ČT 24 má odstartovat 1. května, povede ji Neumann s Fridrichem

radiotv-archivBývalý šéfredaktor týdeníku Nedělní svět Ondřej Neumann a bruselský zpravodaj Hospodářských novin (dříve Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu) Milan Fridrich, manžel vnitropolitické redaktorky zpravodajství ČT Nory Fridrichové (dříve Novákové) obsadí klíčové pozice hlavních editorů připravovaného zpravodajského kanálu České televize. Stanice ČT 24 měla začít vysílat „do zdi“ už příští měsíc, diváci se jí podle neoficiálních informací z Kavčích hor dočkají 1. května.
„Ondřej Neumann nastupuje 1. dubna, Milan Fridrich v červenci. Oficiálně se jejich funkce jmenuje vedoucí zpravodajského vysílání – šéfeditor. Nepůjde tedy o vedoucího vydání, ale o jakéhosi editora nad editory. Ještě zvažujeme, zda by ti editoři neměli být tři. V tom případě by jeden vzešel zevnitř ČT,“ řekl RadioTV ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal s tím, že tyto dvě pozice jsou jediná stálá místa navíc, která v redakci zpravodajství vzniknou v souvislosti se zahájením vysílání speciálního zpravodajského kanálu. Pokud by ovšem televize získala prostředky navíc, Šámal by si dokázal představit rozšíření sítě regionálních zpravodajů a zpravodajů v zahraničí.

Šámal: chceme více zpravodajů v Bruselu

„V základní fázi rozpočtu s tím nepočítáme. Později bychom chtěli rozšířit počet zpravodajů v Bruselu, což považuji za prioritu. Poté by následovalo rozšíření sítě regionálních zpravodajů a investice do nákupu nových technologií. Nikoli žádné vyšší platy ve zpravodajství nebo navyšování počtu lidí. Samozřejmě tím, že by se zvýšil počet regionálních zpravodajů, by se počet lidí navýšil, ale nikoli přímo v redakci,“ konstatuje Šámal. Zpravodajský kanál by neměl mít žádné speciální vedení, bude podléhat ředitelství zpravodajství a Šámal nepočítá ani s vytvořením funkce speciálního šéfredaktora nebo intendanta pro ČT 24.

Co se týká programu, jeho kostrou bude každou hodinu krátká zpravodajská relace a každou půlhodinu headliny. „Zpravodajský kanál bude vysílat kontinuálně a část těch zpravodajských pořadů, těch, které už dnes mohou diváci vidět na ČT 1, budou součástí i ČT 24. Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit proti hlavní zpravodajské relaci na ČT 1 vyrábět další konkurenční zpravodajskou relaci. A nedělá se to nikde na světě,“ tvrdí Šámal. Zpravodajský kanál nebude vysílat odpojované regionální vysílání, ale část programu by mělo vysílat brněnské studio, které je k tomu na rozdíl od ostravské ČT uzpůsobeno počtem režií.

ČT 24 nebude odpojovat regiony

Problém vznikne při vysílání Večerníků, které vznikají ve třech verzích a v tutéž dobu se pro různá území vysílá vždy jiná (Večerník z Čech, Jihomoravský večerník a Report pro severní Moravu). Podle Šámala však zpravodajský kanál s rozpojovaným vysíláním nepočítá: „V době vysílání Večerníků poběží na zpravodajském kanálu Večerník z Čech a ostatní dva půjdou později jako repríza. Na ČT 1 zůstane odpojované vysílání tak, jak to chodí dnes.“ Sport se na ČT 24 omezí na zpravodajský servis, i když jednou denně by se ve vysílání měl objevit půlhodinový publicistický pořad na způsob sportovních Událostí komentářů.
Zájem o spolupráci se zpravodajským kanálem ČT mají i nezávislá regionální studia. Šámal by s nimi podle svých slov rád spolupracoval (donedávna tato studia dodávala příspěvky do ranního vysílání ČT), ale nemá k dispozici potřebný rozpočet: „Čím variabilnější nabídka, tím lépe pro diváka, ale tohle je otázka rozpočtu. Zatím na to nemáme.“ Velký otazník visí nad spoluprací se slovenskou zpravodajskou televizí TA3, kterou Šámal pomáhal rozjíždět a dva roky v ní působil jako šéfredaktor. Majitel TA3, slovenská finanční skupina J&T totiž v Česku usiluje o licenci pro digitální zpravodajský kanál Z 1.

ČT nenavýší kvůli novému kanálu rozpočet

Veřejnoprávní televize chce spustit svůj zpravodajský kanál dříve, než Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozdá soukromým provozovatelům licence pro pozemní digitální vysílání. V tendru, který Rada vypsala loni v listopadu, je kromě Z 1 dalších osm projektů zpravodajských či informačních televizí. Ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal říká, že pro Kavčí hory je důležité obsadit tento segment dříve, než tak učiní soukromý kanál, neboť více zpravodajských televizí se na malém českém trhu neuživí.

Šámal nepředpokládá, že by televize kvůli vzniku ČT 24 nějakým zásadním způsobem navyšovala svůj rozpočet. Před Radou ČT, která projekt zpravodajské televize schválila, dokonce uvedl, že televize projekt finančně zvládne i bez navýšení koncesionářských poplatků, o němž nyní znovu jedná Poslanecká sněmovna. Hodlá totiž využít stávajících kapacit redakce zpravodajství a publicistiky, přičemž některé pořady bude vysílat jak ČT 24, tak ČT 1 (např. Události, Večerníky, Události komentáře, apod.). „ČT by měla být schopna v rámci stávajících finančních prostředků rozjet třetí program, na ten čtvrtý ale prostředky potřebujeme,“ potvrdil předseda Rady ČT Jan Mrzena.

Vysílání v DVB-T? Zatím v Praze a Brně

ČT 24 by měl zpočátku vysílat po kabelu a satelitu, časem se objeví také v nabídce takzvaného veřejnoprávního multiplexu, síti pozemních digitálních vysílačů provozovaných Českými radiokomunikacemi, kterou parlament zákonem o elektronických komunikacích přidělil veřejnoprávní televizi a rozhlasu. Tato síť by měla do roku 2007 pokrývat zhruba sedmdesát procent území České republiky, což je nejvíce ze všech tří prvních digitálních multiplexů. Česká televize v něm chtěla původně šířit současné dva programy, ČT 24 a vzdělávací a dokumentární kanál ČT 4. Koncem února se ale dohodla s televizí Nova, že by jednu programovou pozici na přechodné období uvolnila pro ni.

„Tam, kde můžeme, do pozemního digitálního vysílání půjdeme v každém případě. Minimálně v Praze a v Brně. Teď samozřejmě čekáme, jak dopadne zákon o elektronických komunikacích, jestli ho podepíše prezident,“ vysvětluje Šámal. Televize ale zatím řeší, zda vůbec může zahájit vysílání dalšího programu a jestli k tomu nepotřebuje svolení od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. ČT sice vysílá ze zákona, tedy bez licence od vysílací rady, ale její právní zástupce Martin Elger doporučuje, aby svůj postup konzultovala s vysílací radou a případně od ní získala jakési svolení podobné vysílací licenci. Konkrétně by se mělo jednat o povolení k šíření programu v kabelových rozvodech a na satelitu.

Kabelovky s ČT 24 počítají

„Ještě před schválením zákona o elektronických komunikacích jsme zahájili jednání se společností Czech Link ohledně možnosti umístění programu ČT24 do satelitní distribuce tohoto paketu, což byl první krok, jak zajistit primární distribuci signálu,“ říká technický ředitel ČT Rudolf Pop. „Souhlas jsme dostali minulý měsíc. Současně pak i byla zahájena příprava podkladů pro předání příslušné žádosti na RRTV.“ Následovala jednání s dvěma největšími kabelovými operátory, společnostmi UPC Česká republika a Karneval Media.

„Karneval Media již ČT předala oficiální souhlas se šířením programu ČT 24 a společnost UPC Česká republika s jeho zařazením rovněž souhlasí. Jednání nebylo ještě ukončeno, podle předběžného vyjádření zástupce UPC Česká republika je z jejich strany ochota na zařazení tohoto programu do nabídky jejich společnosti,“ uvedl Pop. Pokud prezident Václav Klaus podepíše zákon o elektronických komunikacích, bude možné signál ČT 24 šířit i pozemně. Pak by mělo kabelové a satelitní vysílání zpravodajského kanálu ČT statut převzatého vysílání. „Další podrobnosti, tj. o tom v jaké programové nabídce bude ČT 24 zařazena, musí sdělit kabeloví operátoři, kteří navíc, jak nám sdělili, uvažují i o vysílání ve formátu DVB-C,“ dodal Pop.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .