Černým divákům nastanou zlé časy

radiotv-archiv10V Německu teď probíhá jedna domovní prohlídka za druhou. Jednak se prohledávají byty manažerů, kteří jsou podezřelí z daňových úniků a pak také byty hackerů, kteří se na černo dívají na placené televizní programy. Problémy s tímto nešvarem mají i v USA. Tady dokonce hackování mělo podporovat Murdochovo impérium ve snaze oslabit konkurenci.Německá policie provedla v uplynulých dnech několik domovních prohlídek u hackerů, kteří na černo sledují placené televizní programy. Začátkem týdne prohledávali policisté na severu Německa byt černého diváka, který po několik měsíců dával na internet informace o tom, jak nelegálně sledovat televizní stanice z nabídky Premiere. Pod pseudonymem Silencer, jak píše server Digitalfernsehen.de, rozšiřoval pravidelně klíče nutné k nelegálnímu příjmu signálu.
Mluvčí Premiere se z důvodu probíhajícího šetření nechtěl k celé záležitosti vyjádřit. Na muže označovaného jako Silencer podali trestní oznámení a případ šetří státní zastupitelství. Policie se chystá i na další byty. Není ale zřejmé, zda i u “menších ryb“ někdo podá trestní oznámení. Německý zákon na ochranu služeb s kontrolovaným přístupem počítá pro hříšníky s pokutou do 50 000 euro a nebo vězením až na jeden rok.
Trochu větší problém s hackery řeší momentálně v USA. Podle Echostaru a Nagrastaru podporovala společnost NDS z Murdochova impéria hackery, kteří měli konkurenční systémy prolomit. Případ se dostal k soudu v Los Angeles. Řešit se bude od 8. dubna a podle některých novinářů může jít o nejspektakulárnější případ průmyslové špionáže na světě.
Provozovatel placené televize Echostar a provider Nagrastar, který zajišťuje kódování, obviňují NDS, že od roku 1998 prolamovala kódy karet a cíleně je předávala hackerům. Echostar a Nagrastar teď požadují jako náhradu škody jednu miliardu amerických dolarů.
Obžaloba se chce opřít o výpovědí některých pirátů a také interní emaily špiček NDS. Z těch by mělo vyplývat, že když NDS v roce 1998 kvůli útokům hackerů hrozila ztráta důležitého zákazníka DirecTV, mělo se Murdochovo impérium rozhodnout nasadit hackery na Nagrastar. Obvinění jdou dál. NDS mělo údajně zřídit v Izraeli vysoce specializovanou laboratoř, kterých je na světě jenom šest. Ve chvíli, kdy se  podařilo smartcardu přelstít, měly se informace o možnostech, jak ji obcházet, dostat k pirátům.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .