Historie: WNBC – první reklama i zprávy v barvě

radiotv221Historicky první komerční televize v dějinách USA začala vysílat 1. července 1941 ve 13:29 místního času. Tato stanice se jmenovala WNBT a dalším historickým prvenstvím se do historie zapsala už hodinu po začátku vysílání. Ve 14:30 totiž nabídla přenos zápasu mezi Brooklynem a Philadelphií na Ebbets Field. A protože to byla televize komerční, už tehdy se objevil sponzoring a reklama.

V pravém dolním rohu monoskopu se objevily hodiny firmy Bulova a hlasatel ohlásil čas. Bulova zaplatila za první televizní reklamu 4 dolary a za použití techniky 5 dolarů. Za 9 dolarů tehdy firma dostala svůj produkt na obrazovky čtyř tisíc televizních přijímačů, které byly tou dobou zapnuté. První sponzorovaná předpověď počasí přišla na svět v roce 1941. Prvním sponzorem byla firma Botany Mills s animovanou ovečkou Botany, která skotačila na obrazovce. Vzniku první komerční televize v USA ale předcházela řada událostí. Už 4. dubna 1928 získalo RCA licenci na provozování stanice W2XBS. Od 16. ledna 1930 šířila tato stanice svůj program na přijímač se šestistopou obrazovkou v Protector Theater na rohu Třetí Avenue a 58. ulice. 30. července 1930 převzalo kontrolu nad W2XBS rádio NBC.

O rok později začala NBC experimentálně vysílat z vysílače umístěném na Empire State Buildingu. Pravidelné televizní vysílání začalo 30. dubna 1939, kdy prezident Roosevelt zahájil newyorský veletrh. O rok později přineslo W2XBS první reportáž o stranickém sjezdu. Sjezd republikánů byl přenášen koaxiálním kabelem z Philadelphie do New Yorku. Když demokraté měli sjezd v Chicagu, tak ho štáb nafilmoval a pak odvysílal na stanici WNBT. Tady se už dostáváme ke změně názvu. 1. července 1941 se W2XBS mění na WNBT. K další změně názvu došlo 18. října 1954, kdy se WNBT přejmenovalo na WRCA-TV. Tento název se používal až do 22. května 1960, kdy se změnil na WNBC-TV. Pod tímto označením fungovala televize celých 32 let. 1. července 1992 odpadla zkratka TV, takže se používalo označení WNBC a zároveň se začalo používat nové logo. K poslední změně došlo 5. září 1995, kdy se z WNBC stalo NBC4/NewsChannel 4. O jménech amerických televizí a rádií více v článku Proč Američané nemůžou mít Radio Mississippi?

Ve svých začátcích přinášela tato televize především sport a filmy. Během prvního týdne viděli diváci na obrazovkách i skupinu kejklířů pojmenovanou The Three Swifts. A nechyběly ani animované příběhy z dílny Walta Disneyho. V prvních měsících nabídla televize řadu zajímavých akcí od vystoupení vodního cirkusu až po leteckou show na letišti.

Zpravodajství zprvu nebylo až tak důležité. Objevovalo se postupně. Prvními breaking news byly mimořádné zprávy vysílané po útoku na Pearl Harbor. Tato relace přerušila přenos z hokejového zápasu mezi New York Rangers a Boston Bruins. Právě válka si žádala přísun informací a zvýšila poptávku po zprávách. NBC tehdy nechala v osmdesáti policejních okrscích v New York City nainstalovat televize a pomáhala tak k šíření instrukcí pro ozbrojené složky. Konec války mohli diváci sledovat téměř live. Od desátého prosince 1945 vysílalo WNBT šestkrát týdně. Televizní obrazovky se v rodinách diváků rozzářily každý den kromě úterý. Rok 1945 přinesl i první hodinový pořad věnovaný dětem. Rok 1946 přinesl změnu frekvence. WNBT se z prvního kanálu přestěhoval na kanál čtvrtý.

Další prvenství na poli zpravodajství znamenalo zavedení prvních nočních zpráv (11th Hour News), podvečerních hodinových lokálních zpráv (Sixth Hour News), zpravodajského pořadu postaveného na interview. Podle stránek www.wnbc.com to bylo právě WNBC, které přineslo jako první zprávy v barvě. Kromě prvenství na poli zavádění nových technologií nebo formátů patří WNBC prvenství v odstraňování předsudků a prolamování určitých bariér. Ředitelkou zpravodajství se totiž 29. března 1996 stala Paula Madison. Byla to první afroameričanka, která takový post v New Yorku obsadila. Sedm let před tím působila jako asistentka a za jejího působení se zpravodajství rozrostlo na celkem devět a půl hodiny denně.

A skončíme požárem. Ten zasáhl sídlo televize okolo čtvrté hodiny ranní v úterý 10. října 1996. Celá budova na Rockefellerově náměstí se musela evakuovat. Ranní vysílání nejprve vůbec nebylo a pak se vysílalo z jiné budovy případě přímo z ulice nebo z chodeb. Zprávy si často museli redaktoři napsat v ruce a číst je z papíru.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: