskými platformami na nové satelitní pozici. To může přinést odliv klientů i od konkurenční Digi TV, která vysílá ze stejné pozice, nicméně příznivější cena bude i nadále hrát v prospěch provozovatele Digi TV.

Předplacené karty UPC Direct budou zřejmě pokračovat

upc-direct-prepaidZajímal nás rovněž osud předplacených abonentských karet pro přístup ke službě UPC Direct. Jejich vydávání bylo prozatím zastaveno, nyní probíhá doprodej posledních půročních a ročních předplacených karet, a v mnoha prodejnách satelitní techniky mají k dispozici poslední jednotky kusů. Společnost se zatím nevyjádřila, zda bude poskytovat možnost zakoupení předplacených karet i pro novou pozici. Náš zdroj ve společnosti ale potvrdil, že se nad předplacenými kartami i nadále vážně uvažuje, definitivní rozhodnutí ale ještě nepadlo. Pokud si ale zákazníci ještě nyní zakoupí předplacenou kartu v rámci doprodeje, bude jim fungovat i na nové satelitní pozici.

Služba UPC Direct zároveň od 1. května přechází od jednotlivých národních poboček k lucemburské společnosti UPC DTH S.a.r.l., která převezme její provoz. Strategická rozhodnutí ohledně cenové politiky a zákaznických benefitů tak bude určovat lucemburský provozovatel.

Autoři: Josef Babor, Juraj Koiš

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. jirixch

    Cenově se UPC nemůže rovnat Digi TV, ale myslím, že diváky náročnější na kvalitu určitě přitáhne, jelikož jsem byl u Digi a UPC můžu srovnávat, teď testuji příjem z THORu (zatím bez HD kanálů) a můžu říct, že rozdíl tam je….ještě vychytat pár much (EPG at.) a bude to super…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .