Polovinu TV Prima koupila švédská MTG

radiotv221Dlouhodobé spekulace se potvrdily. Majitele TV Prima dnes oznámili, že polovinu televize prodali švédské mediální skupině MTG. Za padesátiprocentní podíl ve společnosti GES Media Holding MTG zaplatí 96 milionu EUR. Obchodní transakce nepodléhá schválení RRTV, protože v licencované společnosti FTV Prima k změně obchodních podílů nedochází.

Předmětem transakce je společnost GES Media Holding, a.s. a její 4 dceřiné společnosti (FTV Prima, spol. s r.o., TV Produkce a.s., TV Prima Support, s.r.o. a Regio Media spol. s r.o.), které se podílejí na zajištění vysílání televizní stanice Prima. Současně s dokončením transakce bude společnost GES Media Holding, a.s. přejmenována na TV Prima Holding, a.s.

„Cílem uzavřené transakce je zejména výrazné posílení pozice TV Prima na českém televizním trhu a vytvoření podmínek pro potvrzení další akcelerace růstu tržního podílu TV Prima v soutěži o přízeň televizního diváka. Nejdůležitějším aspektem tohoto partnerství je využití zkušeností a schopností místního managementu a potenciálu a know-how nadnárodní mediální skupiny. K dalším významným aspektům patří využití synergických efektů v oblasti programingu a maximálního zefektivnění chodu televize Prima,“ uvedla mluvčí skupiny GES Jana Adamčíková.

Podle informací GESu se oba akcionáři dohodli na paritním zastoupení ve statutárních orgánech TV Prima Holding, a.s. a jejích dceřiných společností s tím, že pozici generálního ředitele FTV Prima, spol. s r.o. bude nadále zastávat Martin Dvořák, který bude zároveň členem představenstva a výkonným ředitelem TV Prima Holding, a.s. Generální ředitel bude do této společnosti dosazen z MTG.

„Po definitivním vypořádání transakce se TV Prima okamžitě zapojí do strategické spolupráce se skupinou MTG v rámci nákupu zahraničních televizních práv a nových televizních formátů. Současně budou přijaty standardy reportingu a controllingu používané ve skupině MTG. Akcionáři se rovněž dohodli, že auditorem společnosti se stane společnost KPMG,“ dodává Adamčíková.

Modern Times Group je mezinárodní skupina působící na poli zábavy v televizním a rozhlasovém vysílání ve více než 30 zemích světa. MTG je největší operátor na poli terestrických a placených televizí ve Skandinávii a Pobaltí a největší provozovatel rozhlasových stanic v severní Evropě. Satelitní TV platforma Viasat DTH nabízí divákům v 19 evropských zemích digitální vícekanálové TV balíčky s 50 zábavními kanály vlastní či externí produkce. Televizní kanály Viasat TV v současné době sleduje denně přes 60 mil. lidí a rozhlasové stanice MTG poslouchá 3 miliony posluchačů.

V roce 2004 dosáhly čisté tržby skupiny 748 milionů EUR a provozní zisk činil 104 milionů EUR. Akcie Modern Times Group jsou kotovány na stockholmské burze a skupina má tržní kapitalizaci přibližně 2,1 miliardy EUR.

Na českém televizním trhu se MTG dosud angažovala pouze svými dvěma dokumentárními stanicemi Viasat Explorer a Viasat History, které jsou šířeny v sítích kabelových operátorů a na satelitní platformě UPC Direct.

GES: Radia Hey nejsou součástí transakce

Do mediální skupiny GES patří také síť rádií Hey. Vzhledem k tomu, že švédská MTG má s provozování rozhlasových stanic značné zkušenosti, logicky se nabízí možnost, že by vstoupila i do Radia Hey. „Rozhlasová síť Hey nebyla předmětem transakce,“ komentuje tyto spekulace Adamčíková.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .