Na obzoru je nový kanál Digi Sport, vzbudí respekt u konkurence?

digi-sport-perexSatelitní platforma Digi TV položila základy česko-slovenské mutace sportovního kanálu Digi Sport, který postaví na atraktivních přenosech z anglické fotbalové Premier League. Společnost již začíná hledat pracovníky pro novou stanici, která by mohla mít zázemí v Bratislavě. Půjde nový kanál i do českých soutěží? Mají se sportovní tuzemské sportovní stanice obávat vážné konkurence?

Digi Sport, to bude hlavně Premier League

Majitel satelitní platformy Digi TV je od příští fotbalové sezony exkluzivním držitelem vysílacích práv pro anglickou Premier League v několika východoevropských zemích včetně České republiky a Slovenska. Původní spekulace o startu nového sportovního kanálu pro český a slovenský trh se tak naplnily. Digi TV hodlá spustit speciální mutaci svého programu Digi Sport a tím posílit svou pozici na obou trzích. Exkluzivní sportovní program může být zároveň zajímavou konkurenční zbraní vůči platformě UPC Direct, ale i vůči ostatním satelitním platformám nebo kabelovým operátorům.

Na nábor nových zaměstnanců do společnosti upozornil server Parabola.cz. Pracovní nabídky se objevily na jobs portálu Profesia.sk. Všechny pracovní pozice jsou prozatím umístěny v Bratislavě. Na slovenském trhu má rovněž Digi TV silné zázemí a větší diváckou základnu. Nutno dodat, že nové slovenské programy zařazovala společnost do své programové nabídky operativně, zatímco několik českých televizí ji dodnes chybí. I proto lze předpokládat, že nový kanál bude ve větší míře zaměřen na slovenský trh.

DOPORUČUJEME: Provozovatel Digi TV si hraje s českými televizemi o fotbal

tv-premier-league2Přenosy fotbalové Premier League budou základním a exkluzivním pilířem programu Digi Sport ve všech zemích, kde působí.

Na Slovensku se otevírá mnoho možností

Tam má zároveň kanál Digi Sport mnohem otevřenější pole působnosti než v České republice. Lukrativní práva na českou hokejovou O2 Extraligu nebo fotbalovou Gambrinus ligu si zajistila Česká televize na několik let dopředu. Na Slovensku je ale situace odlišná. Vztahy Slovenské televize se sportovními svazy jsou sice nadstandardní, ale tamní veřejnoprávní vysílatel nemá dostatek peněz na uspokojení poptávky hokejového nebo fotbalového svazu. Přenosy z obou nejatraktivnějších soutěží ale i přesto vysílá protože komerční televize nemají o práva zájem.

Pokud by na trh vstoupil Digi Sport, situace by se zásadně obrátila. Pro sportovní svazy by šlo o nového důležitého partnera, který jim pomůže zajistit větší prostor pro domácí soutěže a zároveň zajistí přísun větších peněz do pokladen sportovních klubů. Vše ale bude záviset od toho, jaké podmínky si nový kanál dojedná, a zda bude souhlasit s finančními požadavky tamních svazů, případně zda se mu vyšší investice do tamních soutěží vyplatí.

Slovenská televize dnes platí za vysílací práva k nejvyšší fotbalové a hokejové soutěži přibližně jen čtvrtinu toho, co Česká televize vynaloží za srovnatelné české soutěže. Trhový potenciál výsledného produktu ale může být vyšší, pokud by se jednalo o placený kanál, jakým bude právě Digi Sport. Majitelé platformy si už zajistili exkluzivní práva pro fotbalovou Premier League. Pro úspěch nového projektu budou ale zcela jistě potřebovat ještě další lokální produkty na českém a slovenském trhu.

ANALÝZA: Digi TV pro piráty neskončila, UPC Direct se může připravit

digi-sport-velkyDigi Sport má větší potenciál pro lokální akvizice na Slovensku.

Půjde nový kanál i do českých soutěží?

Případný souboj televizí může zvýšit cenu za práva na domácí soutěže nejen na Slovensku, ale i v ČR. Podle zákulisních informací chce Českomoravský fotbalový svaz za vysílací práva na jednu sezonu Gambrinus ligy už teď přibližně 100 milionů korun. Česká televize momentálně platí necelou polovinu této sumy, nicméně o stomilionové částce se mluvilo už před několika lety, kdy televize Nova fotbalovou soutěž po dvanácti letech dobrovolně pustila. Podle neoficiálních informací byla důvodem právě vysoká cena. Česká televize pak získala práva výrazně levněji, ale nižší platby kompenzuje tím, že partnerům svazu poskytuje větší prostor na mediální prezentaci a vysílá i víc přenosů než měla kdysi Nova. Pokud by ale mělo dojít k razantnímu navýšení sumy za vysílací práva, bylo by to jak pro ČT tak pro Novu neakceptovatelné.

Zda tedy platforma Digi TV vykoupí pro svůj sportovní kanál i jiné lukrativní soutěže na českém a slovenském trhu, to ukáže čas. Již teď se však ukazuje, že vysoké investice nejsou majitelům platformy cizí. Po výměně abonentských karet a odstřihnutí pirátských diváků tak Digi TV rozhodně chystá útok na pozice ostatních operátorů na českém i slovenském trhu. Z pohledu diváka může jít o velice přínosný souboj.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .