Čeká nás čtveřice přenosů z výročních cen, dočkáme se originálního pojetí?

cesky-lev Nominačním večerem Českého lva začala v sobotu večer sezóna letošního udílení uměleckých výročních cen. V několika následujících týdnech se dozvíme jména vítězů profesních cen i anket divácké popularity v oblasti televize, filmu i divadla. Nejbližším podobnou událostí pro hlavní sobotní vysílací čas bude udílení diváckých cen pro nejoblíbenější tváře a pořady nejsledovanější tuzemské televize. Anketa Anno se na TV Nova objeví 20. února a po dvouměsíční absenci se na obrazovky v přímém přenosu vrátí ikona této stanice Leoš Mareš.

Tato show je spíše výročním nováckým večírkem než barometrem popularity českých umělců obecně, ale velká část tuzemských diváků má ráda tuto rekapitulaci všech zásadních tváří populární stanice, které širokými úsměvy dávají najevo, jak všem kolegům a konkurentům přejí úspěch v anketě. Tuto pospolitost proloží svými vystoupeními i hvězdy nenovácké, širokoplatné (letos mimo jiných i Karel Gott) a tak peoplemetry budou nažhaveny do vysokých otáček, aby upekly pro Novu koláč dozlatova upečený a mnoha diváky opentlený.

Zatímco Nova musí pro sobotní prime time přinést zábavný pořad spíše estrádního střihu pro diváckou většinu, o dva týdny později se na ČT1 objeví alternativnější pojetí výročních cen. Tým Petra Vachlera z VAC, který letos již posedmnácté připravuje filmového Českého lva, svěřil průvodcování pořadem dvojici Bolek Polívka a Pavel Liška. Už jen tato dvě jména jsou zárukou ne zcela formálního pojetí celé akce. Už předskokan Jan Budař v sobotu ukázal, že dramaturgie Českých lvů pokračuje i letos v mnohaletém trendu hledání originálního pohledu na formát ceremoniálu. Vrcholem této snahy bylo tříleté naprosto neukotvitelné moderování Jaroslava Duška v letech 2000-2002.

Opakem alternativních snah o originální pojetí bude slavnostní večer při udílení cen Thálie. Už jen scéna, která bude divadelní slavnostní večer hostit, dává najevo svou majestátností, že tady půjde o důstojný, konzervativní a nešokující pořad. Přímý přenos České televize z Národního divadla bude popáté moderovat plzeňský divadelník Antonín Procházka. Stane se tak 20.března.

Měsíční šňůru sobotních slavnostních ceremoniálů letos uzavře vyhlášení divácké ankety Týtý, která má ze všech zmíněných cen nejdelší tradici. Devatenáctý ročník bude vyhlášen 27.března v Divadle na Vinohradech a díky tomu, že se televizní přenos stěhuje po sedmi letech z komerční Novy na Českou televizi, tak se průvodcem večera stal ostřílený matador Karel Šíp, toho času tvář veřejnoprávní stanice. Formát pořadu se bude blížit masové sobotní zábavě a potěší tak diváky, kteří se nedokáží bavit u alternativnějších Lvů či upjaté Thálie. Letos se do Týtý poprvé zapojuje další televize – své želízka nominovala digitální TV Barrandov– a tak bude klání zase o kousek zajímavější. Tvůrcům všech čtyř večerů se sluší popřát jasnou mysl a skvělé nápady, protože samotný syrový základ tohoto typu pořadů neskýtá mnoho možností jak ceremoniál pojmout odlišně od desítek a stovek předchozích přenosů z udílení cen a vyhlášení anket.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .