Dnes startuje v Kopřivnici Kafka

radiotv-archiv17I regionální televizní stanice mají svou soutěžní přehlídku. Ta se jmenuje Kafka a její 12. ročník dnes začíná v Kopřivnici. Letos se zaregistrovalo 23 studií z Česka i Slovenska a odborná porota bude hledat nejlepší v pěti kategoriích. Celá soutěž probíhá ve dvou dnech a vítězové budou známi v sobotu odpoledne.

První Kafka proběhla v roce 1997 ještě s podtitulem Kopřivnické filmové klání. Tehdy soutěžili filmoví amatérští nadšenci společně s lokálními nebo městskými televizními stanicemi. O rok později však filmoví amatéři byli vypuštěni a z Kafky se stalo klání pouze pro regionální televizní studia. Tím se stala Kafka ojedinělou záležitostí a možností porovnání prací malých televizí z různých regionů. Lucie Petříčková z odboru vzdělávání a vnějších vztahů kopřivnické radnice pro ČTK uvedla: „Za 12 let své existence prodělala Kafka ohromný vývoj. První ročníky byly zaměřeny spíše na amatérskou televizní tvorbu a účastníci se jezdili do Kopřivnice víceméně učit, jak správně zvládnout filmové řemeslo.“ Úroveň a kvalita jednotlivých studií se postupem času samozřejmě zlepšovala, tudíž se přestaly objevovat řemeslné chyby, ale začal se klást vyšší důraz na dramaturgickou práci. K tomu Lucie Petříčková dodává: „A tak už Kafka není jen o učení, ale především o zlepšování, hledání správné cesty a zasvěcování do nových postupů.“

Šestičlenná porota ve složení Lenka Poláková (šéfdramaturgyně Centra publicistiky a dokumentu ČT Ostrava), Elena Hradiská (proděkanka Fakulty masmédií Bratislavské vysoké školy práva), Martin Lokšík (vysokoškolský pedagog učící na Fakultě sociálních věd při UK), Jan Tuna (zástupce šéfredaktora zpravodajství a publicistiky TV Prima), Roman Svoboda (moderátor, reportér, scénárista) a Pavel Beneš (vedoucí projektu Digináves) rozhodne o vítězi v pěti kategoriích – publicistika, zpravodajství, dokument, reklama a Kafka s úsměvem. Porota ohodnotí jednak originální přístup ke zpracování témat a scénáristickou stavbu reportáží, ale také kreativitu v přístupu a úroveň nezávislosti zpravodajského vysílání. Projekce začínají v pátek a v sobotu vždy v 9.00 a probíhají v kopřivnickém kině Puls.

Rozhovor s ředitelem soutěžní přehlídky Kafka Janem Bittnerem i výsledky 12. ročníku vám přineseme v příštím týdnu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .